Sigurna kuća u 2016. godini bila utočište za 68 žrtava nasilja

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

U prošloj godini kroz Sigurnu kuću u Leskovcu prošlo je 68 korisnika, a novu godinu u njoj su dočekale tri žrtve porodičnog nasilja. Na samom početku 2017-te, sigurnost u njoj našla je još jedna osoba. Ovaj sumorni podatak opravdava značaj postojanja jednog ovakvog objekta, za čije je opremanje lokalna samouprava imala puno razumevanja i u kome osobe u stanju nemoći i ugroženosti dobijaju punu zaštitu i celodnevnu stručnu pomoć.

 

Velika zasluga za to pripada lokalnoj samoupravi koja je imala razumevanja za potrebe Centra za socijalni rad da uslugu, koju je pružao već punih 12 godina u iznajmljenim stanovima stabilizuje na jednoj lokaciji, da se obezbedi njena održivost i stvore preduslovi za licenciranje, kaže direktor Centra za socijalni rad, Boban Ilić.

Sigurna kuća u Mlinskoj ulici u samom centru grada ni po čemu se ne razlikuje od ostalih objekata u okruženju. Opremljena je u skladu sa svim funkcionalnim i strukturalnim standardima i garantuje kvalitet života korisnika koji u njoj borave.

Ovo je jedan od najopremljenijih objekata u Srbiji i mi smo na to veoma ponosni, kaže Ilić. Zaista smo ispunili sve standarde, čak smo neke granice pomerili napred kao što je monitoring nad objektom. Jedini smo u Srbiji koji smo obezbedili video nadzor prostorija koji je povezan na kontrolnu sobu u Policijskoj upravi i sa Centrom za socijalni rad i u tome smo jedini u državi. Stručnjaci koji su radili na kreiranju standarda bili su u prilici da posete ovaj objekat, i jedan od njih je izneo svoj stav da kuća jako podseća na sigurne kuće u Švajcarskoj, da je uređena na principu „copy-paste“ po švajcarskom modelu, objašnjava direktor Centra za socijalni rad.

 U Sigurnoj kući istovremeno može da boravi 11 korisnika. Njima je neprekidno na usluzi 5-oro stručnih radnika, koji su prošli osnovne akreditovane programe i dobili licencu. Oni su pohađali čitav niz specijalizovanih obuka na temu nasilja u porodici i partnerskih odnosa, i tek nakon zadovoljavanja svih tih kriterijuma, mogli su da preuzmu odgovornost da pružaju uslugu zaštite žrtava, dodaje Ilić.

Direktor Ilić, odgovarajući na pitanje novinara,  ističe da javnost lokacije nikako ne umanjuje bezbednost korisnika Sigurne kuće.

Živimo u savremenom društvu, u vreme IT tehnologija, i ako želimo da baziramo sigurnost samo na tajnosti lokacije, složićete se da ništa u životu nije tajna i da se pre ili  kasnije sve otkrije. Imali smo neprijatne situacije u Beogradu u sigurnim kućama koje su, navodno, bile na tajnim lokacijama. Sigurnost ovog objekta bazira se na video nadzoru, na fizičkom obezbeđenju i još nekim drugim merama zaštite. Ukoliko dođe do neželjenih situacija, blizina Policijske uprave je još jedna garancija da će se brzo reagoviti i sprečiti incidenti, kaže Boban Ilić.

Sigurna kuća u Leskovcu nedavno je, kao prva u Srbiji, dobila licencu za rad od resornog ministarstva. U okviru programa „Jačanje socijalne infrastrukture u opštinama pogođenim migrantskom krizom“ koji sprovode vlade Savezne Republike Nemačke i Republike Srbije u 14 gradova i opština u našoj zemlji, očekuje se dogradnja i rekonstrukcija ovog objekta. Sredstvima nemačke vlade, u Sigurnoj kući biće saniran suteren, fasada, balkon, biće uređeno dvorište, postavljena ograda, klupe i mobilijar za decu. Uslovi za boravak žrtava nasilja biće poboljšani i uvođenjem centralnog grejanja, čim se za to stekne mogućnost, kažu u Centru za socijalni rad u Leskovcu.

A. Jovanović

Check Also

Za Leskovac zajedno traži smenu direktorke Vodovoda

Lider Grupe građana Za Leskovac ZAJEDNO dr Nenad Zdravković zatražio je danas na konferenciji za …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *