Goran Cvetanović o godinu dana od formiranja lokalne vlasti u Leskovcu

Slide Background
Slide Background
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Konferencijom za medije gradonačelnika Leskovca dr Gorana Cvetanovića obeleženo je godinu dana od formiranja aktuelne lokalne vlasti.

– Šestog juna 2016. godine na konstitutivnoj sednici Skupštine grada Leskovca izabran sam za gradonačelnika Leskovca zahvaljujući podršci 55 odbornika. Od tada do danas prošlo je godinu dana. Danas, sa ove pozicije mogu da kažem, da često, nije bilo lako obavljati ovu funkciju, jer je ona ponekad podrazumevala spremnost da se podrže teške, ali jedine ispravne mere za bolji život građana. Mogu da kažem da sam siguran da će i u narednih godinu dana nešto ostati nepromenjeno – a to je moj cilj da se borim da Leskovac postane bolji grad, a svi njegovi građani zadovoljniji. Za ostvarenje jednog takvog cilja i u narednom periodu biće mi potreban tim koji će biti spreman da uloži ogroman napor. I naravno potrebni su mi naši sugrađani, da zajedno, oslobođeni ideloških, partijskih i bilo kojih drugih razlika damo sve od sebe da Leskovac postane bolje mesto. Samo udruženi i zajedno možemo da idemo napred – rekao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović-

Prvi čovek Leskovca je istakao da je interes Leskovca i njegovih građana iznad svega.

– Mislim da smo u prethodnom periodu postavili dobre temelje na kojima planiramo da gradimo bolji Leskovac i ubuduće. Ne kažem da nije moglo biti bolje. Mogli smo da budemo i vredniji i brži, ali mi smo spremni da radimo još više, jer je u radu ključ svakog uspeha. Naš cilj biće da otvorimo nova radna mesta, dovedemo investicije, da omogućimo posao za sve koji žele da rade. I dalje ću insistirati na odgovornosti, a sigurnost funkcije zavisiće isključivo od rezultata i uspeha. Politikanstvo i pokušaji podređivanja opšteg interesa partijskim i pojedinačnim, nemaju šanse, i tu neću praviti nikakve kompromise.
Jedan od naših ciljeva i nadalje će biti stimulisanje i podsticaj preduzetništva što se odnosi na sve one koji imaju ideju i one koji žele da rade i razvijaju svoj biznis a pri tom mislim pre svega na mlade i kreativne ljude.  Zahvaljujući pojedinim potezima koje smo preduzeli u prethodnom periodu doprineli smo da se popravljaju stvari u najvažnijoj oblasti za grad, a to je oporavak nekada moćne privrede i zapošljavanje ljudi.

Gradonačelnik je podsetio na ono što je urađeno na smanjenje nezaposlenosti u Leskovcu.

– Na prostoru koji smo ustupili kompaniji Jura izgrađen je novi objekat centralnog magacina površine oko 7 500m2. U delu fabrike gde je pre toga bio magacin, nakon rekonstrukcije, otvoren je novi pogon koji se prostire na površini od 3 200 metara kvadratnih. Ukupna vrednost investicije kompanije Jura u rekonstrukciju postojećeg i izgradnju novog objekta je 4 miliona evra. Sada u Juri radi 2 300 ljudi, početkom ove godine tamo je zaposleno 200 novih radnika, a u prošloj godini još 500. Plan je da se do kraja godine u Juri zaposli još 150 ljudi. Ruiniranu zgradu bivšeg društvenog preduzeća Sintetika, pretvaramo u modernu fabriku za potrebe kompanije Džinsi Srbija, koja će preseliti deo svoje proizvodnje i zaposliti još 300 Leskovčana. Ovaj objekat je vlasništvo grada Leskovca, kupljeno novcem lokalne samouprave i donacijom Vlade Srbije, a Džinsi će biti korisnik.
Kroz realizaciju Lokalnog akcionog plana za zapošljavanje, grad je do sada izdvojio oko 130 miliona dinara. Otvoreno je 189 malih firmi od kojih i danas radi 150. Svesni smo da ovo nije dovoljno jer je problem nezaposlenosti jedan od izraženijih u našem gradu. Zato ćemo nastaviti da i nadalje radimo na stvaranju povoljnog poslovnog ambijenta i privlačenju novih investitora. Oni koji nas danas kritikuju, izgleda, da misle da naši sugrađani imaju ”kratko pamćenje” i da su zaboravljene njihove privatizacije u Leskovcu kada je 20.000 ljudi ostalo bez posla, na primanja koja možda i jesu bila veća u javnom sektoru, ali je visina inflacije bila na nivou od 50-100% godišnje, tako da su ta primanja realno bila mnogo manja – podsetio je Cvetanović.

Gradska vlast je smanjila deficit, delom i zahvaljujući značajnoj podršci Vlade Republike Srbije.

– Srbija se u periodu od 2008-2012. zaduživala najvećom brzinom i po izuzetno visokim kamatnim stopama, tako da je zaduženost države polovinom 2012. godine bila na nivou od oko 65%. Zaduživanjem su se finansirale penzije i plate u javnom sektoru i to se prikazuje kao uspeh i rezultat. Na otvaranju rekonstruisane pruge Vinarce – Đorđevo, premijer Aleksandar Vučić rekao je da veruje da će cela godina biti završena u plusu, što će krajem 2017. omogućiti povećanje plata u javnom sektoru i penzija, ali i bolja primanja u privatnom sektoru. Pomenuću da je deficit budžeta grada Leskovca za 2016. godinu iznosio 4,18%, a Planirani deficit za 2017. godinu iznosi 3,69%. Budžet za 2017. godinu planiran je na nivou 4,3 milijarde dinara i veći je u odnosu na budžet za 2016. godinu za 430 miliona dinara ili 11%. Imamo drugi po redu najveći transfer od 897 miliona dinara, koji čini 20% u ukupnom budžetu i njegov obim i izvesnost, omogućavaju nesmetano funkcionisanje Grada. Iz godine u godinu beležimo veće ostvarenje po osnovu prihoda od poreza na zarade. 2016.godine u odnosu na 2015.godinu povećan je prihod od poreza na zarade za 40 miliona dinara što je rezultat povećanja broja zaposlenih.
Država i grad ozbiljno shvataju značaj poljoprivrede i prehrambene industrije za rast i razvoj, država dovođenjem velikih prehrambenih sistema, a Grad brendiranjem Leskovca kao značajnog poljoprivrednog centra ali i subvencionisanjem poljoprivrednih proizvođača. U subvencionisanje poljoprivrednih proizvođača od 2013. uloženo 127.000.000 dinara. Subvencije dobilo 3320 gazdinstava.

Cvetanović  je podsetio na nagrade koje je grad dobio u prethodnom periodu, poput priznanja “Kapetan Miša Anastasijević” za najuspešniju lokalnu samoupravu, zatim “Zatni ključ na Petom Dunavskom biznis forumu, a priznanje za uspešan rad stiže i iz drugih važnih institucija.

– Nedavno sam imao tu čast da na Skupštini Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj ponovo budem izabran za člana Upravnog odobra ove organizacije. To je veliki uspeh, imajući u vidu da je NALED najveća privatno-javna asocijacija koja okuplja gotovo 280 članova, i jedan je od ključnih sagovornika Vlade i Parlamenta u definisanju zakonskih rešenja od značaja za privredu. Zahvaljujući podršci predsednika opština i gradova Jablaničkog i Pčinjskog okruga, kao i poznatih kompanija, u ponedeljak sam izabran za predsednika Skupštine Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga. Ovo jesu i velika lična priznanja ali i potvrda uspešnosti rada leskovačke lokalne samouprave koja u mnogim oblastima može da posluži za primer drugim gradovima i opštinama. Grad Leskovac je krajem 2016. ostvario još jedan veliki uspeh kada je obnovio regionalni sertifikat o povoljnom poslovnom okruženju sa do sada najvećim procentom ispunjenosti kriterijuma od 91,4%. Leskovac je primer dobre prakse u više oblasti: Prvi smo grad u Srbiji koji je svoj Plan odbrane usaglasio sa Planom odbrane Republike Srbije, a drugi smo posle Čačka, po uspešnosti popisa nelegalno izgrađenih objekata. Nedavno smo dobili pohvalu Zaštitnika građana za doprinos razvoju svih oblika pristupačnosti na teritoriji grada – naglasio je Cvetanović.

Gradonačelnik je istakao posvećenost lokalnie vlasti daljem unapređenju u oblasti socijalne zaštite.

– Leskovac je i primer dobre prakse kada je u pitanju socijalna zaštita, zbog čega smo drugi grad u Srbiji po visini namenskih sredstava koje je Ministarstvo za rad opredelilo lokalnim samoupravama za unapređenje i razvoj usluga socijalne zaštite. Podsetiću da smo od ministarstva ove godine dobili 21 milion dinara, 9 miliona više nego prošle godine. Na svečanoj akademiji povodom 70 godina Saveza slepih Srbije u Sava centru, grad Leskovac dobio je zahvalnicu za izuzetan doprinos i unapređenje uslova za život slepih i slabovidih osoba. Stalna ulaganja u podizanje kvaliteta domskog smeštaja, rezultirala su time da Ustanova za odrasle i starije Leskovac druga u Srbiji dobije licencu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kojom je utvrđeno da ova ustanova isunjava uslove i standarde za pružanje usluge domskog smeštaja odraslih i starijih osoba. Velika ulaganja imali smo i u podizanje kvaliteta zdravstvene zaštite, zbog čega su naše zdravstvene ustanove među najboljima u Srbiji. Opšta bolnica u Leskovcu proglašena je za najbolju u konkurenciji sličnih zdravstvenih ustanova na zapadnom Balkanu u 2016. godini, a direktor bolnice dr Nebojša Dimitrijević za najboljeg menadžera. Nagrada je stigla od Međunarodnog komiteta za nominaciju Sokratovih nagrada sa sedištem u Londonu, a jedan od predlagača za ovo priznanje bila je i Evropska medicinska asocijacija. Zavod za Javno zdravlje u Leskovcu dobio je dve nagrade od strane svetskih poslovnih publikacija, za izuzetna dostignuća u promociji zdravlja u Srbiji za 2016. godinu – Nagradu za poslovna dostignuća i Evropsku korporativnu nagradu. Narodni muzej u Leskovcu proglašen za najbolji u Srbiji u 2015. godini. Reč je o prestižnom priznanju „Mihailo Valtrović“ koje dodeljuje Muzejsko društvo Srbije. Predškolska ustanova „Vukica Mitrović“ dobila je Svetosavsku nagradu Ministarstva prosvete, čime je svrstana u najbolje vaspitne ustanove u Srbiji. Žiri 25. međunarodnog Salona urbanizma dodelio je treću nagradu Direkciji za urbanizam i izgradnju Leskovac u kategoriji Urbanistički projekti i realizacija za projekat „Izgradnja kombinovane pijace“. Ova nagrada utoliko je značajnija, jer je dodeljena u kategoriji projekti i realizacija, što potvrđuje da naše ideje ne ostaju samo na papiru, već ih pretvaramo u realnost – kazao je gradonačelnik Leskovca.

Goran Cvetanović je podsetio konkretno na ono što je urađeno u prethodnih godinu dana.

– U toku prošle godine izgradili novi pogon fabrike „Jura“, zahvaljujući čemu su stvoreni uslovi za otvaranje oko 1 000 novih radnih mesta. Sproveli smo tri tenderska postupka, ukupne vrednosti 120 miliona dinara, za radove na rekonstrukciji zgrade DP „Sintetika“ koja će biti ustupljena turskoj kompaniji „Džinsi“ koja će zaposliti još 300 novih radnika, hlandska firma „VNB Kniting“ otvorila je svoj proizvodni pogon u Grdelici. U prošloj godini nastavili smo sa rešavanjem infrastrukturnih problema, s obzirom na to da smo intenzivno radili na uređenju grada. Izgradili smo moderan pijačni kompleks, vrednosti 120 miliona dinara, a radove na uređenju prostora oko pijace nastavili smo i u ovoj godini.  Izgradnja 15 lokala na pijaci koštala je oko 34 200 000 dinara. Za sada smo prodali 6 lokala od 24 metara kvadratna za ukupan iznos od oko 27 miliona dinara. Što znači da smo skoro pa povratili novac koji smo uložili za njihovu izgradnju.

Cvetanović je podsetio i na velika ulaganja u oblasti infrastrukture.

– Zahvaljujući takvom jednom ozbiljnom pristupu u 2016. u gradu je ukupno izgrađeno ili rekonstruisano 11 saobraćajnica u dužini od oko 7000 metara, za šta je izdvojeno oko 128.700.000 dinara. Rekonstruisane su: Mlinska ulica, deo ulice 28. marta, Toplički ustanak, izgrađen je deo ulice Dubočica, Zaječarska u naselju Slavko Zlatanović, izgrađen je kružni tok na raskrsnici Niške ulice i Bulevara Nikole Pašića, produžetak Voždove ulice, deo ulice Božidara Veličkovića, izgrađen deo saobraćajnice iznad Radanske ulice. Van grada je izgrađeno ili rekonstruisano ukupno 6 saobraćajnica u dužini od oko 2 650 metara, u ukupnoj vrednosti od oko 22.700.000 dinara. To su ulica „Cara Lazara“ Gornjem Stopanju, ulice u Bratmilovcu, Pečenjevcu, Brejanovcu, deo puta od Miroševca do Slavujevca, rekonstruisan je i put u Guberevcu.  Trotoari su izgrađeni ili sanirani na ukupnoj površiniod oko 8.225 m², za šta je izdvojeno oko 29.000.000 dinara. Reč je o trotoarima u Vlajkovoj ulici, u ulici Južnomoravskih brigada, Svetoilijskoj, Radničkoj i u ulici Strahinjića bana. Izgradili smo parking u ulici „7. jula“ i azil za pse, čiji početak rada nas očekuje u ovoj godini. Vodovodna mreža izgrađena je u dužini od oko 13 000 metara, a kanalizaciona od oko 2 600 metara. Rekonstruisana je vodovodna mreža u Ohridskom naselju, izgrađena u Radonjici, Bunuškom Čifluku, Gornjoj i Donjoj Bunuši, izgrađen je deo vodovodne mreže i u Sejanici i Kovačevoj Bari, potom u Gornjem Sinkovcu, u Ustaničkoj i ulici 13.brigade u Vučju. Rekonstruisali smo postrojenje za preradu vode u Gradištu. Radili smo na izgradnji kanalizacione mreže u Vinarcu, u Donjem Stopanju, u Donjem Sinkovcu.

Rešenje za završetak postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda konačno je pronađeno.

– Veoma važno je da smo završili postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, kapitalna investicija grada, ukupne vrednosti 10,4 miliona evra. Nedavno smo potpisali Ugovor za projektovanje i izgradnju postrojenja za tretman mulja sa renomiranom i svetski priznatom kompanijom „SADE“. U proteklom periodu «Vodovod» je rekonstruisao vodovodnu mrežu u 14 gradskih ulica: u Mlinskoj, Žikice Jovanovića Španca, Mare Đorđević, Veterničkoj, Vidoja Smilevskog, Borivoja Kocića, Zejnela Ajdinija, Gavrila Principa, Đure Đakovića, Proleterske, na Bulevaru oslobođenja, na Trgu revolucije, Niška ulica, Pešačka.
Ukupna dužina ulica u kojima su zamenjene stare vodovodne cevi je 7 kilometara sa dodatnih 6 kilometara priključenja. U ovom periodu krenula je izgradnja severnog cevovoda od Leskovca do Živkova dužine 8 kilometara u vrednosti od 110 miliona dinara. Toplana je rekonstruisala 42 toplotne podstanice i potpunom ih automatizovala. U kotlarnici „Dubočica“ izvršena je montaža postrojenja koje se sastoji od tri zasebna filtera kapaciteta 3×15 000 kubnih metara na sat. Prvi od priključnih toplovoda koji se rekonstruiše je od ulice Ilije Strele kroz ulicu Učitelja Josifa , u dužini od oko 300 metara, preko kog se toplotnom energijom napaja više objekata. Vrednost ove investicije je 5 miliona dinara – dodao je Cvetanović.

Grad je nastavio da ulaže u mesne zajednice na čitavoj svojoj teritoriji.

– Rekonstruisali smo zgrade mesnih zajednica u Lipovici i Grdelici, izgradi novu zgradu mesne zajednice u Gornjem Bunibrodu, rekonstruisali smo mesnu zajednici i plato u centru Turekovca, plato je dobio i centar Kutleša, u Brestovcu smo opremili odeljenje Uslužnog centra. Ovo mesto dobilo je i pijacu, a proširili smo i pijacu u Grdelici. Nakon više decenija fiskulturne sale dobili su najmlađi meštani Velike Grabovnice, i učenici Osnovne škole «Petar Tasić», a s obzirom na to da smo započeli izgradnju sale u Osnovnoj školi «Vožd Karađorđe» u ovoj godini bolje uslove za bavljenje fizičkom aktivnošću imaće i đaci ove škole. Izgradili smo igralište za najmlađe stanovnike u naselju pored Garetove palate, u mesnoj zajednici Moše Pijade, na Hisaru, u Belanovcu, rekonstruisali smo sportski teren u Guberevcu i u dvorištu Osnovne škole Svetozar Marković. Izgradili smo plato za korektivne vežbe u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „11.oktobar“, rekonstruisali svlačionice u Sportsko-rekreacinom centru „Dubočica“. Energetski smo sanirali zgradu Gimnazije i Ekonomske škole, Osnovnu školu „Kosta Stamenković“, Osnovnu školu „Vuk Karadžić“ u Pečenjevcu, Osnovnu školu „Vuk Karadžić“ u Leskovcu, Srednju školu u Grdelici, Osnovnu školu u Čekminu, gde smo postavili i novu ogradu, a isto smo uradili i u osnovnoj školi u Dobrotinu, ograđena je škola u Bogojevcu, škola u Šarlincu.
Uredili smo kanjon Vučjanke koje je postalo jedno od omiljenih izletišta mnogih sugrađana. Nastavili smo sa uređenjem manastira Svetog Jovana u Jašunji.
I prošle godine nagradili smo najbolje učenike i studente i obezbedili nagradnu ekskurziju za nosioce „vukove diplome“. Subvencionisali smo poljoprivrednike i iz gradske kase. Za drugu polovinu godine po sprovedenom konkursu obezbedili smo dodatnih 28 miliona dinara. Za čišćenje kanala izdvojili smo oko 4 miliona dinara. U prošloj godini realizovali smo projektno finansiranje iz oblasti: Socijalne zaštite( 35 miliona dinara), sporta (46 miliona dinara), medija (20 miliona dinara), kulture (ukupno 6 miliona dinara), zaštite životne sredine (3,5 miliona dinara). Javno-komunalno preduzeće „Komunalac“ nabavilo je još jednu čistilicu marke Dulevo 2000 i kombinovanu građevinsku mašinu „Skip“. Nastavili smo sa obnavljanjem mehanizacije i opreme i Javno-komunalnog preduzeća «Grdelica». – istakao je Cvetanović.

Saradnja lokalne samouprave i uspešnih kompanija ogleda se i u donacijama društvenoj zajednici.

– Na Službi stomatologije leskovačkog Doma zdravlja nabavljena je oprema i izvedeni su radovi u ukupnoj vrednosti od oko 4,3 miliona dinara. Veliki problem rešen je isplatom otpremnina neugovorenim stomatolozima i medicinskim sestrama, za šta je iz republičke kase izdvojeno 111 miliona dinara. Zahvaljujući dobroj saradnji sa kompanijama Dom zdravlja dobio je i novi kolor dopler aparat, novi ortopan za snimanje zuba i dijagnostički monitor za mamografiju.
Rekonstruisali smo i potpuno opremili zdravstvenu ambulantu u Lipovici, a obnovili smo i ambulante u Tulovu, Velikoj Kopašnici. I u 2017. godini nastavili smo istim intezitetom. Fabrika vode u Gorini dobila je najsavremeniji sistem za nadzor i kontrolu vodosnabdevanja. Reč je o takozvanom veb-skada sistemu, vrednom blizu 100.000 evra, jedinstven na jugu Srbije, koji omogućava praćenje celokupnog sistema vodosnabdevanja od Akumulacije Barje do krajnjih potrošača u selima Petrovac, Mrštane, Turekovac i Bogojevce. Jura je donirala nove aparate Domu Zdravlja i Opštoj bolnici. Ova kompanija je Domu zdravlja donirala novi ortopan za snimanje zuba, dok je Opštoj bolnici uručen histeroskop za potrebe Službe za ginekologiju.  Ove godine obezbedili smo noa vozila za Dom zdravlja i stomatološke stolice za dečiji dispanzer. Ova zdravstvena ustanova dobila je dva nova vozila, oba vozila finansirana su iz budžeta grada, u ukupnoj vrednosti od oko 5 miliona dinara. Dom zdravlja je takođe dobio i 7 novih stomatoloških stolica, ukupne vrednosti 4,2 miliona dinara, a četiri stolice su postavljene na zubnom odeljenju u Dečjem dispanzeru. Završena je rekonstrukcija potisnog cevovoda od pumpne stanice Vinarce do rezervoara Podrimce, i dalje do prekidnih komora Belanovce i Milanovo. Reč je o izuzetno velikoj investiciji vrednoj 630.000 evra, koja je finansirana u okviru druge faze Ka-ef-ve programa i obuhvata cevovod dužine 8120 metara. Ukupno 64 mladih dobilo je ugovore o obavljanju stručne prakse u gradskoj upravi, javnim preduzećima i školama. Za ove namene izdvojeno je 14 miliona dinara – rekao je Cvetanović.

– Obezbedili smo podršku Vlade Srbije za izgradnju glavnog gradskog kolektora, koji treba da se poveže sa fabrikom za prečišćavanje otpadnih voda. Izgrađena je ulica Carice Milice, saobraćajnica u selu Predejane, deo ulice Topličkog ustanka. Pokrenuli smo Geografsko – informacioni sistem Grada Leskovca. Projekat je ukupne vrednosti od oko 103 000 evra. Finansiran je od strane Evropske unije, Vlade Švajcarske i Vlade Srbije preko programa Evropski PROGRES. Završena je rekonstrukcija ulice Žikice Jovanovića Španca. Zahvaljujući radovima koji su izvedeni u poslednjih godinu dana i čija je ukupna vrednost 36,6 miliona dinara, ulica Žikice Jovanovića Španca dobila je potpuno drugačiji izgled. U Mlinskoj ulici su nastavljeni radovi na rekonstrukciji drugog dela ove saobraćajnice, do ulice Kralja Petra Prvog. Vrednost radova 7,4 miliona dinara – dodao je Cvetanović.

Prvi čovek Leskovac najavo je nastavak rada i još veća ulaganja u svim oblastima.

– Na samom kraju današnjeg izlaganja želim da kažem da su pred nama još viši ciljevi i ozbiljniji zadaci, i da ćemo dati sve od sebe da postignemo što bolje rezultate. Hoću da se zahvalim svim našim građanima na podršci i pomoći. Verujem da će tako biti i u narednom periodu – istakao je na kraju svog obraćanja gradonačelnik Leskovc dr Goran Cvetanović.

S. Stamenković

[iframe src=”http://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fdnevnikjuga.dnevnilist%2Fvideos%2F654353378093602%2F&show_text=0&width=560″ width=”560″ height=”315″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allowFullScreen=”true” ]

Check Also

Leskovac bogatiji za pet dečaka u jednom danu

U porodilištu Opšte bolnice Leskovac u prethodna 24 časa rođeno je pet beba. Leskovac je …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *