Diskriminacija u Srbiji najprisutnija u oblasti rada i zapošljavanja, socijalne zaštite, zdravstva i obrazovanja

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Foto: Freepic.com

Povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, objavljeni su rezultati istraživanja o diskriminaciji u Srbiji, prema kojima 95 procenata gradjana smatra da ona u našoj zemlji postoji i da se najčešće ispoljava u oblasti rada i zapošljavanja, socijalne zaštite, zdravstva i obrazovanja, a da su diskriminaciji, prema mišljenu polovine ispitanih, najizloženiji Romi, a potom žene.

Postojanje diskriminacije, nažalost, potvrđuju i slučajevi fizičkog nasilja izazvani predrasudama i stereotipima na nacionalnoj i rodnoj osnovi, kakvih je u poslednjih nekoliko godina bilo širom Srbije.

Takođe, na to ukazuju i činjenice da u Srbiji postoje škole koje pohađaju samo deca romske nacionalnosti i da je stopa zaposlenosti Romkinja samo 12%.

Ipak, u duhu 10.decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, važno je napomenuti da poređenje podataka iz aktuelnih istraživanja  i onih iz 2016. godine, pokazuje na uvećanje broja građana koji prepoznaju i osuđuju diskriminaciju. To znači da je važno nastaviti sa kampanjama protiv diskriminacije i sa radom na pravovremenoj i adekvatnoj primeni antidiskriminacijskih mera.

Srbija već duže vreme ima zakonodavni okvir koji zabranjuje diskriminaciju, a sprovođenje tih zakonskih mera posebno u oblasti obrazovanja, tokom poslednjih nekoliko godina podržano je i odgovarajućim pravilnicima koji propisuju način postupanja u slučajevima diskriminacije. Ali, veoma često, postojeći propisi se ne primenjuju na vreme i na propisan način.

Istraživanje ’’Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji’’ pokazalo i da, prema mišljenju više od polovine građana, mediji u velikoj meri podstiču, odnosno dovode do diskriminacije. Izveštavanje medija je tako ocenilo 59% odsto ispitanika. Istovremeno, 84% građana medije vidi kao institucije koje mogu da smanje diskriminaciju. To ukazuje na činjenicu da građani u velikom broju prepoznaju napise u medijima koji su u suprotnosti sa poštovanjem ljudskih prava i da bi medijsko izveštavanje u tom pogledu moralo biti poboljšano.

Istratraživanje  je sprovedeno u sklopu projekta ’’Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji’’  započetog 2018. godine, koji je, u saradnji sa Vladom Republike Srbije, realizovala Nemačka organizacija za medjunarodnu saradnju –GIZ.

S.Ć.

Check Also

Za Leskovac zajedno traži smenu direktorke Vodovoda

Lider Grupe građana Za Leskovac ZAJEDNO dr Nenad Zdravković zatražio je danas na konferenciji za …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *