Jovan Frajt – priča o istoriji srpske kulture i porodičnim vezama sa Leskovcem

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

U okviru pratećeg programa 5. Letnje škole muzike “Strings” održano je predavanje o Jovanu Frajtu, osnivaču izdavačke kuće “Frajt”, koji je po dolasku iz rodne Češke 1903. postao član orkestra Narodnog pozorišta u Beogradu, kojim u to vreme upravlja Stanislav Binički.

O ovoj temi govorila je dr Ivana Medić, naučni saradnik Muzikološkog instituta SANU. “Porodica Frajt je početkom 20. veka u Beogradu osnovala prvu izdavačku kuću u kojoj su izdavali note i muzikalije svih vrsta.

Pored štampanih izdanja uvozili su gudačke instrumente i prodavali ih, a imali su i svoj porodični gudački orkestar, pošto je Jovan Frajt bio violinista, njegov rođeni brat Vojtek takođe, a njihova sestra je bila pijanistkinja. Taj porodični orkestar je nastupao u hotelu Moskva, koji je u to vreme bio novo i najreprezentativnije zdanje u Beogradu i centar dešavanja, tu se okupljala kulturna elita. Značajni su i za razvoj muzičkog izdavaštva kod nas i za razvoj popularne građanske muzike. Oni su prvi izvodili starogradske pesme, ruske romanse, Jovan Frajt je prvi objavio “Tamo daleko” i “Kreće se lađa francuska”, popularne pesme koje se i dan-danas slušaju”, kazala je Ivana Medić. Dodala je da je ovu temu izabrala i zbog leskovačkih veza Frajtovih, koji su bili u srodstvu sa porodicom Škarka. Ova češka porodica je živela u Leskovcu od kraja 19. veka, a Alojz Škarka je osnivač prve tekstilne škole u Srbiji, koja je bila upravo ovde u Leskovcu i zvala se Tkačka škola. Oni su se kasnije bračnim vezama spojili u jednu lozu i njihovi potomci i danas žive u Srbiji, rečeno je na predavanju.

Ivana Medić je naglasila da je Letnja škola muzike “Strings” Leskovačkog kulturnog centra veliki poduhvat i da je sa velikim zadovoljstvom govorila publici u rodnom gradu o prorodici Frajt i njihovom značaju za našu kulturu. 

Dr Ivana Medić je završila muzikologiju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, doktorirala na Univerzitetu u Mančesteru u Velikoj Britaniji. Koordinatorka je REEM studijske grupe za rusku i istočnoevropsku muziku u Britanskoj asocijaciji za slavističke studije, saradnica je Centra za rusku muziku koledža “Gold Smit” Univerziteta u Londonu. Sa pođednakim uspehom bavila se naučnoistraživačkim radom, nastavom, muzičkim izdavaštvom i radom u medijima. Bila je glavi muzički urednik Trećeg programa Radio Beograda, a sada je glavna urednica naučnog časopisa Muzikologija.

Check Also

U Biblioteci održan čas o sećanju na stradanje u Drugom svetskom ratu

U susret Danu sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *