Znate li šta je plogging i zašto je ova disciplina svakog dana sve popularnija?

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Više od dva miliona ljudi u preko 100 zemalja, svakog dana praktikuje plogging, sportsko-ekološku disciplinu, koja trčanje, odnosno džogiranje kombinuje sa sakupljanjem smeća. Nastala je u Švedskoj, pre 6 godina, a naziv je kovanica od dve engleske reči plock upp(podići) i jogging(trčati)

Koncept ekološkog bavljenja sportom, osmislio je Erik Ahlstrom, zabrinut za ogromne količine, pre svega plastičnog otpada, na koji je nailazio dok je trčao po rubovima grada. Obrzo je ov disciplina zaživela i van granica Švedske.

Deluje jednostavno: trčite-saginjete se, kupite smeće, stavljate u džak i nastavljate dalje, ali stručnjaci kažu a se plogging-om obuhvataju tri aktivnosti korisne za telo. Pritom, misli se i na životnu sredinu, biljke i životinje čiji opstanak ugrožava ogromno nagomilavanje plastičnog otpada. Iako se čini da mnogi gradovi nemaju problem sa nagomilavanjem smeća, zapravo ga imaju. Gde god je veliki broj turista, tu su i brda plastike, a ima je i na rubovima skoro svakog grada.

Ripu Daman Bevil poznatiji kao ”Plogman of India”, prvi je čovek u toj zemlji koji je krenuo da praktikuje plogging. Od 2018. do danas organizovao je preko 500 trka u više od 80 gradova širom Indije. Veliku popularnost, ova vrsta sporta doživela je kada se jednoj misiji priključio i aktuelni premijer Indije Narendra Modi.

U Srbiji, ova vrsta sporta i te kako ima poentu. Posla ima za sve, jer samo tokom jedne trke, procenjuje se, može da prikupi i do 300 džakova punih smeća.

Check Also

Leskovački privrednici i industrija remete rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Bogojevcu, koje je projektovano da vrši prečišćavanje vode do …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *