U proteklih šest meseci, u opremanje Službe radiologije, uloženo 1,5 miliona evra: Stižu mamograf i magnetna rezonanca

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Osim digitalnih rentgen aparata i skenera, u poslednjih šest meseci Služba za radiološku dijagnostiku je dobila i šest baznih stanica, a prostorije u kojima su smešteni pomenuti aparati, kompletno su adaptirane

Ovakva opremljenost, omogućiće bržu i kvalitetniju dijagnostiku, sa manje zračenja i bez listi čekanja.

– Siguran sam da će se, nakon dve godine rada, videti pravi rezultati, posebno sa generacijom mladih lekara, koja je posao dobila zahvaljujući dobrom programu Vlade Srbije. Svake godine ih se zaposli preko 200, pa sa njima, starijim i iskusnim lekarima i dobrom opremom možemo očekivati pravi kvalitet zdravstvenih usluga.

Načelnik radiologije, doktor Modrag Janković, istakao je da u istoriji dijagnostike na teritoriji Jablaničkog okruga nije bilo veće investicije od ove:

– Radi se o dva nova digitalna 160-slajsna skenera, kao i dva digitalna rentgen aparata, na kojima je moguće, u potpunosti manipulisati slikama- uvećavati ih, smanjivati, osvetljavati, što znači da nema potrebe za ponovnim grafiranjem i zračenjem pacijenata i osoblja. Pre par godina stigao je i PAKS sistem, koji daje logistiku novim aparatima. U vreme korone, dobili smo dva stacionarna i dva mobilna rentgena, što nam je omogućilo da izdržimo ogroman pritisak na službu, u kojoj je tada grafirano i po 300 pacijenata dnevno.

Janković je dodao da će Služba vrlo brzo dobiti i magnetnu rezonancu, odnosno digitalni mamograf. Osim toga, u Odeljenje nuklearne medicine stiže gama kamera, vredna oko 300 hiljada evra, za snimanje štitne žlezde.

Uz kompletnu rekonstrukciju podova, vodovodne, kanalizacione i električne mreže, te kompletno opremanje, Opšta bolnica Leskovac biće u rangu kliničkih centara.

– Na početak druge faze rekonstrukcije, koja podrazumeva unutrašnje uređenje i nabavku aparata i opreme, dugo smo čekali, ali i dočekali. Radovi su počeli, teći će fazno, kako bi se lekarima omogućio kako-tako redovan rad. Grad Leskovac je dao skroman doprinos u realizaciji ovog kompleksnog projekta, finansiranjem izrade projektno-tehničke dokumentacije i namirivanjem troškova rada nadzornog organa, što je iz budžeta plaćeno 95 miliona dinara, podsetio je gradonačelnik.

Uslovi rada na odeljenjima na kojima je rekonstrukcija počela su otežani, celo jedno krilo je preseljeno, a operativni program skraćen:

– Trudićemo se da pacijenti što manje osete radove i da svima izađemo u susret. Moram da kažem i da smo krenuli sa sprovođenjem programa Helijant, preko koga se isključivo zakazuju pregledi i nema papirologije. Još uvek se uhodavamo i učimo, ali odlično napredujemo, sudeći po iskustvu bolnica koje su već implementirale program, rekao je direktor, Nebojša Dimitrijević.

Upravo pomenuti program zahteva precizno poštovanje procedure, dodao je pomoćnik direktora Milan Petrović i to pojasnio na primeru pregleda skenerom:

– Mora se prilikom svakog snimanja, otvoriti istorija bolesti, dnevna ili za ležeće pacijente, kako bi se prikazali, a potom od Fonda refundirali stvarni troškovi.

– Ako otvorimo istoriju bolesti u okviru dnevne bolnice, upotreba skenera fakturisaće se u iznosu od nekoliko hiljada, a ne 400 dinara, koliko iznosi pregled, bez istorije. Fondu se, kao našem finansijeru, moraju prikazati sve neohodne procedure i to zahteva smeštanje pacijenata u dnevnu bolnicu, ali je cilj da u njoj provedu što manje vremena i dobiju što bolju uslugu – naglasio je doktor Miodrag Janković.

Check Also

Leskovac bogatiji za tri devojčice i jednog dečaka

U porodilištu Opšte bolnice Leskovac u prethodna 24 časa rođene su četiri bebe. Leskovac je …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *