GG ”Za Leskovac zajedno”: Za vlast je poljoprivreda ”šesta rupa na svirali”

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Stanje u ovoj strateški važnoj oblasti, subvencije, zabrana izvoza i posledice zbog sukoba u Ukrajini, samo su neke od poljoprivrednih tema, kojih su se dotakli kandidat za narodnog poslanika, Nebojša Cakić i poljoprivrednik proizvođač, Nenad Milenković iz Turekovca.

Leskovac živi zahvaljujući poljoprivredi, muci seljaka, koji proizvedu i prodaju, a novac troše ovde, na robu i usluge, zbog čega opstaju trgovina i mnoge druge uslužne delatnosti.

– S druge strane, lokalna samouprava za turizam, recimo, izdvaja 100 miliona dinara, a za poljoprivredu, dva i po puta manje. U prošloj godini, cene poljoprivrednih proizvoda u Srbiji su poskupele više nego bilo gde u Evropi. Od skora smo suočeni i sa najaktuelnijim problemima, izazvanim sukobom u Ukrajini. Sam predsednik kaže da ni od čega ne strahuje, osim od gladi, pa se ja pitam kako je to moguće, ako je naša zemlja ”ekonomski tigar”, a poljoprivreda je strateški najvažnija privredna grana, rekao je Cakić.

On se zapitao i otkud to da su nam poljoprivredni proizvodi najskuplji, a da se proizvođači žale kako ne zarađuju dovoljno od primarne proizvodnje:

– Jasno je ako znate da se u cenu ugrade država, uvoznici, izvoznici, razne agencije i organizacije- svi oni koji sakupljaju kajmak. Kad su u pitanju subvencije, rekao bih da kod podele para, nema jasnih kriterijuma, što dovoljno govori o ozbiljnosti države. Ona treba da kreditira i podržava proizvodnju onoga što joj treba, a ne da finansira i šakom i kapom, kupujući glasove, posebno pred izbore.

Cakić negoduje i zbog zabrane izvoza pšenice i kukuruza, ocenjujući da se, u vreme kad su cene na tržištu povećane, ratarima uskraćeno da naplate svoju muku.

Nenad Milenković se osvrnuo na neisplaćene subvencije iz 2020. godine:

– Danas su počele isplate ovogodišnjih subvencija, ali onih od pre dve godine, još uvek nema. Ako se podsetimo perioda od pre 12 godina, tada su subvencije bile 13 hiljada po hektaru, pa su smanjene na 4 hiljade. Sad u štampi piše da su davanja, u odnosu na prošlu godinu duplirana, a zaboravlja se da su nekad bila mnogo veća. Što se aktuelne situacije tiče, mnogo smo ratova pregurali i država je preživljavala pre svega zahvaljujući seljaku. Ova država ne da nema poljoprivrednu strategiju, već nas se i odrekla.

Check Also

Ulaganje u obrazovanje i bezbednost: Isplaćeni troškovi prevoza zaposlenima i izgradnje ograde oko škole u Velikom Trnjanu

Danas je iz budžeta grada Leskovca isplaćeno 6.154.432,83 dinara za troškove prevoza zaposlenima u oblasti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *