Predavanje o značaju rane dijagnostike malignih bolesti kod žena u Vlasotincu

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Sinoć je u Osnovnoj školi „8. oktobar“ onkolog dr Goran Živković, šef odeljenja za onkologiju u Opštoj bolnici Leskovac održao predavanje o značaju rane dijagnostike i prevencije najčešćih malignih bolesti kod žena.

Po njegovim rečima to su rak dojke, debelog creva i grlića materice.

Trenutno imamo ekspanziju malignih bolesti. Na godišnjem nivou 1990. godine u Srbiji je dijagnostikovano 10.000 novih slučajeva obolelih od nekog oblika karcinoma, 2000. godine taj broj je udvostručen dok je 2010. godine registrovano blizu 40.000 novoobolelih. Zbog toga je veoma važna prevencija i rano otkrivanje bolesti kada je izlečenje moguće.Uvođenjem skrininga omogućava se da se bolest otkrije na vreme i smrtnost pacijenata smanji i do 50% – istakao je dr Goran Živković.
Po njegovim rečima rak dojke je najčešći oblik tumora kod žena i obuhvata jednu četvrtinu svih karcinoma. Godišnje se u Srbiji otkrije 4.000 novoobolelih lica od kojih njih 1.500 umre. U svetu godišnje od raka dojke oboli oko milion ljudi. Ova bolest je učestalija u razvijenim zemljama.

Rizik za oboljevanje od ove bolesti povećava se posle pedesete godina starosti mada se starosna granica oboljevanja poslednjih godina pomera prema mlađoj populaciji. Pored porodičnog nasleđa u faktore rizika spadaju i hormoni. Estrogen ubrzava pojavu bolesti, u većem su riziku žene koje imaju duži period menstrualnog ciklusa, koje uzimaju hormonsku kontracepciju ili se u dužem periodu leče od steriliteta. Mutacija BRCA gena takođe je faktor rizika za pojavu bolesti kao i zračenja o kojima se dosta ćuti – rekao je, između ostalog, dr Goran Živković.
Pored čvorića u dojci, na bolest može da ukaže asimetrija dojki, crvenilo, uvlačenje bradavice, naborana koža, sekrecija iz bradavica, uvećanje pazušnih žlezda.

U Srbiji se kasni sa otkrivanjem karcinoma dojke. On se najčešće otkriva kada je tumor veličine 2 do 5 centimetara dok se u svetu otkrivaju tumori i manji od jednog centimetra.

U dijagnostikovanju tumora dojke zlatni standard predstavlja mamograf. Zbog velikog zračenja mamografija se radi kod žena starijih od pedeset godina i mlađih žena koje su u velikom riziku za oboljevanje – dodao je dr Živković.
Rak grlića materice, po njegovim rečima, karakteriše sporo razvijanje tumora. Nekada prođe i deset godina dok se bolest klinički ne manifestuje.

Dnevno se u Srbiji dijagnostikuje četiri nova slučaja a umre jedna žena, na godišnjem nivou to je između 1.500 i 2.000 novoobolelih. Ova bolest je učestalija u nerazvijenim zemljama. U zemljama Evropske Unije na 100.000 stanovnika registruje se osam obolelih lica dok kod nas na 100.000 stanovnika oboli njih 26. Najznačajniji uzrok raka grlića materice je HPV virus, tako da su promiskuitetne osobe u velikom riziku. Papanikolau test je veoma važan za rano otkrivanje bolesti. Ukoliko se ukaže potreba radi se kolposkopija, mikroskopski pregled grlića materice i uzima isečak – istakao je dr Goran Živković.

Rak debelog creva je drugi po učestalosti i kod žena i kod muškaraca, kod žena odmah iza raka dojke a kod muškaraca odmah iza raka pluća.

Na pojavu ove bolesti bitno utiče način ishrane. Nekontrolisano korišćenje herbicida je veoma opasno jer se u našoj zemlji herbicidi koriste bez kontrole. U rizičnu populaciju, pored lica starijih od pedeset godina, spadaju oboleli od hroničnih upala debelog creva, ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti, oni koji su već imali karcinom debelog creva i koji imaju prekancerozne genetske bolesti. Rizik povećava gojaznost, ishrana bogata životinjskim mastima, hronični zatvor i fizička neaktivnost. Rak debelog creva najčešće nastaje od polipa ukoliko se oni blagovremeno ne uklone.

Rizik oboljevanja od ove bolesti smanjuje ishrana bogata voćem i povrćem, male doze antireumatika poput aspirina. Za otkrivanje bolesti u okviru skrininga radi se FOB test na okultno krvarenje iz debelog creva. Ukoliko je potrebno pacijenti se upućuju na kolonoskopiju.

Predavanje dr Gorana Živkovića organizovala je profesorka Jelena Đokić i Učenički parlament u okviru obeležavanja Dana žena.

Check Also

Leskovački maturanti na tribini “Na putu do 0 ne turiraj- maturiraj”

Danas je u hali Partizan u Leskovcu organizovana tribina pod nazivom “Na maturu bez automobila”, …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *