Dan devojčica obeležen u Tehničkoj školi u Vlasotincu

Slide Background
Slide Background
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

 

Svakog četvrtog četvrtka u aprilu mesecu širom sveta se obeležava Dan devojčica. U Srbiji se ovaj dan obeležava od 2011. godine a u Tehničkoj školi u Vlasotincu od prošle godine.

Ova međunarodna manifestacija ima za cilj da se devojčice i devojke osnaže prilikom odabira svojih profesija i budućih zanimanja rukovodeći se ličnim interesovanjima, sposobnostima i talentima, prevazilazeći rodne stereotipe. Tokom ovog dana devojčice i devojke posećuju preduzeća i prikupljaju informacije o oblastima rada u kojima žene nisu zastupljene u velikom broju i razgovaraju sa uspešnim ženama o zanimanjima koja nisu tipično ženska. Svrha ovakvih aktivnosti je, između ostalog, da devojčice možda baš u njima pronađu inspiraciju za svoja buduća zanimanja i karijeru.

Profesorke Tehničke škole Dragana Stanković i Jasmina Đorđević su juče tim povodom organizovale prijem za učenice osnovnih škola „Siniša Janić“, „8. oktobar“, kao i za učenice sedmog i osmog razreda iz Kruševice, Svođa, Gložana, Tegošnice, Šišave i Grdelice. Pored profesorke Svetlane Jovanović, diplomiranog inženjera mašinstva koja predaje mašinske predmete u Tehničkoj školi, učenicama osnovnih škola o svojim profesijama govorile su predstavnice Policijske stanice u Vlasotincu Ivana Đorđević, zamenik komandira i Ana Petrović, policajac i Žaklina Aleksandrov, šumarski tehničar, predstavnica JP „Srbijašume“.
Po rečima psihologa Dragane Stanković, cilj ovih razgovara je da se devojčice upoznaju sa atipičnim zanimanjima za žene i sa činjenicom da se ti stereotipi poslednjih godina prevazilaze sve više tako da gotovo nema podela na muške i ženske poslove.

Ivana Đorđević je istakla da pripada prvoj generaciji žena koje su završile Policijsku akademiju i da žene neke poslove obavljaju čak bolje od muškaraca. Iako je reč o veoma zahtevnom poslu koji podrazumeva noćne smene, razrešavanje delikatnih situacija tuča, nasilja i drugih vidova ugrožavanja života, tela i imovine, žene policajci svoj posao obavljaju uspešno rame uz rame sa svojim kolegama.

Po njenim rečima od 57 lica u uniformi u Policijskoj stanici u Vlasotincu rade tri žene. Žena mora da se izbori za sebe, da bude jaka i uporna i da ruši predrasude, posebno predsrasude o ženama kao šefovima.

Policajac Ana Petrović je prva žena policajac u Policijskoj stanici i u Vlasotincu. Svoj posao uspešno obavlja već petnaest godina. Ona ističe da žene često bolje sagledavaju stvari iz više uglova, da rade brže, bolje i pedantnije dok su muškarci fizički jači. Tako da žene policajci odlično obavljaju poslove, posebno one kada je porodično nasilje u pitanju.

O policajskim brakovima Ana kaže da su uspešniji nego mešoviti jer postoji tolerancija i razumevanje za obaveze koje ovaj posao zahteva.

Profesorka Svetlana Jovanović je iznela podatak da ove godine u mašinskoj struci ima 14 devojčica i 16 dečaka što najbolje govori o rušenju predrasuda o muškim i ženskim zanimanjima i da je mašinstvo veoma perspektivno jer se lakše dolazi do posla nego u nekim drugim strukama.

Žaklina Aleksandrov, koja radi u Šumskoj upravi Vlasotince istakla je da je njen posao naporan ali veoma lep i da ga nakon perioda prilagođavanja ne bi menjala za drugo zanimanje. Po njenim rečima sa jakom voljom i željom sve je moguće.

Psiholog Snežana Prokopijević je govorila o svojoj profesiji koja je tipična za žene, ali je istakla da muškarci koji se bave psihologijom postižu bolje rezultate jer imaju više vremena da se posvete svojim karijerama.

Nakon razgovara sa učenicama koje pohađaju mašinske smerove u Tehničkoj školi, kada je o svom iskustvu govorila je Jelena Đekić, najbolja učenica u odeljenju, učenice osnovnih škola posetile su kompaniju Elrad.

Profesorke i đake primilo je rukovodstvo preduzeća generalni direktor Sreten Kodalović, tehnički direktor Ivan Dimanić i Ankica Mladenović, zadužena sa odose za zaposlenima i budućim radnicima.

Predstavljajući gostima svoju kompaniju direktor Sreten Kodalović je istakao da firma broji 550 zaposlenih od čega je 400 žena, koje zbog svoje spretnosti, preciznosti i veština veoma uspešno obavljaju precizne poslove, da u 21. veku nema govora o stereotipima i podelama na muške i ženske poslove i da poslovno opredeljenje zavisi od ličnih afiniteta a ne od pola.

Tehnički direktor Ivan Dimanić je istakao da u okviru projekta dualnog obrazovanja šest učenika Tehničke škole usavršavaju svoje praktično znanje i veštine u ovom preduzeću. On je tom prilikom podsetio na citat da ukoliko čovek odabere da radi ono što voli, čitavog života neće raditi ništa.

Učenice su upoznate sa razvojem firme Elarad Serbia u Vlasotincu i sa njenim proizvodnim programom.

Check Also

Gradonačelnik Cvetanović uručio 45 ugovora za projekte iz oblasti kulture

U Svečanoj sali grada Leskovca danas je održana ceremonija uručenja ugovora za projekte iz oblasti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *