ZAUSTAVLJENO CURENJE OTROVNOG GASA Uspešna vežba leskovačkih vatrogasaca u fabrici vode u Gorini

Slide Background
Slide Background
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Šta bi se dogodilo kada bi, iz bilo kog razloga, ventili na rezervoarima za hlor u Fabrici vode u Gorini, popustili, a ovaj otrovni gas iscureo napolje? Ovakav akcedent događa se retko, ali je planom Odeljenja za vanredne situacije, predviđena i ta mogućnost. Pripadnici vatrogasno-spasilačke čete, danas su demonstrirali postupanje u takvim okolnostima.

Sličan akcedent dogodio se u Fabrici vode u Gorini pre dve godine, a tada je vatrogasno-spasilačka četa intervenisala samo preventivno, jer su čitav posao obavili stručno obučeni radnici ”Vodovoda”, kaže komandir Saša Jovanović:

–    Fabrika vode u Gorini ima izuzetno kvalitetan sistem zaštite i vrlo spremne ekipe za intervenciju, pa tada nije bilo nikakvih problema. Današnja vežba, medjutim, zamišljena je kao odgovor na malo verovatnu, ali ipak moguću situaciju kada bi ventili otkazali. Ona podrazumeva  intervenciju i postupanje sa  opasnim materijama. Predvideli smo da to bude hlor, koji se inače u preradi vode koristi za dezinfekciju i obradu sirove vode, ali je veoma opasan gas, žuto-zelene boje, 2,5 puta teži od vazduha. Taktička zamisao je bila da je došlo do tehničkog kvara na pomoćnom ventilu, koji je doveo do curenja hlora. Sistemi za zaštitu u Fabrici vode u Gorini su pravovremeno odreagovali, izvršili alarmiranje radnika, izvršena je njihova evakuacija, a po dolasku vatrogasno-spasilačke jedinice, pripadnici ove čete, opremljeni odelima za zaštitu od opasnih materija, izvršili su zatvaranje glavnog ventila, kako bi sprečili dalje curenje, a zatim I ‘’obaranje’’ hlornih para, koje su se za to vreme formirale. Koristili smo raspršenu vodenu maglu, kako bismo neutralizovali nastanak udesa.

Ovakvi akcedenti , u realnom životu, bili bi veoma opasni po zaposlene, ali i po neposrednu i naselja u široj okolini. Postupanje sa opasnim materijama i gasovima je uredjeno zakonom i strogo kontrolisano.Iako u realnosti nisu česte, za ovakve i slične situacije moramo da se spremamo i postupamo pravovremeno i pravilno, kako bismo sačuvali svoje i tudje živote, objekte i životnu sredinu, kaže Jovanović:

–  Ovo je prva vežba u Fabrici vode u Gorini, a planom i programom Vatrogasno-spasičake čete planirano je osam sličnih, na objektima u gradu i okolini.

Današnjoj taktičko tehničkoj vežbi u Fabrici vode u Gorini, prisustvovali su  i gradonačelnik Leskovca, Goran Cvetanović, načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Leskovcu, Ivica Randjelović i direktorka Vodovoda, Kosara Ilić, sa saradnicima.

Check Also

Večeras u Lebanu počinje Međuokružna smotra amaterskih pozorišta jugoistočne Srbije

Od 20. do 25. maja opština Lebane će biti domaćin najboljim amaterskim pozorišnim ostvarenjima. Pod …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *