U Leskovcu je održan osmi po redu Drum Dum Fest, jedinstveni festival bubnjara.
Prvog dana, svi prisutni imali su prilike da pogledaju izložbu fotografija „Objektivom kroz muziku“, posete promocije knjiga „Rokenrol u kandžama interneta 2“ i „Seljobriti kaži 2“, kao i bubnjarsku radionicu Igora Maleševića. DDF 008 otvorila je Jasmina Ranđelović, zamenica gradonačelnika grada Leskovca.
U Leskovačkom Kulturnom Centru otvorena je izložba fotografija, odnosno radova koji su pristigli na DDF konkurs “Objektivom kroz muzikom”. Na adresu organizatora pristiglo je oko 200 fotografija, a prvog dana Festa proglašeni su i najbolji autori. Prvo mesto osvojio je Danko Strahinić iz Beograda, drugo mesto zauzela je Ljiljana Jovanović iz Zaječara, dok je treće mesto pripalo Tei Jagodić iz Banja Luke. Za izuzetnu fotografsku kreativnost nagrađeni su, Branko Šekerović iz Beograda i Jelena Petrović iz Loznice. Nagrade je uručio Aleksandar Stojanović, istaknuti predstavnik Foto kluba “Leskovac” ujedno i predsednik žirija. On se zahvalio svim autorima koji su svoje radove poslali i istakao zadovoljstvo povodom ostvarenja osmog po redu Drum Dum Festa.
-“Baš mi je drago da ovo traje i što je preraslo u nešto šire. Sada imamo i fotografiju koja dočarava ritam u njihovom sviranju”.
Nakon zvaničnog otvranja Drum Dum Festa 008 i otvaranja izložbe fotografija “Objektivom kroz muziku” usledile su promocije knjiga “Rokenrol u Kandžama interneta 2” i “Seljobriti kaži 2” i to po prvi put u Leskovcu. Šta je ustvari tema izdanja “Rokenrol u Kandžama interneta” rekao je Predrag Jovanović, jedan od autora knjige.
-“Internet je ščepao rokenrol, a rokenrol nije shvatio da ga je internet ščepao, pa beži od toga, a ustvari je prava stvar promovisati rokenrol putem interneta. Ako se internet iskoristi na pravi način, onda je to dobro. Bavimo se time da prave vrednosti, rokenrol, vratimo na mesto koje mu pripada”.
Branimir Lokner između ostalog istaknuti muzički kritičar i novinar i jedan od autora knjige “Rokenrol u Kandžama interneta” koja nastoji da preraste u serijal knjiga, kaže da je ovakvo delo urađeno zbog svih koji se na bilo koji način kod nas bave rok kulturom.
-“Mi smo putem aktera koji učestvuju u knjigama i putem nas samih dali određene stavove i ukazali na činjenicu da kultura i subkultura svoje centralno mesto promocije pronalaze na internetu. Veoma je bitno gajiti Festival kao što je DDF. Svaki vid kulture poput ovog je od izuzetne važosti. Bubnjevi su kičma gotovo svakog sastava. Mi imamo puno kvalitetnh bubnjara i tu tradiciju treba gajiti, tako da se nadam da će ovaj Festival trajati još dugo, dugo godina i da će učvrstiti svoju poziciju u javnosti”.
Šlag na tortu bila je dugo očekivana bubnjarska radionica Igora Maleševića, jednog od najboljih bubnajra na ovim prostorima. Maleševića ni povreda nije sprečila da održi dvosatnu radionicu gde je sa mladim bubnajrskim nadama delio svoja iskustva i znanje, koji su ga sa velikom dozom pažnje slušali , a na kraju postavili i pitanja iskusnom bubnjarskom znalcu, na koja je on sa zadovoljstvom odgovarao.
-Divno što ste me pozvali, to što smo progutali 2 sata kao pet minuta je dokaz da nismo gubili vreme. Trudio sam se da se bavimo stvarima koje su bile bitne, koje su sada bitne i koje će zauvek biti bitne, nešto što nije trend, sada aktuelno, već što je za sva vremena značajno za bubnjare. Pitati mene koji istražujem bubnjeve preko dve i po decenije je gubljenje vremena (smeh). Naravno da sam presrećan što trajete i opstajete kroz vreme i to je dokaz o kvalitetu, koji se vidi iz sadržaja programa festivala, na osnovu učesnika, stalno rastete, bavite se ritmom….
“Bubnjarski festival treba da traje zauvek”
U prepunom leskovačkom pozorištu svoja vrata zatvorio je osmi po redu Drum Dum Fest, u iščekivanju devetog izdanja i sa željema što učesnika, što publike da potraje barem “još 88 godina”. Jedan od ciljeva jedinstvenog bubnjarskog festivala na Balkanu je i da omogući mladim nadama mogućnost da rade sa najeminetnijim muzičarima kroz radionice, tako je poslednje večeri festivala Master class održao Dino Milosavljevic. Publici u Leskovcu prvi su se predstavili najmlađi bubnjari, a posebnu tačku imao je mladi Danilo Mitrović koji je svoje znanje pokazao numerom Michael Jackson-a. Sada već tradicionalno DDF ugostio je i “Školu bubnjeva Trajković” iz Zaječara. Škola trenutno ima 8 polaznika i radi po najnovijim metodama edukacije mladih bubnjara. Prvi bend koji je stupio na scenu, a koji kako sami članovi sastava kažu nenamerno akcentuje upravo bubanj, oduševio je publiku DDF-a 008 svojim performansom. Boje Leskovca branio je bend “Denis Napast”. Dugo očekivani Vlatko Stefanovski trio sa Dinom Milosavljevićem za bubnjevima ispuno je sva očekivanja leskovačke publike, na šta pečat stavljaju ovacije prisutnih i varaćanje muzičara na bis nakon dvosatnog nastupa. Na kraju i kao šlag na tortu došao je Parampaščad iz Crne Gore koji je odličnim rokenrolom spustio zavese završnoj večeri.
Master class održao je i sa mladim bubnjarima razgovarao neprikosnoveni Dino Milosavljević, koga su posetiocu kasnije u toku večeri imali prilike da slušaju i kao člana sastava “Vlatko Stefanovski trio”.
-Bubnjarski festival treba da traje zauvek! Takve stvari gledamo samo u Americi, samo u razvijenom državama, zašto ne bi i ovde?! Sama ideja da se organizuje i što se događa na ovom nivou je fantazija. Nadam se da će da traje zauvek! I raditi sa mladim bubnjarima na radionici je bilo odlično, nadam se da se i njima svidelo. Što se mog nastupa sa Vlatkom tiče, ja savki koncert sviram sa njim kao da mi je prvi i kao da mi je poslednji – rekao je Dino Milosavljević.
U toku večeri uručene su diplome najboljim i najzaslužnijim mladim bubnjarima, a oni su: Miloš Stanojev, Branko Stojković, Lazar Micić, Dušan Cvetković i Danilo Mitrović.
Zahvalnice su uručene i volonterima Drum Dum Festa 008, bez čije pomoći i posvećenosti ovaj festival ne bi bio ostvariv. Zahvaljujemo se sledećim mladim ljudima: Jana Ristić, Tina Milenković, Marko Stamenković, Marija Stanojević, Katarina Živković, Vanja Trajković, Branko Cvetković, Andrija Ilić, Veljko Petrović i Nina Mitić.
Proslavljeni muzičar i jedan od najvećih virtuoza na gitari Vlatko Stefanovski, čija je muzika poznata po kombinaciji džeza, roka i tradicionalne balkanske muzike, zajedno sa svojim sastavom ispunio je sva očekivanja publike u Narodnom pozorištu u Leskovcu.
-Ja sam startovao kao bubnjar i mnogo volim da sviram sa dobrim bubnjarima. Razumem taj instrument i stalno ga slušam. Dok sviram gitaru, staršno mi je važno da čujem bubanj, da čujem šta on radi, te sitne ukrase pokušavam da uhvatim, ili on pokušava moje. Moj sin je u poslednje vreme počeo da svira bubnjeve i to me baš raduje. Imamo dobar komplet Yamaha bubnjeva (smeh). Inače, veče na Drum Dum Festu je bilo jako lepo, imam već uspostavljenu “neku tajnu vezu” sa Leskovcem. Leskovac oseća ono što mi radimo, veoma im je bliska ta muzika. Hvala vam na gostoprimstvu – kazao je Vlatko Stefanovski.
Vlatko Stefanovski dodao je da festivali privlače ljude i da ovakvim festivalom, Drum Dum Fest, Leskovac se stavlja na mapu najvažnijih kulturnih dešavanja, evropskih i svetskih.
Organizatori, Udruženje “Muzička komunikacija, zahvaljuli su svima koji su pomogli u realizaciji još jedne festivalske godine, posebno Gradu Leskovcu i Ministarstvu kulture RS, Turističkoj organizaciji Leskovac, Leskovačkom kuturnom centru, Narodnom pozorištu, Kancelariji za mlade, Foto klubu Leskovac, sponzorima i medijima.