Biseri italijanske književnosti – knjige u kojima ćete uživati

Ako volite da čitate i smatrate se strastvenim ljubiteljem knjiga i želite da  svoju “listu čitanja” proširite na neke nove naslove, možete potražiti izvanredna dela u italijanskoj književnosti.

Italijanski književnici su poznati širom sveta, a književno stvaralaštvo doživelo je procvat još u doba renesanse, koji ne jenjava do današnjih dana. Italijanska literatura donosi jedan zanimljiv pogled na svet, otkrivajući nam kulturu i istoriju Italijana.

Postoje brojna dela italijanskih pisaca koja sasvim zasluženo nose epitet bisera svetske književnosti. Da biste uživali u ovim romanima, podrazumeva se kvalitetan prevod, koji je u duhu srpskog jezika, a zadržava izvorne kvalitete napisanog dela. Prednost savremenog doba ogleda se se između ostalog i u tome što su nam mnoga dela književnosti dostupna za čitanje. Književnoumetnički tekstovi mogu se prevesti na italijanski i bilo koji drugi jezik. Na isti način, zahvaljujući prevodima knjiga na srpski, možemo se upoznati sa najznačajnijim delima italijanskih pisaca.

Pripremili smo listu knjiga kojom možete započeti ovo književno putovanje. Pročitajte.

Ako jedne zimske noći neki putnik, Italo Kalvino

Ako ste ljubitelj čudnog i eksperimentalnog, onda morate pročitati nešto od Itala Kalvina. Njegovim najboljim i najradikalnijim delom smatra se roman “Ako jedne zimske noći neki putnik”. U ovoj knjizi o pisanju i čitanju, pisac se obraća čitaocu direktno. 

Prvi red u ovom smelom i osvežavajućem italijanskom romanu glasi: „Počećete da čitate novi roman Itala Kalvina, “Ako jedne zimske noći neki putnik”. Opustite se. Neka svet oko vas izbledi”. Svako poglavlje je podeljeno na dva dela, pri čemu je prvi o vama, čitaocu, koji pokušava da pročita sledeće poglavlje knjige, a drugi je svaki put nova knjiga koju kao čitalac nalazite.

Premda komplikovan, ovaj izuzetno zabavan postmoderni roman povešće vas na putovanje koje govori o poteškoćama pisanja i neuhvatljivom zadovoljstvu čitanja.

Vladalac, Nikolo Makijaveli

Iako nije reč o romanu, već o zbirci kritičkih eseja političke tematike, knjiga “Vladalac” je izuzetno značajna ne samo za italijansku, već i svetsku književnost i politiku. Napisao je firentinski istoričar, dramatičar i političar Nikolo Makijaveli 1513. godine. U ovom delu Makijaveli objašnjava karakteristike kneževina i kako ih osvojiti i upravljati njima. Iz istih ideja objašnjenih u ovoj knjizi potiče pridev makijavelistički, inspirisan autorom i koji se čak i u modernim vremenima koristi za označavanje nečega što je lukavo i nemilosrdno učinjeno u društvenim ili političkim odnosima. “Vladalac” je sinteza Makijavelijeve filozofije, koja se može objasniti kao „cilj opravdava sredstva“ , odnosno da svaka akcija i postupak mogu biti opravdani ako je u ime cilja kome težite.

Dekameron – Đovani Bokačo

“Dekameron” je veliko remek-delo koje je napisao Đovani Bokačo, zbirka je od stotinu priča napisanih između 1350. i 1353. godine. Naslov bukvalno znači „od deset dana“: u stvari, knjiga govori o grupi mladih ljudi, sedam žena i trojica muškaraca, koji su se na deset dana sklonili van Firence da bi izbegli crnu kugu koja je u to vreme pogodila grad. Deset protagonista pričaju jedni drugima priče, prilično često duhovitim tonom. S obzirom na neke od tema ispričanih u pričama, knjiga se u početku smatrala nemoralnom i skandaloznom, pa je često bila cenzurisana. Međutim, tokom vekova su mnogi drugi autori uzimali ovu knjigu za uzor i trenutno se uči u svakoj italijanskoj školi, kao i na studijama književnosti širom sveta.

Ime ruže, Umberto Eko

Izvanredno delo iz pera Umberta Eka je klasik koji se ne propušta. Ako volite detektivske priče, zanima vas religija, ali i davna mistična prošlost, “Ime ruže” je roman u kome ćete se potpuno izgubiti. U delu se opisuje jedna neobična situacija u bogatoj italijanskoj opatiji. Kada su 1327. godine Benediktinci osumnjičeni za jeres, u opatiju dolazi brat Vilijam od Baskervila da istraži slučaj.

Međutim, njegovu delikatnu misiju iznenada zaseni sedam bizarnih smrti, pa tako brat Vilijam postaje detektiv. Glavno Vilijamovo oruđe su Aristotelova logika, teologija Akvinskog, empirijski uvidi Rodžera Bekona — sve izoštreno do blistave ivice iričnim humorom i žestokom radoznalošću. On prikuplja dokaze, dešifruje tajne simbole i šifrovane rukopise i kopa po jezivom lavirintu opatije, gde se najzanimljivije stvari dešavaju noću.

Besni Orlando, Ludoviko Ariosto

Ako volite viteške priče, “Besno Orlando” je knjiga koju ne smete propustiti. U pitanju je viteška romansa koju je napisao Ludoviko Ariosto i prvi put objavljena 1516. godine. Sastoji se od 46 pesama i ima 3 glavna jezgra zapleta: epski rat između hrišćana i muslimana, ljubav Orlanda prema Anđeliki, toliko jaka da ga dovodi do ludila i deo o slavlji, sa fokusom se na priču o vitezu Ruđeru i ratnici Bradamante. Ovo delo, koje se vekovima izučava u italijanskim školama, vratiće vas u vreme i u zemlju snova kao što retko koja druga knjiga može!

Moja genijalna prijateljica, Elena Ferante

Na listu klasičnih italijanskih dela sa punom slobodom možemo dodati i savremeni roman Elene Ferante “Moja genijalna prijateljica”. U pitanju je moderno remek-delo jednog od trenutno najpriznatijih italijanskih autora. U svakom smislu raskošna, intenzivna i velikodušna priča o dve prijateljice Eleni i Lili okupira čitalačku pažnju od početka do kraja. Neponovljivi stil pisca donosi savršeno precizan portret ove dve žene. Međutim, osim o prijateljstvu, ovo je takođe i priča o naciji i dirljiva meditacija o prirodi prijateljstva. Kroz živote ove dve žene, Ferante priča priču o komšiluku, gradu i zemlji koja se transformiše na načine koji, zauzvrat, takođe transformišu odnos između njene dve glavne junakinje.

Pinokio, Karlo Kolodi

Lista italijanskih knjiga ne bi mogla biti potpuna bez voljenog i najpoznatijeg romana dečje književnosti koji je pretvoren u animirani Diznijev klasik 1940. godine. Originalna verzija, odnosno roman koji je napisao Kolodi je avanturistička, pomalo preteća bajka sa poukom. Pinokio je drveni lutak kog je napravio Đepeto i koji mašta o tome da postane pravi dečak.

Međutim, njegova neobuzdana radoznalost, nepoštenje i sebičnost dovode ga u stalnu opasnost. Dok putuje od varljivog „Polja čuda“, gde sadi zlatnike da bi rasli, do zemlje gde se lenji dečaci pretvaraju u magarce, Pinokijev put je popločan greškama i samovoljom. I sve vreme njegov nos postaje sve veći i veći i veći svaki put kada kaže nešto, pa ceo svet može da vidi kakav je lažov.

Da li ste već čitali italijanske autore i imate li svoje omiljene knjige? Ukoliko se niste upoznali sa remek-delima nastala na italijanskom jeziku, nadamo se da vam ova lista posluži kao dobar početak.

/PR/

Fotografije:

  1. https://www.pexels.com/photo/books-768125/
  2. https://www.pexels.com/photo/green-leaf-on-pile-of-books-3704611/
  3. https://www.pexels.com/photo/books-in-shelf-2946979/

Check Also

Đurović: Na dnevnom redu važna životna pitanja za sve građane, sednica ne može bit odložena – Zahtev predstavlja korišćenje đaka i studenata za političku promociju

Predsednik Skupštine grada Leskovca mr Aleksandar Đurović izdao je službeno saopštenje povodom zahteva odbornika Za …