Nova 2024. godina je započeta sa jakim ritmom.
U sredu, 3. januara 2024. godine, u okviru akcije Ninđucu kluba Buđinkan Leskovac, instruktor kluba Vladimir Stevanović, viši kustos, arheolog, pisac, poznatiji u medijima kao Srpski ledeni čovek, krenuo je sa svojim klupskim drugarima u realizaciju svog jedanaestog ledenog uspona, noseći na sebi samo šorc.
Pored Vladimira, svoj treći po redu ledeni uspon, realizovao je pomoćni instruktor kluba, Miodrag Krčmarik, profesor i glumac. Obojica podvižnika su pratili principe tzv. Ledene veštine, koja je kombinacija japanske Šugendo tradicije, ruskog prekaljivanja i tibetanske Tumo prakse.
Ovoga puta, cilj je bio planinarski pohod po snegom zavejanoj planini Gramada, iznad Vlasinskog jezera, koja takođe nosi nazive i Crkvena planina, ali i Plana. Sudeći po zvaničnoj vremenskoj prognozi, spoljašnja temperatura je bila od -3C do 1C sa subjektivnim osećajem od -13C do -11C. Ono što podvižnici nisu očekivali, bila je jaka ledena kiša, susnežica i magla, koja ih je sprečila da dođu do najvišeg vrha ove planine.
Ovo je do sada bio možda i najteži ledeni uspon. Trajao je ukupno oko 4 časova, ali sa jakom ledenom kišom, susnežicom i planinskim vetrom, zbog čega je uspon više nalikovao na neko četvoročasovno ledeno tuširanje, čemu je dodatno doprineo jak vetar, koji je kišu i susnežicu lepio za kožu dvojice podvižnika.
Ovoj vrsti izazova prethodile su ozbiljnije pripreme u vidu adaptacije na hladnoću i vežbi termogeneze putem disanja i vizuelizacije. Vladimir ovakav vid ekstremnog eksponiranja praktikuje od 2010. godine i poseduje neophodno iskustvo za prevenciju neželjenih posledica. 2023. godine je kao skup svojih iskustava, praktični priručnik sa vežbama i presek svih poznatih svetskih ledenih tradicija publikovao knjigu “Ledena veština”, na 305 strana, koja predstavlja svojevrstan udžbenik. Knjiga se može naručiti na sajtu http://www.srpskiledenicovek.com.
Prvi je bio uspon na Besnu kobilu u januaru 2021.
Drugi je bio uspon na vrh planine Radan, Mali Kamen u januaru 2021.
Treći je bio uspon na najviši vrh Stare planine, Midžor, u februaru 2021.
Četvrti je bio uspon na najviši vrh Suve planine, Trem, u januaru 2022.
Peti je bio uspon na vrh Babin zub, Stara planina, u januaru 2022.
Šesti uspon je bio Veliki Strešer u januaru 2022.
Sedmi ledeni uspon bio je na Veliki Čemernik.
Ketsu In meditacija na vrhu Veliki Čemernik sa sedmog ledenog uspona.
Osmi ledeni uspon bio je na planinu Rtanj, vrh Šiljak u januaru 2023. godine.
Deveti ledeni uspon bio je na planinu Radan, vrh Sokolov vis u januaru 2023. godine.
Deseti ledeni uspon bio je na planinu Besna kobila, istoimeni vrh u decembru 2023. godine.
Sve Vladimirove akcije možete pratiti na zvaničnom sajtu i portalima:
Srpski ledeni čovek – Instagram
Srpski ledeni čovek – Facebook
Kako bi čitav poduhvat bio u najvećoj meri bezbedan, Vladimir praktikuje preventivnu adaptaciju na hladnoću koja potiče iz tradicija severnih hemisfera, ali i iz Japana i Ninđucu tradicije, pod nazivom Šugendo (duhovni izazovi Jamabuši monaha).
Dokumentarni film “Srpski ledeni čovek”, reditelj Katarina Petrović.
Pored toga, praktikuje i tehniku Tumo. Tumo je praksa tibetanskog Budizma koja u prevodu znači Unutrašnja vatra, a podrazumeva generisanje toplote unutar tela posebnim metodama disanja, dok se praktikanti dugoročno izlažu ekstremno niskim temperaturama na svojoj matičnoj planini – Himalajima.
Izvođenje nekih od navedenih praksi:
Kultivacija unutrašnje energije na snežnom Hisaru – video
Tehnike disanja Unutrašnja vatra na Radana planini – video
Vežbe disanja u zaleđenoj reci Vučjanki na -8C – februar 2021.
Meditacija u zaleđenoj reci Vučjanki na -8C – februar 2021.
Meditacija pod vodopadom u reci Vučjanki na 0C – novembar 2021.