Poljoprivredna stručna služba Leskovac organizovala radni sastanak u oblasti zaštite bilja

Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

      ”Praćenje karantinski štetnih organizama na terenu”, jedna je od tema stručnog sastanka,koji su danas, za kolege iz 19 upravnih okruga, organizovali predstavnici Poljoprivredne stručne službe Leskovac.

 

     – Govorimo o proceduri, načinu i protokolu praćenja karantinski štetnih bolesti na gajenim kulturama, a ovo je prilika da svedemo rezultate rada u ovoj oblasti u 2o15.-oj, ali i proteklih osam godina, kaže Gordana Jovanović iz PSS-a Leskovac.

       Očekujemo ponovo dolazak kako delegacije Ruske federacije, tako i Evropske unije, koje striktno prate naš rad, odnosno vrše nadzor nad detaljno preciznim procedurama koje propisuju EU standardi.

        Prema rečima Gordane Jovanović, Jablanički okrug je spreman za ”skeniranje”, jer smo svesni da se ovde proizvode kulture za koje su i Rusija i Unija izuzetno zainteresovane. To su, pre svega, paradajz i krompir. Ovo povrće najčešće napadaju moljci, a to su štetočine koje se ne smeju naći u ili na plodu, ukoliko proizvođač želi da izvozi svoj proizvod.

       -Svakodnevno vršimo kontrole na terenu i na osnovu zatečenog stanja, možemo da kažemo da smo spremni za eksport ovih kultura na evropsko tržište.

       Direktor Poljoprivredne stručne službe, Bratislav Pešić, ističe da su stručnjaci u oblasti zaštitarstva, inspekcijskog nadzora i laboratorijskih usluga, drugi put u Leskovcu i da je, pored pomenutog povrća, poseban akcenat danas stavljen na praćenje karantinski štetnih organizama  na jabučastom i koštičavom voću, vinovoj lozi, malini, luku i ukrasnom bilju.

        – Od ove godine, posebno se prati jedna nova štetna vrsta Xylella fastidiosa, koja pričinjava velike štete na gotovo svim vrstama voća, a posledica bolesti je sušenje biljke i ploda.

Check Also

Isplaćena naknada porodiljama, sredstva za oblast obrazovanja i socijalne zaštite

Danas je iz budžeta grada Leskovca isplaćeno ukupno 6.923.095 dinara za jednokratnu pomoć porodiljama, Školi …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *