Povodom obeležavanja 7o-ogodišnjice postojanja, Narodni muzej sutra priređuje izložbu ”Ratni put Moravske divizije od 1914.-1918. godine”, posvećenu senima, slavi i spomenu na slavne pretke- hrabre srpske ratnike iz jugoistočne Srbije- pobednike o svetoj i časnoj borbi za slobodu u Velikom ratu.
Izložba je priređena u okviru Nacionalnog programa za obeležavanje 1oo-godišnjice od završetka Prvog svetskog rata i prate je foto-monografija, katalog , razglednice, pamtilice i bedževi.
Jedan od autora, Mira Ninošević, kaže da Moravska divizija u srpskoj istoriografiji do sada nije pojedinačno obrađivana, iako su se istoričari detaljnije bavili Prvim, Drugim i Trećim pukom:
– Upravo je to bila naša namera- da prikažemo ratni put Moravske divizije, ali, pre svega, iz perspektive vojnika, običnog srpskog seljaka i radnika, domaćina i mladića, za koje su njihove porodice, sela i varoši bili ceo svet. Većina njih je prvi put u životu napustila zavičaj, stigla do mora, do Krfa, severne Afrike, Soluna. Mnogi su tada prvi put videli bioskop, javnu kuću. Izložbu smo koncipirali tako što smo stavili akcenat na svakodnevni život, preko fotografija, pisama i pisanih sećanja učesnika, otkriva jedan od autora, Mira Ninošević.
Nije to samo njihovo ratovanje i život u rovovima, već i kratkotrajni periodi izmedju bitaka, obojeni nostalgijom, tugom za porodicom, kućom i Srbijom, kaže direktorka Ninošević:
– Prikazali smo mnogobrojna pisma, pesme i prozu koju su pisali vojnici. Vidi se i kako su od prvih plata, uprkos ratnim sukobima, kupovali kokoške, koje su gajili, nadevajući im imena. Jare, koje su vojnici kupili na Krfu, postalo je maskota Moravske divizije i stiglo do Temišvara. Pisali smo i o ratnim ljubavima na frontu, jer je malo poznato da je ova divizija, jedina u srpskoj vojci imala tri ratnice.
U protekle tri godine, prikupljeno je bezbroj dokumenata, a u njihovom prikupljanju učestvovali su i muzeji iz okolnih gradova i opština. Najveću zahvalnost, ipak, autori izložbe, Mira Ninošević i Veroljub Trajković, duguju potomcima ratnika, jer su njihove porodice za potrebe izložbe ustupile čitave albume i mnoge upotrebne predmete.
Gotovo da nema kuće na jugoistoku Srbije koja nije dala vojnika, jer se nakon austrougarske objave rata Srbiji i nove mobilizacije, Moravskoj diviziji Prvog poziva odazvalo 18.ooo , a diviziji Drugog poziva, preko 15.ooo vojnika i starešina. Svaki četvrti ratnik dao je život za slobodu Srbije:
– Ono što mislim da je važno je to što je ovo zadnji voz da se odužimo Moravcima, o kojima nikada nije objavljeno nijedno slovo.Ova izložba, katalog i monografija su ustvari ekskluziva, jer je to prvi put da pišemo o našim precima, ratnicima iz ovog kraja. Zbog toga se i ne zna ih da je na Kolubari poginulo 1.o47, na Ceru 247. Bili su nečiji sinovi, braća, muževi i očevi, pa najmanje što možemo da uradimo jeste da ih zapamtimo bar kroz fotografije i druga dokumenta, dodao je Veroljub Trajković.
Izložba ”Ratni put Moravske divizije 1914.-1918.”, kojom Narodni muzej u Leskovcu obeležava 7o godina od osnivanja, biće otvorena sutra u podne.
S.Ć.