Pandemijska 2020. godina, sigurno će tek biti predmet brojnih naučnih i statističkih istraživanja, jer sve što nam se dešavalo, a tiče se zdravlja i životnih navika, iskače iz utvrdjenih šablona i rubrika.
Dotle će nam relevantni biti rezultati istraživanja zdravlja stanovništva Srbije u 2019., koje je Republički zavod za statistiku nedavno objavio.
U istraživanju, koje je RZS sproveo u saradnji sa Nacionalnim institutom za javno zdravlje ’’Milan Jovanović Batut’’, učestvovalo je 14.653-oje ispitanika, starijih od 15 godina, u 5.114 domaćinstava. Dve trećine žitelja Srbije smatralo je da je dobrog zdravlja, dok je svaki deseti ocenio svoje zdravlje kao loše. Muškarci su imali pozitivniju sliku o svom zdravlju od žena.
Pet najučestalijih bolesti ili stanja, prema izjavama odraslih ispitanika su : visok krvni pritisak, bol u donjem delu ledja, bol u vratnom delu kičme, povišen holesterol, koronarna bolest ili angina pektoris.Slede šećerna bolest i alergije.
Zbog zdravstvenih problema sa posla je odsustvovalo svako šesto lice, a prosečno bolovanje trajalo je 37 dana.Znatno češće su sa posla odsustvovale žene i to iz Beograda.
Izabranog lekara u državnoj ustanovi ima 90,6 , a u privatnoj praksi 5,6 odsto ispitanika.Zabrinjava podatak da svaki osmi žitelj Južne i istočne Srbije nema izabranog lekara.
Nešto manje od dve trećine stanovništva Srbije posetilo je lekara opšte prakse, a više od 40 procenata se, zbog zdravstvenih problema, moralo da obrati specijalistima.
Iz istraživanja izdvajamo još par rezultata: Jedva trećina stanovnika ima izabranog stomatologa, ali 86,2 posto njih koristilo je usluge privatnog zubara.
U 2019. godini Srbija je imala nešto više od 3o posto pušača, a više od polovine stanovnika, na osnovu parametara, svrstano je u grupu prekomerno uhranjenih.
S.Ć.
2 comments
Pingback: Zavisnost od slatkiša - zašto nastaje i kako joj stati na put? - Dnevnik Juga
Pingback: Lep osmeh kao ključ zdravlja – zašto je važna oralna higijena - Dnevnik Juga