
Udruženje roditelja i nastavnika „Partnerski za obrazovanje“, otvorila je danas „Kuću veština“, zamišljenu kao mesto okupljanja i druženja dece i mladih kroz inovativne, kreativne i savremene obrazovne programe.
„Kuća veština“ izgradjena je na idejama, potrebama i uz pomoć roditelja, sa ciljem da okuplja decu sa teritorije Jablaničkog okruga i šire, posebno onu sa poteškoćama u razvoju i mališane sa izuzetnim sposobnostima.
„Roditelji su snaga, lokomotiva. Prvi su zasukali rukave, krenuli u partnersku akciju i pomogli da se prostor dovede u red. Pored njih, podršku su nam do sada pružili kompanija ‘’Gruner’’, ‘’Peč stolarija’’,’’Tranzit komerc’’, Mesara ‘’Djordjević’’ i Osnovna škola ‘’Svetozar Marković’’, ali očekujemo da nam se pridruže i ostali i daju podršku lepoj ideji sa jasnom vizijom, rekao je na otvaranju, predsednik Udruženja ‘’Partnerski za obrazovanje’’, Zoran Ilić.
U ‘’Kući vestina’’ će biti organizovane logopedsko-defektološke radionice, ali je to samo deo programa:Razvijaćemo programe umetnosti, robotike, programiranja, preduzetništva, muziko-terapije, baleta, korektivnih vežbi tela, imati filmski i foto studio, drame i scenskog pokreta. Produkt ove svojevrsne kuće znanja biće kontinuirani uspeh na razvoju svake ličnosti u porodici, bez obzira na kom je intelektualnom ili psihofizičkom nivou. Ovo je kuća koja brine o deci, ali i o njihovim roditeljima.
Aleksandra Veličković je majka petogodišnjeg dečaka sa teškoćama u razvoju i u ‘’Kući veština’’ vidi ne samo prostor u kome će deca poput njenog sina moći da se okupljaju, druže i socijalizuju, već i mogućnost da im se pruži stručna pomoć u rodnom gradu, umesto u Nišu, gde je to do sada bilo najbliže.
„Kažem jedno veliko hvala, jer je ovo mnogo važno za Leskovac. Mnogi roditelji nisu, nažalost, u mogućnosti da svoju decu vode za Niš Ili da im stvore ovakve uslove za vežbe i terapiju. Cilj nam je svakom detetu, a posebno onima sa smetnjama u razvoju, poboljšamo kvalitet života i odrastanja“.
Programe muziko-terapije vodiće terapeut Ivana Ilić , školu baleta ruska balerina Irina Miljković, školu matematike i robotike profesorka Dušanka Srećković i redovne polaznice škole u Petnici, učenica lebanske gimnazije, Teodora Srećković. Za scenski pokret biće zaduženi Dušan Blagojević, Tanja i Miodrag Krčmarik.
Za početak, učešće u većini programa biće besplatno i finansiraće se od članarine Udruženja, iz projekata i donacija. Program muziko-terapije, počeo je već danas, a čim ‘’Kuća veština’’, u ulici Južnomoravskih brigada 65, dobije neophodnu opremu, tehniku i rekvizite, zaživeće i ostali.