Veliki dan za Istorijski arhiv – počela digitalizacija arhivske građe pomoću novog skenera

Slide Background
Slide Background
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

U okviru projekta digitalizacija arhivske građe, Istorijski arhiv u Leskovcu nabavio je skener za digitalizaciju arhivske građe, vredan 1,6 miliona dinara, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja i Grada Leskovca.

Grad je zbog nedostatka prostora 2014. godine Istorijskom arhivu omogućio korišćenje dela stare zubne poliklinike za smeštaj arhivske građe. Iste godine smo zajedno sa Ministarstvom kulture i informisanja učestvovali u adaptaciji tog prostora sa iznosom od 620 000 dinara. Prošle godine realizovana je prva faza adaptacije matične zgrade arhiva, u šta je uloženo 1.650.000 dinara. U 2016. radovi na rekonstrukciji ovog objekta su nastavljeni i za to je iz gradskog budžeta izdvojeno još milion dinara.

– Istorijski arhiv Leskovac čuva osnovni i nezamenljiv deo kulturnog nasleđa sa područja grada Leskovca i opština Lebane, Bojnik, Medveđa, Vlasotince i Crna trava. Zbog toga je ova ustanova veoma značajna za našu lokalnu samoupravu i čitav okrug. Sada smo ovde da podržimo Arhiv kao važnu ustanovu kulture u za njih, ali i za nas, veoma bitnom trenutku. Trenutku kada počinju da idu u korak s vremenom i prate svetske trendove čuvanja i zaštite arhivske građe. Nadam se da će Istorijski arhiv i nadalje pratiti novine u arhivistici, a mi smo tu da ih ispratimo u tome koliko smo u mogućnosti, rekao je gradonačelnik Leskovca, Goran Cvetanović.

Direktorka Istorijskog arhiva Marija Lazarević istakla je da će im ovaj skener omogućiti prenos starih i retkih dokumenata u digitalnu formu, ali što je još važnije i zaštitu ove dragocene građe.

– Marta meseca na konkursu Ministarstva kulture i informisanja Istorijski arhiv je konkurisao sa projektima Digitalizacija arhivske građe i Mikrofilmovanje arhivske građe. Ministarstvo je naše projekte podržalo sa 2.456.345 dinara. Imali smo problema u procesu digitalizacije jer smo koristili zastarele skenere i digitalbe foto aparate. Sada otpočinjemo savremenu digitalizaciju arhivske građe, a u jednoj smeni da se uradi 1.000 skenova. Ovaj projekat je trajno održi jer planiramo digitalizaciju kompletne arhivske građe. Prioritet su nam crkvene knjige, a zatim i arhivska građa i fondovi koji su arhivistički sređeni – istakla je Marija Lazarević.

Prvi sken na novom, savremenom skeneru simbolično je odradio gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović.

Srđan Stamenković

Check Also

Leskovac bogatiji za pet dečaka u jednom danu

U porodilištu Opšte bolnice Leskovac u prethodna 24 časa rođeno je pet beba. Leskovac je …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *