U vlasotinačkoj biblioteci predstavljena knjiga o Šabanu Bajramoviću

Slide Background
Slide Background
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

U galeriji Narodne biblioteke „Desanka Maksimović” 29. juna promovisana je knjiga „Pitao sam malog puža“ (Moja sociološka priča o Šabanu Bajramoviću), sociologa religije i romologa prof. dr Dragoljuba B. Đorđevića iz Niša. Knjigu je objavio Službeni glasnik a pre Vlasotinca promovisana je u Beogradu, u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti. O knjizi „Pitao sam malog puža“ govorili su prof. dr Dragan Todorović i prof. dr Đura Stevanović. Mnogobrojne prisutne najpre je pozdravio direktor biblioteke Srba Takić, istakavši da se Šaban Bajramović svrstava u svetski priznatog muzičara džez muzike. Veče je posvećeno legendarnom muzičaru Šabanu Bajramoviću koji je uspeo da se uzdigne u visine i bude među najcenjenijima u muzici koju je izvodio. Deset godina je kako je Šaban umro i to je povod da večeras predstavimo knjigu „Pitao sam malog puža“.

Sa preporukom da knjigu prisutni pročitaju, prof. dr Dragan Todorović je kazao da se ona sastoji iz 12 poglavlja: Šaban u kabinetu, Kafanski car od Džerime do Berlina, Šabanovi podsmevači, Car i „akademik“, Šaban i Brega, Šaban i „onaj što radi onaj festival“, Šaban među veličanstvenih 100 – ali i među 10, Utihnuo „crni glas u belom odelu“, Šabanov bulevar i spomenik, Sarma zbori o Šabanu, Šabanove zalihe slave, Šaban skroziran kroz sociloško okno i 10 eseja o Šabanu.

Todorović je ovom prilikom naglasio da se prof. Đorđević prilikom izrade ove svojevrsne monografije oslanjao na raznovrsnu prikupljenu građu, pokušao da na jedan sociološki pristup rastumači fenomen Šabana Bajramovića i to na veoma specifičan način. U knjizi se koristi rečnik pun pojmova sa mnogo arhaizama i lokalizma, koji ponekad razgolićuju umetnikovu ličnost u svim segmentima.

Prof. dr Đura Stevanović je prisutne upoznao sa likom i delom prof. Đorđevića, istakavši da je autor samostalno napisao 50 knjiga i zbornika. 2011. godine dobio je nagradu „Desimir Tošić“ za monografiju „Kazuj krčmo džerimo“, u kojoj se objavljuju prevashodno rezultati petogodišnjeg naučnog projekta Održivost Srba i nacionalnih manjina u pograničnom području. U projekat je uključeno više od 30 naučnika sa svih srpskih državnih univerziteta.

„Knjiga koju večeras predstavljamo rezulat je udruženog rada sa Dragoljubom Đorđevićem, poznavaocem popularne muzike. Glavni lik u knjizi je Šaban Bajramović, međutim njegov život i delo samo su povod autoru Đorđeviću da uradi kulturološku, sociološku i etnološku studiju, želeći da pokaže mogućnost sociologije u obradi ovakvih tema“, rekao je prof. Stevanović.

Autor Đorđević istakao je da je Bajramović prikazan u knjizi kao vašardžija, kafančeros, golootočanin, barbutaš, ženoljubac, kukulek, filmadžija, pomagač, srpski Rom i srpski patriota, ali i da Bajramović nije bio budžetnik, interdžija i da sigurno nikada nije bio kalaštura i ciganski žigolo. Kako je kazao podstrek za pisanje knjige „Pitao sam malog puža“ je esej britanskog novinara i kolumniste Gardijana Garta Kartrajta, koji je naslovljen „Šaban Bajramović -trošadžija života“.

„Tom formulacijom on je oslikao Šabanov lik i delo. I to mu je dalo podstreka da tu sintagmu dopuni kao sociolog“, istakao je autor, kazavši da je na stvaranju ove knjige proveo nekoliko godina, počevši najpre od istraživanja ko je sve od novinara i književnika šta i kako pisao ili napisao o Šabanu Bajramoviću. Autor je rekao da su o Šabanu pisali: hrvatski novinar Darko Hudelist, Bogdan Tirnanić, Boris Dežulović, Miljenko Jergović, Zoran Ćirić, Dejan Stojiljković.

„Sudbinu Šabana Bajramovića odredilo je mnogo toga. Nešto je uradio za sebe, nešto za nas a nešto za opštu kulturu. Čini se da je Šabi bio cenjeniji u inostranstvu nego li u sopstvenoj zemlji. Kao dečak snalazio se za koru hleba a kao mladić rabadžisao je i molerisao. Na Golom otoku tucao je kamen, tu je naučio da peva i svira kontrabas. Svakako najpoznatija mu je pesma Zarobljen sam, koju je snimio upravo po izlasku sa Golog otoka. Njegovo je bilo da komponuje 700 pesama, da obradi Đelem, Đelem, da otpeva Sajbiju, da peva širom sveta sem Australije, da dođe do prestižnog lista Tajms, da postane istinski car romske muzike“, naglasio je Đorđević.

Posebnu čar večeri dao je nastup Anđele Ilić, koja je sve prisutne uvela u veče, pevajući „a capella“ romsku himnu Đelem, đelem , a kasnije je otpevala i dve Šabanove pesme i izazvala burne aplauze prisutnih.

Prisutnima se pružila mogućnost da autoru knjige „Pitao sam malog puža“ postave pitanja o svemu što je vezano za život i rad Šabana Bajramovića. Ovom prilikom, prof. Đorđević je vlasotinačkoj biblioteci darivao 20-ak knjiga iz svog velikog opusa.

Izvor KC Vlasotince

Check Also

Gradonačelnik Cvetanović uručio 45 ugovora za projekte iz oblasti kulture

U Svečanoj sali grada Leskovca danas je održana ceremonija uručenja ugovora za projekte iz oblasti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *