Sve što treba da znate o osvetljenju unutar vašeg doma

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Osvetljenje igra veoma bitnu ulogu za kompletnu atmosferu unutar svakog doma, iako mnogima promakne adekvatna ugradnja rasvete i njeno prilagođavanje kako fizičkom rasporedu prostorija, tako i senzibilitetu samih ukućana.

Pre kupovine stana obavezno tesitrajte i proverite osvetljenje i probajte da uočite koje bi promene odmah nakon useljenja mogli obaviti. Sveobuhvatno renoviranje je takođe odlična prilika da rešite problem lošeg osvetljenja i ugradite kompletno novu rasvetu koja će vaš dom učiniti potpuno novim mestom za život.

Od mnogo faktora zavisi za koji ćete se model rasvete odlučiti, a mi smo odlučili da vam pomognemo u tome. U nastavku možete saznati nešto više o rasveti i kako napraviti najbolji izbor.

Veličina prostorije je veoma važna

Dizajn enterijera i trendovi koji ga prate nesumnjivo se menjaju tokom vremena. U prošlosti je jedan izvor svetlosti bio sasvim dovoljan za prostoriju, bez obzira na njenu veličinu.

Danas su se stvari poprilično promenile, tako da se centralno osvetljenje podrazumeva, dok je veoma poželjno imati alternativne izvore kao što su podne lampe, neonske sijalice, led trake, koji osim kvalitetnog pozicionog osvetljenja donose i veći osećaj topline u prostoriji.

Pozicioniranje alternativnih izvora osvetljenja posebno je značajno kod većih prostorija, gde centralna rasveta prosto nije dovoljna da naglasi lepotu svih delova.

Pored svoje dekorativne i dizajnerske uloge, rasveta je veoma bitna u funkcionalnom smislu kao izvor svetla. Istraživanja su pokazala kako je za svaki kvadratni metar prostorije dovoljno 25 vati, odnosno 250 lumena.

Primera radi, dnevna soba od 15 kvadratnih metara mora imati svetlost od 375 vati jačine.

Kako odabrati rasvetu na osnovu namene prostorije?

Namena prostorije je verovatno presudni faktor prilikom izbora rasvete!

Činjenica je da svaka soba u vašem domu ima različiti stepen prirodnog osvetljenja i namenu, pa je potrebno odabrati rasvetu skladno tome.

Složićete se da nije najbolje rešenje odabrati istu rasvetu za spavaću, dnevnu sobu i kupatilo, naročito ukoliko dovod prirodnog svetla nije isti.

Tržište rasvetnih proizvoda je sve bogatije i nudi veliki broj rešenja različitih oblika, dizajna i dimenzija, po pitanju osvetljavanja stanova, kuća i bašta. Možete obogatiti enterijer svetlošću različith tonova i boja iz ugla po želji.

Idealno rešenje za dodatno osvetljenje stepeništa i zidnih površina iznad ormana  jesu led trake, koje će imati rasvetnu i dekorativnu ulogu.

Za nešto tamnije prostorije i hodnike čest izbor jesu zidne lampe, dok stone lampe pružaju fantasičan ugođaj ljubiteljima tople atmosfere i prigušenog svetla. Najčešće ćete ih videti u dnevnim sobama, kao i na noćnom stočiću koji se gasi neposredno pred spavanje.  

Tipovi rasvete koje morate znati

Ukoliko želite da svom domu dopineste novi sjaj i samostalno uredite rasvetu tako da savršeno odgovara senzibilitetu ukućana, potrebno je da znate koji tipovi rasvete postoje. 

#1 Unutrašnja i spoljašnja rasveta

Spoljašnja rasveta je namenjena prostoru izvan vašeg doma ukoliko živite u dvorištu sa kućom i deli se na rasvetu dvorišta i spoljašnjih delova kuće.

Ima tri funkcije:

  • očuvanje bezbednosti tokom noći;
  • olakšava kretanje po dvorištu i oko kuće;
  • dekorativna funkcija koja je najbitnija iz ugla uređenja eksterijera.

Unutrašnja rasveta deli se na tri vrste:

  • radna – koristi se tokom celog dana i zahteva veći intenzitet osvetljenja;
  • ambijentalna – zaduženo za atmoseru unutar doma;
  • akcentualna – služi naglašavanju pojedini delova stana, predmeta i dekorativnih elemenata.

#2 Direktna i indiretkna rasveta

Kao što i sama reč kaže, direktna rasveta usmerena je ka jednom delu prostorije i služi boljem fokusu. Najbolji primer direktne rasvete jeste ona iznad kuhinjskih elemenata i lampe na noćnim stočićima.

Skoro svi elementi direktne rasvete spadaju u akcentualni tip osvetljavanja.

Sa druge strane, indiretkna rasveta je mnogo više ambijentalna i u ovu grupu elemenata spadaju led trake, podna rasveta, zidne i podne lampe.

Najbolji primer pomešanih karakteristika direktne i indirektne ravete jesu podne lampe, koje su precizno usmerene dok istovremeno imaju atmosferičnu ulogu.

#3 Klasična, halogena, fluoroscentna i led rasveta

Klasična rasveta je uobičajna i sigurno je da je svako od nas ima u svom domu, dok je osnovna karakteristika halogene manja potrošnja i veći kvalitet. Upravo zbog toga je na tržištu skuplja i zahetva više promišljanja prilikom ugradnje.

Fluoroscentna rasveta je još kvalitetnija, pa se često koristi u raznim industrijama. Kao poslednja ali ne i najmanje važna jeste led rasveta, koja je postala pravi hit na tržištu poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući posebno sistemu rada i primetne uštede potrošnje energije. 

Kako odabrati osvetljenje prema Feng Shui principima?

Feng Shui principi su veoma popularni u modernom dizajnu enterijera, pa tako ne zaostaje ni segment ugradnje rasvete.

Zadatak u ovom pogledu jeste distribucija svetlosti prema lin-lang energiji i usmeravanje protoka pozitivne Chi energije suprotno stajaćoj energiji.

Svetlost možemo posmatrati kao vatreni element koji doprinosi na društvenom i poslovnom polju. Pri tome ne treba preterivati, već ići u pravcu umerenosti  i harmonije.

Pravilo glasi – gde je svetlost tu je i energija

Potrudite se da je ne rasipate.

Rasveta i uopšteno osvetljenje kao element dekorisanja igra veoma značajnu ulogu i predstavlja široku temu koju je potrebno istražiti pre renoviranja i uređenja doma. Nadamo se da vam je i naš tekst dao korisne informacije na ovu temu i zagolicao maštu za daljim istraživanjem

Check Also

Pevač Nikola Rokvić zastao u Leskovcu na putu humanitarnog hodočašća ka Grčkoj

Nikola Rokvić, poznati pevač, na svom putu hodočašća do Grčke zastao je u Leskovcu, gde …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *