Predsednik opštine Vlasotince razgovarao sa predstavnicima ambasade Poljske

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

U cilju uspostavljanja boljeg ekonomskog odnosa, kulturne razmene i svih drugih oblika saradnje Vlasotince su, nakon posete poljskog ambasadora u Srbiji Tomaša Njegođiša, posetile Karolina Janjik, savetnica u Ambasadi Poljske i Joana Budišin, koordinatorka za kulturu, promociju i nauku.

Predstavnice Ambasade Republike Poljske primili su Zoran Todorović, predsednik opštine sa saradnicima i Boban Dimitrijević i Srboljub Takić, direktori Kulturnog centra i Narodne biblioteke „Desanka Maksimović“.

Upoznajući gošće sa ekonomskim razvojem i mogućnostima za inostrana ulaganja u privredu predsednik Zoran Todorović je istakao da u Vlasotincu već rade kompanije iz Nemačke, Slovenije i Italije i da one proširuju svoje pogone, što podrazumeva i veći broj radnih mesta, da se ovih dana očekuje primopredaja tekstilne firme Reteks koja je bila u stečaju, investitoru iz Jagodine i da su za industrijska ulaganja u Vlasotincu zainteresovane i turske kompanije.

– Za našu opštinu posebno je značajna poljoprivredna proizvodnja. U nekoliko sela naše opštine imamo intenziviranu plasteničku proizvodnju povrća. To su savremeni plastenici sa grejanjem, ventilacijom, sa sistemima za navodnjavanje kap po kap. Neki proizvođači u plastenicima imaju kompjuterski regulisane parametre koji su važni za proizvodnju povrća. Brdsko-planininski deo opštine, koji je zbog migracije polunaseljen i ekološki čist pogodan je za razvoj organske proizvodnje hrane – istakao je predsednik Todorović.

On je tom prilikom izrazio nadu da će se preko Ambasade Poljske uspostaviti saradnja i sa firmama iz te zemlje koje bi bile zainteresovane za investiranje u Vlasotincu.

– Realno je očekivati da dođe do takve saradnje sa poljskim privrednicima jer naša opština nema finansijskih problema, nikome se ne duguje, nije kreditno zadužena i sve svoje obaveze servisira u minut, tako da smo veoma ozbiljni kao partneri – dodao je predsednik Zoran Todorović.

Govoreći o aktivnostima Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i koordinator Marinko Đorđević je istakao da se u ovoj službi pišu projekti, da se ponekada učestvuje u realizaciji ali i da se pruža pomoć pri pisanju projekata javnim ustanovama i preduzećima.

Radimo različite projekte od onih infrastrukturnih, do socijalnh, obrazovnih, komunalnih.

– U toku je završetak infrastrukturnog projekta iz oblasti zaštite napuštenih pasa, koji se preko Evropskog Progresa finansira sredstvima EU, Vlade Švajcarske i Vlade Republike Srbije. Realizovali smo, između ostalog, projekat zapošljavanja, formiranja zemljoradničke zadruge i izgradnje transfer stanice – istakao je Marinko Đorđević.

– Radimo na stvaranju najboljih uslova u našoj opštini za potencijalne investitore kako bi se oni osećali sigurno i pronašli svoj interes da izaberu baš Vlasotince za svoja ulaganja. Ponudićemo im bolje uslove od drugih – rekao je Svetislav Petrović, direktor JKP „Komunalac“.

On je kao moguće oblike ekonomske saradnje Vlasotinca sa Poljskom predložio izvoz građevinskog materijala, otvaranje malih prerađivačkih pogona za preradu povrća, izvoz začina, posebno aleve paprike kao i mogućnost da se ovde prebaci deo proizvodnih kapaciteta poljskih proizvođača poljoprivrednih mašina.

Srboljub Takić, direktor biblioteke upoznao je gošće sa istorijom Vlasotinca, naglašavajući da prvi zapisi o varoši potiču iz 1516. godine, kao i to da ovde nikada nisu živeli Turci iako je preko Vlasotinca vodio put od Niša do Carigrada.
Kakvi su u to vreme bili Vlasotinčani, hrabri i kočoperni, takvi su danas radnici u kulturi koji se zdušno bore da sačuvaju svaki zapis o Vlasotincu, da animiraju lokalne stvaraoce, da čuvaju tradiciju i kulturnu baštinu – istakao je Srboljub Takić.

Boban Dimitrijević, direktor Kulturnog centra je istakao da je već sa ambasadorom Tomašom Njegođišem već dogovorena izložba fotografija u dvorištu ili Galeriji Kulturnog centra, da se radi na omogućavanje učešća Nebojše Ilića na nekom od festivala dokumentarnog filma u Poljskoj, kao i da se analizira mogućnost razmene drugih kulturnih sadržaja.

Direktor Boban Dimitrijević je tom prilikom govorio o Vlasotincu od oslobođenja od Turaka do današnjih dana sa posebnim osvrtom na formiranje udruženja i institucija kulture, a potom i o tradicionalnim kulturnim manifestacijama.

On je tom prilikom gošće upoznao i sa projektom renoviranja bioskopa za šta će se izdvojiti 46 miliona dinara, od čega će Ministarstvo kulture izdvojiti 26 miliona dinara.

Direktorka Turističke organizacije Nataša Živković govorila je o Vinskom putu, Stazi zdravlja, planovima za razvoj seoskog turizma, selu Dadincu gde se i dalje neguje vinska tradicija, o Konopnici koja ima dva arheološka nalazišta i crkvu Presvete Bogorodice, o obilju neiskorišćenih potencijala poput Čarobne doline, njenih vodopada i malih kupališta.

Karolina Janjik je naglasila da je ambasador Poljske bio oduševljen Vlasotincem prilikom svoje prve posete i da je zbog toga poslao stručni tim kako bi se unapredila saradnja na mnogim poljima.

– Poljska ima veliko iskustvo u iskorišćavanju evropskih fondova. Svoja znanja možemo da prenesemo na države zapadnog Balkana pa i vama. Naša Ambasada u Beogradu ima razne načine da to učini, posebno organizovanjem raznih konferencija. Jedan od tih načina je bio i poziv grupi novinara od strane našeg Ministarstva spoljnih poslova koji su tokom studijskog boravka u Poljskoj upoznati sa funkcionisanjem tržišne privrede. Oni su tom prilikom posetili Ministarstvo poljoprivrede i firme u kojima su razgovarali sa našim preduzetnicima. To im je bila prilika da se upoznaju i sa načinom na koji je naša država pomagala preduzetnicima na putu do Evropske unije. Posebno je bilo važno preneti im iskustvo kako da najbolje koriste predpristupne fondove – istakla je Karolina Janjik.

Ona je pozvala rukovodstvo opštine i privrednike da prisustvuje Sajmu poljoprivrede u Kragujevcu i Poslovni forum u Nišu tokom koga će se održati brojni biznis sastanci.

Karolina Janjik je pozvala naše ustanove da učestvuju na konkursu za male grantove koje svake godine za projekte u Srbiji organizuje Ministarstvo spoljnih poslova.

– Ove godine za sedam projekata izdvojeno je 25.000 evra. Reč je o razvojnoj pomoći te je akcenat stavljen na socijalnu sferu, zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost, za potrebe medicinskih ustanova – istakla je Karolina Janjik.

Karolina Janjik je bila posebno zainteresovana za rad Kulturnog centra i biblioteke, za moguću kulturnu razmenu. Ona je izložbu fotografija o razvoju Poljske najavila već za septembar mesec kada će se precizirati dalja saradnja. Takođe je istakla potrebu da se što pre realizuje inicijativa o bratimljenju Vlasotinca i sličnog grada u Poljskoj.

Karolina Janjik i Joana Budišin, pored Narodne biblioteke „Desanka Maksimović“, obišle su Zavičajni muzej, Galeriju Kulturnog centra, sportsko-rekreativni kompleks pored Vlasine i Staro groblje. Posebno interesovanje pokazale su za Staru srpsku grafiku.

 

Izvor:kcvlasotince/vlasina

Check Also

Odgovorna upotreba pametnih telefona

Ubrzan tehnološki napredak postavio je pametne telefone u centar naših života. Ovi mali uređaji postali …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *