Koje popravke u kući možete izvesti bez angažovanja majstora?

Teoretski sve sami možete popraviti, ali ako i praktično to možete onda ste vi sami po sebi majstor. Ako niste majstor, verovatno ne možete baš sve popravke obaviti sami, ali neke od manje zahtevnih možete izvesti za isto vreme koje je potrebno profesionalcu.

Ono što je neophodno da imate je osnovni kućni alat, kao što su ključevi, nekoliko različitih šrafcigera, čekić, klešta itd. Međutim, ukoliko je posao zahtevniji biće vam potreban malo profesionalniji alat, kao na primer, bušilica, motorna testera, kompresor za vazduh ili ručni cirkular.

Alati kao što su bušilice, motorne testere i kompresori za vazduh se koriste u različite svrhe i neretko zatrebaju u stanu, a naročito u dvorištu. Ipak, ono čime ćemo se u ovom tekstu baviti će biti bliže popravkama u stanu.

Popravka vodokotlića nije toliko teška

Vodokotlić, ako curi, spolja može delovati kao potpuno nerazumljiva sprava, ali ono što je najbitnije kod njega, kao i svih drugih delova instalacija je da se upoznamo sa njegovim osnovnim delovima i njihovom funkcijom. Onda sve postaje prosto kao pasulj.

Osnovni delovi vodokotlića su posuda, plovak, zvono i tipka. Kada pritisnemo tipku (ili povučemo uzicu) preko poluge podižemo zvono koje na dnu vodokotlića zapušava rupu kroz koju voda prolazi u cev i spušta se u wc šolju. Kada je nivo vode u posudi opao, plovak je takođe potonuo.

To otvara ventil kroz koji ulazi voda direktno iz vodoinstalacije, posuda se puni sve dok se ne napuni do vrha. Kada nivo vode prelije plovak u njegovom sudu, plovak se podigne i zatvori ventil koji je propuštao vodu.

Najbolji način da popravite neki kvar na vodokotliću je da zamenite dotrajali deo. To je najčešće gumica na dnu zvona koja obezbeđuje da se rupa na cevi dobro zatvori. Sa druge strane to može biti plovak.

Otpušavanje cevovoda kao najčešći problem

Nije bitno da li je zapušena sudopera, kada ili lavabo, uvek je uzrok zapušenja sličan – zatrpanost komadićima kojima tu nije mesto. Sad, kad su stvari tu gde jesu možemo samo da pokušamo da ih ispravimo.

Prvi i najbezbolniji način je da sipate neko sredstvo u slivnik sa ili bez vruće vode i da sačekate malo. Sredstva koja se koriste u ovu svrhu su raznolika, ali se sva baziraju na jakoj kiselini.

Soda bikarbona i so, koka kola, sona kiselina, cevol, cevtok, granule za otpušavanje i brojne kombinacije limunske i sirćetne kiseline su neka od najčešćih sredstava za otpušavanje cevovoda.

Ako su samo komadi hrane i prljavštine u pitanju, neko prirodno ili hemijsko sredstvo će rešiti posao, ali ako je neki nerastvorljivi materijal, kao što su dlake, plastične kese ili ulošci u pitanju to neće ići. Morate koristiti savitljivu sajlu za otpušavanje u obliku federa.

Otvorite onaj rupičasti poklopčić na podu u kupatilu i kroz rupu gurate sajlu što dublje i džarate njom dok ne izvadite ili na neki drugi način uklonite prljavštinu koja ometa protok. Uz sajlu možete koristiti i neke od pomenutih kiselina.

Bojler, tuš i česma 

Većinu popravki ovog tipa možete obaviti jednostavnom zamenom dela koji je neispravan, kao što su na primer, crevo tuša, grejač u bojleru ili ručica na česmi. Uglavnom vam treba najosnovniji alat, ponekad samo klešta, a nekad vam uopšte alat nije potreban. Većina ovih uređaja su sastavljeni tako da se lako rasklapaju i preman delova je jednostavna.

Škripanje kreveta i ostala drvenarija

Ako vam škripi krevet ili bilo koji deo nameštaja, verovatno je ‘’razglavljen’’. U tom slučaju dovoljno je da zategnete šrafove ili eventualno ušrafite par novih, što će fiksirati daske jednu uz drugu i sprečiće ih da se trljaju, što inače uzrokuje škripanje.

Ukoliko imate neki osnovni alat i možda još bušilicu, možete čak praviti delove nameštaja samostalno. Potrebno vam je da napravite samo dobre proračune i da kupite daske, štafove, matice i šarke za vrata. 

Električni uređaji u domaćinstvu

Šporet i veš mašina su nešto komplikovaniji uređaji, dok su televizor, kompjuter i klima definitivno najkomplikovaniji. Ove uređaje nije toliko jednostavno rasklopiti, a neke i nema smisla popravljati, kao što je recimo frižider. 

Savetujemo vam da budete oprezni pri popravljanju električnih uređaja zbog opasnosti od strujnog udara. Takođe, vodite računa da ne eksperimentišete mnogo sa popravljanjem stvari u koje se ne razumete, možete pokvariti uređaj još više.

/PR/

Check Also

Vreme pomirenja i praštanja – Slavimo Svetog Aranđela

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici proslavljaju 21. novembra Svetog Arhangela Mihaila. Pola Srbije svetkuje …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *