VELIKO PRIZNANJE Nagrada “Mihajlo Valtrović” timu arheologa kustosa Narodnog muzeja

U prethodnim godinama, najznačajnijom nagradom u oblasti muzeologije, okitila se ustanova, a ove i  četvoročlani tim arheologa kustosa Narodnog muzeja u Leskovcu, za projekat ‘’Tajne arheoloških depoa. Julijani Pešić, Smilji Jović, Vladimir Stevanoviću i Vladimiru Stojanoviću, pripalo je priznanje ‘’Mihajlo Valtrović’’, za izuzetne rezultate u 2017. Godini.

Izložbom ‘’Tajne arheoloških depoa’’ leskovački muzej je prošle godine, predstavio javnosti predmete iz arheoloških zbirki sa nalazišta na Hisaru i u Maloj kopašnici, koji su medju prvim dospeli u depoe ustanove odmah po formiranju. Mnoge od 314 artefakata, šira javnost je videla prvi put. Centralno mesto na izložbi, zauzela je zoomorfna figura bika od pečene zemlje iz starijeg bronzanovg doba, tačnije iz perioda X-XII veka pre nove ere, pronadjena na arheološkom nalazištu u Bratmilovcu.

-Muzej ima vrlo bogate zbirke, čije delove posetioci od prošle godine mogu da vide kroz novu stalnu postavku. Medjutim, neke eksponate zaista prvi put izlažemo očima javnosti, a menju njima je puno vrednih primeraka, poput izvanredne kolekcije zlatnog nakita iz Rimskog vremena, pronadjene u Maloj Kopašnici, koja se čuva u muzejskom sefu. Izložba koju smo pripremili, bila je prilika da se ti, u depoima pohranjeni, predmeti prikažu. Dogovarali smo se kako daih predstavimo, a da to ne bude puko redjanje, već da čitava izložba ima priču, pa smo eksponate podelili u šest celina, kaže jedna od autorki, kustos Julijana Pešić.

Jednu su predstavljali predmeti i običaji sahranjivanja u praistoriji, praistorisjke igračke, stanovanje i ishrana na Hisaru, keramika i nakit, podsetila je arheolog Julijana Pešić na sjajnu izložbu, koju je leskovačka, ali i šira publika mogla da pogleda prošle godine. Tada je, ispred zgrade muzeja, postavljena i replika praistorijske kuće od blata u prirodnoj veličini.

Zvanično je nagradu ponelo četvoro arheologa, ali je ona plod višegodišnjeg rada čitavog tima ljudi, a izložba je samo jedan deo velikog projekta, kaže komesar Vladimir Stevanović:

-Mi smo kod Muzejskog društva Srbije konkurisali sa svim radovima, koje smo, kao autorski tim, imalu u 2o17. Godini. To uključuje izložbu i opremanje depoa , kroz projekat ‘’Konzervacija novca i nalaza sa nekropole u Maloj Kopašnici’’. Ono što je našu izložbu izdvojilo od ostalih, jesu dve rekonstrukcije: Autentične nekropole iz poznog bronzanog doba u selu Vrapce, kod Medvedje, kojom smo prikazali čin sahranjivanja i pratećih običaja i kuće iz bronzanog doba, gde smo se potrudili da je prikažemo u prirodnoj veličini, sa autentičnom peći za pripremu hrane. Ona je, i posle izložbe, ostala eksponat za sebe i može se videti ispred zgrade muzeja.

Osim zajedničkog rada na pomenutoj izložbi, leskovački arheolozi su se, u prošloj godini, bavili i zasebnim zaštitnim  iskopavanjima u selu Gazdare, u saradnji sa Arheološkim institutom za orijentalnu arheologiju iz Beča, kao i  komasiranjima Starčevačkih lokaliteta iz najstarijeg perioda života u Leskovcu, ističe Stevanović, dodajući da je sa sličnim aktivnostima, tim arheologa nastavio i u ovoj godini. Tokom tekuće nedelje, kreće se u obilazak lokaliteta u potrazi za megalitskim spomenicima, koji su izuzetno atraktivni i arheološki dragoceni.

Vraćajući se na priznanje Mihajlo Valtrović, najveće u oblasti muzeologije, Vladimir Stojanović je naglasio da se ono dodeljuje u tri kategorije:

-Leskovački muzej dobio ga je do sada četiri puta. Za životno delo pripalo je tadašnjem direktoru, Hranislavu Rakiću, dva puta je priznanjem nagradjena sama ustanova, kao najbolja u Srbiji, ove godine kolege i ja. Ovo je za mlade arheologe smernica kako treba raditi i učiti od starijih i iskusnijih kolega. Leskovački kraj je samo delimično istražen, pa će posla za arheologe biti I I u godinama koje dolaze, a nama se i nagrada.

Nagrada Mihajlo Valtrović, sastoji se od pisanog priznanja i bronzane plakete, na kojoj je ugravirano ime svakog od četiri ovogodišnja dobitnika.

S.Ć.

Check Also

Odbojkaši Dubočice, trener Nikolić, bokser Manić i fudbalerka Lazarević najbolji u Leskovcu u 2024. godini

U svečanoj sali Grada Leskovca danas su uručene tradicionalne Sportske nagrade Leskovca najboljim sportistima, trenerima, …