Na grdeličkom području, na kome je privreda zamrla, a nezaposlenost iz godine u godinu sve više uzimala maha, proizvodnja kultivisane divlje jagode postala je šansa za uspešan biznis i dobru zaradu.
Pre par godina, proizvodnju ove voćne vrste, tražene i na domaćem i stranom tržištu, pokrenuli su voćari iz Slatine, koji, proširujući zasade, danas imaju oko 20 hektara plantaža.
Ovaj unosan posao privukao je i grupu mladih ljudi iz Grdelice, koji su od poljoprivrednog gazdinstva “Pešić” iz Slatine bez naknade dobili 20 hiljada sadnica i zasadili ih na oko 50 ari zakupljenog zemljišta. Preko Kancelarije za mlade oni su konkurisali sa projektom “Zasad za budućnost” i od “Delta fondacije” dobili 950.000 dinara za nabavku opreme, stručnu podršku i pomoć pri otkupu. Ove sezone, kroz taj projekat, koji je, inače, jedan od 11 odobrenih od strane Delta fondacije, na četiri meseca zaposleno je troje mladih sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje. Tokom berbe, na svakih 5-7 dana, posla je bilo za 30-ak sezonskih radnika, pri čemu su prednost imali mlađi od trideset godina, korisnici Centra za socijalni rad i žene sa evidencije NSZ.
Divlja jagoda koja se gaji plantažno, cveta i rađa od juna do novembra, do prvog snega. Može da izdrži kratkotrajne mrazeve do minus pet stepeni Celzijusovih. Traži veliku zaštitu, kontrolisano prskanje, veliku količinu vode za navodnjavanje i adekvatnu prihranu. U prvoj godini, po živiću se dobija oko 200 grama, u drugoj oko 500, a u trećoj ponovo 200 grama, kao u prvoj. Izgled i ukus plantažno proizvedene divlje jagode ne razlikuje se mnogo od vrste koja raste u šumi.
Samo sa parcele Kancelarije za mlade, letos je ubrano oko 1.500 kilograma jagoda, dok je sa čitavog grdeličkog područja dobijeno oko 300 tona ovog voća. Na domaćem tržištu, za kilogram se ove sezone plaćalo od 350 do 420 dinara, što je nešto manje u odnosu na prošlogodišnju cenu ove voćne vrste. Uprkos tome, zarada je odlična, jer su proizvođači iz Grdelice i okoline ovog leta od proizvodnjena otvorenom, ostvarili ukupan prihod od oko milion evra. Beračima je plaćano 120 dinara za kilogram, što znači da su oni ukupno zaradili oko 300 hiljada evra.
Otkup je organizovan i nema problema sa plasmanom, jer su za ovu vrstu jagode zainteresovani brojni kupci u Leskovcu i Nišu. Divlja jagoda je vrlo atraktivan artikal na stranom tržištu, što Grdeličanima može obezbediti dobru izvoznu šansu. U nekim evropskim zemljama dostiže cenu do deset evra po kilogramu. Grdelički proizvođači ostvarili su kontakte sa potencijalnim kupcima iz Francuske i Rusije, pa postoji šansa da se divlja jagoda sa ovog područja iduće sezone nađe i na tom tržištu.
Članovi Kancelarije za mlade, sopstvenim primerom, savetima i podsticajnim idejama pomagali su i ostalim mladim nezaposlenim ljudima u Grdelici da se opredele za buduće zanimanje i pokrenu sopstveni posao. Troje mladih iz socijalno ugroženih kategorija, besplatno je dobilo po četiri hiljade živića, zaštitnu foliju, zalivni sistem “kap po kap” i protivgradnu mrežu. Naredne godine, planira se i širenje plantaža na još 40 ari zemlje, gde će mladi Grdeličani sami proizvoditi i rasad.
A. Jovanović