Šta je sve potrebno za kompletno preuređenje dvorišta?

Preuređenje dvorišta u idiličnu baštu koja će biti naše parče raja i beg od suvoparne realnosti je san većine. Ovaj poduhvat se neretko čini kao nemoguća misija usled manjka slobodnog vremena i novčanih sredstava, međutim to ne mora uvek da bude slučaj.

Kompletan redizajn dvorišta ne mora nužno podrazumevati velike instalacije i zahtevne prepravke kako biste postigli željeni efekat i kreirali vašu oazu mira.

Bilo da preferirate moderni industrijski ili tradicionalni i rustični stil uređenja, u sledećim redovima možete pronaći nekoliko univerzalnih sugestija koje će vam pomoći da u relativno kratkom vremenskom periodu kreirate vaše dvorište iz snova.

#1 Napravite baštensku stazu – inovativan način da osvežite vaše dvorište

Standardne betonske staze mogu delovati previše jednolično i nezanimljivo, te je naša prva preporuka da rekonstruišete i izgradite unikatne trake koje će uneti notu personalizacije.

Ukoliko već posedujete betonsku stazu predlažemo da je zamenite prirodnim izlomljenim kamenom – ovaj izgled će se uklopiti i u savremeni i u klasičan stil eksterijera.

Prilikom zamene biće vam najpre potrebni alati kao što su kvalitetne burgije za beton, pomoću kojih ćete lakše obraditi materijal burgijanjem. Možete je koristiti prilikom skidanja betona ili prilikom oblikovanja, ukoliko želite da pomešate prirodni kamen i betonske blokove. Bušenje se realizuje prednjim, odnosno konusnim delom, dok je cilindrični deo namenjen zaglađivanju rupa.

Ako ste se ipak odlučili da u potpunosti uklonite betonsku stazu, najlakši način da to realizujete jeste da uvrstite i čekić za razbijanje tvrdih površina – ovo je jedan od alata koji uvek možete imati kod sebe zarad brzih prepravki za koje vam nije potreban majstor.

Pre nego što započnete instalacije, potrebno je da inicijalno skicirate željenu putanju – ovo može biti proizvoljna skica, ali i pažljivo osmišljena, jedino je važno da adekvatno sagledate dimenzije vašeg eksterijera kako biste pravilno postavili stazu. Nju svakako možete kasnije oivičiti baštenskim cvećem, niskim solarnim lampama, dekorativnim kamenjem ili ukrasnim ogradama.

#2 Ukrasite dvorište sakulentima i saksijskim cvećem – dodajte lični pečat

Različito saksijsko cveće i minijaturni sakulenti zaista mogu doprineti tome da vaše dvorište izgleda bogato, ušuškano i idilično. Vašu maštu i kreativnost svakako možete ispoljiti tako što ćete kultivisati različito začinsko bilje, dekorativno cveće i omiljeno voće. Vaš odabir će naravno zavisiti od vaših afiniteta i preferencija.

Ukoliko želite da vaš prostor osvežite na netipičan način, predlažemo da umesto već viđenih ruža, petunija, lala i narcisa zasadite bele kale, magnoliju ili pak nabavite sadnice orhideja.

Ako raspolažete većom kvadraturom, možete se odlučiti i za raskošno drvo ili egzotičnu voćku poput manga, limuna ili kivija. Svim pristalicama vedrih boja predlažemo da se odlučite za japansku trešnju ili crveni javor, kako biste vašem prostoru zaista dali autentičan pečat.

Saksijsko bilje možete takođe personalizovati i to iscrtavanjem zanimljivih motiva na zemljanim saksijama, koje možete i samostalno da izradite uz malo truda i volje, a možete i upisati kurs zanata.

#3 Dekorišite prostor raskošnom rasvetom

Prema rečima mnogih stručnjaka, osvetljenje može igrati esencijalnu ulogu u određivanju tona i atmosfere, te je naš savet da pažljivo izaberete rasvetu u skladu sa vašim ličnim preferencijama.

Ukrasne lampice i dekorativne sveće su idealan izbor ukoliko ste pristalica intimnije i ušuskanije atmosfere, jer će učiniti da vaš prostor bude topliji i prijatniji – imaćete potpuno novi doživljaj kada predveče budete sedeli u bašti i uživali u čaši omiljenog napitka.

Baštenske baklje su sjajna solucija za one koji su inspirisani tropskom atmosferom. U kombinaciji sa zanimljiv egzotičnim biljkama, baštenske baklje će učiniti da se osećate kao da ste otputovali na tropsko ostrvo, daleko od civilizacije i urbanog života.

Zanimljivo i dugoročno štedljivo rešenje su svakako solarne lampe koje možete postaviti duž novoizgrađene baštenske staze ili ih možete okačiti na zid i tako obeležiti put.

#4 Preuredite stari baštenski nameštaj 

Poznato je da svi ljubitelji hortikokulture svu svoju energiju preusmere u uređivanju ukrasnih biljaka, te često zanemaere činjenicu da svoje dvorište mogu preurediti i na sasvim drugačiji način.

Stari baštenski nameštaj, poput drvenih ili metalnih stolova i stolica, mogu poslužiti kao interesantno i inovativno postolje za vaše cveće – potrebno ih je samo malo išmirglati, osvežiti bojom i dekorisati dekupaž tehnikom.

Listićima papira iz magazina ili novina, kao i salvetama na kojima su oslikani specifični motivi, možete preslikati pomenute dezene na komad nameštaja putem dekupaž veštine.

Za realizaciju ovog projekta je potrebno da najpre izravnate površine nameštaja šmirglom, potom nanesete svetlu farbu, te da prethodno isečene i blago nakvašene komade papira ili salvete nalepite pomoću specijalnog lepka. Naposletku, kompletirajte rad lakom za finiš i imaćete potpuno nov komad nameštaja koji će krasiti vaše dvorište.

Nadamo se da su vam ovi saveti bili zanimlji i korisni, te da smo vas inspirisali da se i sami ohrabrite i redizajnirate vaše dvorište u idiličan kutak.

Check Also

Ime porekla “Leskovačka ljutenica” zaštićeno i registrovano kod Svetske organizacije za intelektualnu svojinu WIPO u Ženevi

Jug Srbije i grad Leskovac poznat je po brojnim specijalitetima, a jedan od njih je …