Lovačko uruženje Srbije, u saradnji sa Ministarstvom saobraćaja i infrastrukture, u cilju zaštite divljih životinja od stradanja u saobraćaju organizuju pilot projekat postavljanja plave svetslosne ograde na par reprezentatinih saobraćajnica
Tokom godine, duž puteva strada veliki broj divljih životinja, a neretko su izazivači ozbiljnih saobraćajnih nezgoda. Efetakt ovakvih pojava, višestruko je negativan. Lovačka udruženja snose velike izdatke, a istovremeno dolazi do smanjenja jedinki u lovištima. Kako bi ovaj problem rešio ili ublažio, Lovački savez Srbije, u saradnji sa Ministarstvom saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture, a po preporuci profesora Milana Vujanića, sa Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, započinje ove godine, postavljanje signalizacije za divljač, na nekoliko saobraćajnica, označenih kao mesta sa velikim učešćem divljih životinja u saobraćajnim nezgodama.
Plavi svetlosni reflektori, postavljeni na ivici kolovoza, odbijaju svetlost od farova automobila i stvaraju plavu svetlosnu ogradu, koja sprečava divljač da u tom trenutku prelazi kolovoz. Plava boja se retko iđa u prirodi i predstavlja znak upozorenja za životinje. Obzirom na činjenicu da su reflektori aktivni samo kada je u njih uperena svetslost, nema konstantnog ometanja i negativnog uticaja na životinje i životnu sredinu. Takođe, ne postoji opasnost za vozače, jer se svetlost odbija mimo smera vožnje.
Ovakav projekat je već realizovan u Nemačkoj, gde je nakon postavljanja plavih ograda, broj nezgoda sa učešćem divljači, smanjen za čak 73%.