Obeležena 75. godišnjica stradanja Roma u Arapovoj dolini

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

       Dan sećanja na stradanje Roma u Drugom svetskom ratu u Leskovcu je danas obeležen polaganjem venaca kraj spomenika u Arapovoj dolini i tribinom u Leskovačkom kulturnom centru.

        Na današnji dan 1941. godine, fašisti su u Arapovoj dolini kod Leskovca streljali 293 Roma, 11 Srba i 6 Jevreja, što je bilo jedno od najmasovnijih stradanja civila na našim prostorima.

        Vence kraj spomenika stradalim rodoljubima položile su delegacije Grada Leskovca, Vojske Srbije, Doma kulture Roma i SUBNOR-a.

         “Danas odajemo počast onima koji su ovde položili ono najdragocenije što imaju – svoje živote. Više od 300 nevinih žrtava palo je za nešto što smo kasnije nazvali slobodom, razvojem i zajedničkim životom na ovim prostorima”, izjavio je na komemorativnom skupu u Arapovoj dolini član Gradskog veća, Božidar Vučković.

          “Okupljanjem na ovom mestu, mi izražavamo poštovanje prema stradalim žrtvama i potomcima onih koji su živote položili u temelje naše zemlje, ali je ovo ujedno i prilika da se podsetimo onih pravih vrednosti koje nas čine ljudima. Mi malo pomodarski zagovaramo neke nove evropske vrednosti, vrednosti stranih kultura od kojih smo i stradali, a zaboravljamo univerzalne vrednosti i poziciju jednakih i ravnopravnih. Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, koju su Ujedinjene nacije donele 10. decembra 1948. godine je vrednost koja treba da povezuje sve ljude na planeti, a naročito one u sredinama u kojima žive pripadnici različitih nacionalnih manjina. Nema zajedničkog života bez međusobnog uvažavanja i bez stvaranja jednakih uslova za sve nas, bez obzira kojoj nacionalnosti pripadamo. U svakodnevnim obavezama ne možemo da se merimo po pripadnosti već samo po kriterijumima ko je koliko uspeo da napravi uslove koji će integrisati sve u zajednici”, izjavio je Vučković.

         “Stradanje Roma bilo je odmazda za pogibiju nemačkih vojnika, a po nekom suludom pravilu Nemaca, za svakog stradalog bude streljano 100 civila”, podsetio je na ovaj stravičan zločin istoričar Živan Stojković na  tribini, koja je organizovana u Leskovačkom kulturnom centru.

       “Rome su, u saradnji sa predstavnicima vlasti koji su sarađivali sa okupatorom, sakupljali u Podvorcu i Sat mahali, a zatim, kako bi ih bilo dovoljno – i u Vinarcu i Pečenjevcu. Tokom nekoliko dana, odvodili su ih u sabirni centar koji je bio u školi Svetozar Marković, govoreći im da potrebni kao radna snaga za istovaranje vagona. Na kraju je postalo jasno da je reč o osveti i oni su streljani 11. decembra. To je bio jedan od najvećih zločina u leskovačkom kraju i obeležavanju ovog datuma grad Leskovac treba da posveti najveću moguću pažnju”, dodao je Stojković.

        “Zajednica romske nacionalne manjine već vekovima sa svojim sunarodnicima Jablaničkom okrugu deli i dobro i zlo u, pa je tako bilo i za vreme Drugog svetskog rata. O tome govori i spomenik stradalim rodoljubima u Arapovoj dolini, koji je za Rome i Romkinje veoma važan jer je svedok patnje i bola stradalih i njihovih porodica”, izjavila je Tanja Stanojević, koordinator za romska pitanja Grada Leskovca.

          “Današnji dan treba da nas podseti da genocid nad bilo kojim narodom ne sme nikad da se zaboravi i ne sme nikad da se ponovi. Naša zajednička obaveza je da se, ne samo danas, već svakodnevno, borimo protiv svakog vida diskriminacije nad Romima, svakog vida poredrasuda ili mržnje i da se zalažemo za veće učešće Roma u u svim aspektima društvenog života”, izjavila je Tanja Stanojević.

A. Jovanović

Check Also

Za Leskovac zajedno traži smenu direktorke Vodovoda

Lider Grupe građana Za Leskovac ZAJEDNO dr Nenad Zdravković zatražio je danas na konferenciji za …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *