Kad profesija postane životna misija- Mladi leskovački naučnik Nikola Mladenović, edukuje mlade da misle ekološki

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Iza njega su brojni uspešni projekti, svi pokrenuti i realizovani sa jednim ciljem: da se kod mladih podigne svest o ekologiji, neophodnosti borbe protiv klimatskih promena i upotrebi savremenih tehnologija u cilju očuvanja životne sredine. Nikola Mladenović, master inženjer zaštite životne sredine, smatra da je investicija u edukaciju i obrazovanje mladih, najisplativija

Dnevnik juga je o radu ovog mladog naučnika i ranije pisao, a povod za današnji razgovor je potpuno novi projekat:

– ”Meteogedžet” je osmišljen da učesnicima omogući da izrade sopstveni patent, koji će pomoći da se prate meteorološki elementi poput vlažnosti vazduha i temperature i to u realnom vremenu. Uređaj će raditi uz pomoć solarne energije. Ideja projekta se zasniva na korišćenju Raspberry Pi računara, kao osnove, sa povezanim senzorima za vlažnost vazduha i temperaturu, koji će, uz pomoć programa, na programskom jeziku Pajton, prikupljati podatke iz prirode. Dodatne delove i kućište za ovu samoodrživu meteorološku stanicu dizajniraće učesnici radionica u naučnim klubovima u Leskovcu i Niš, a biće štampani u Mejker Spejsu u Leskovcu, kaže Nikola.

Klimatske promene su jedan od najaktuelnijih problema današnjice, a način da se promene ublaže jeste korišćenje obnovljivih izvora energije, kao što su solarna, hidro i energija vetra.

Ciljevi projekta su, kaže Nikola, podizanje svesti o posledicama klimatskih promena, važnosti praćenja meteoroloških elemenata, osposobljavanje učenika da primenjuju Raspberry Pi računare, u praksi primene stečena znanja i o tome napišu sopstveni naučni članak.

– U realizaciji će mi pomoći Tijana Jakovljević, asistent na geografskom fakultetu u Beogradu, koja će biti zadužena za radionice o obnovljivim izvorima energije i Nemanja Milović, osnivač sajta Klima 101 (https://klima101.rs/) jedinog na srpskom jeziku koji se bavi klimatskim promenama, i on će učesnike upoznati sa ovom temom i edukovati ih po pitanju pisanja naučnog članka. Projekat je odobren i podržan od Centra za promociju nauke.

Na javnom konkursu je učestvovalo 150 projekata, a ”zeleno svetlo” dobilo je svega 10 posto njih. Autorima i realizatorima su, pored odluke o podršci, uručena i priznanja za unapređenje promocije i popularizacije nauke.

– Kompletna metodologija rada i rezultati biće objavljeni na sajtu, specijalno izrađenom na nekoj od besplatnih platformi, poput wordpress-a ili weebly-a. On će se ubuduće koristiti kao portal sa naučnim vestima, koje će pisati učenici, što će im pružiti priliku da steknu nova znanja i iskustva u oblasti naučnog novinarstva, pojašnjava Nikola Mladenović, dodajući da će, po završetku projekta, autori i realizatori, u cilju provere uspešnosti, zajedno analizirati njegovu efikasnost.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Leskovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Za Leskovac zajedno traži smenu direktorke Vodovoda

Lider Grupe građana Za Leskovac ZAJEDNO dr Nenad Zdravković zatražio je danas na konferenciji za …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *