Cvetanović: Nije lako biti gradonačelnik pred velikim očekivanjima, bežanje od odgovornosti ne dolazi u obzir

Gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović predstavo je danas rezultate rada za period od kofa je preuzeo odgovornost za voženje grada pre 12 godina.

Podsetimo, nakon lokalnih izbora Cvetanoviće je 5. februara ove godine započeo svoj peti mandat na čelu Leskovca.

„Biti gradonačelnik jednog od većih gradova u Srbiji je velika odgovornost, ali istovremeno i velika čast i priznanje. Ovu funkciju obavljam sa puno ljubavi i zalaganja i sa ciljem da od Leskovca napravim dobro mesto za život. Ovaj cilj se punih 12 godina nije menjao, niti će se promeniti. Sa ponosom želim da istaknem 2008. godinu kada sam 10. juna došao na mesto prvog gradonačelnika Leskovca. Ovu funkciju sam tada obavljao samo devet meseci. Ali i taj devetomesečni period je bio dovoljan da pokrenem Leskovac u pozitivnom smeru. U tih 9 meseci izgrađeno je i uređeno 7 saobraćajnica, most u Vučju. Vodovodna i kanalizaciona mreža je izgrađena u dva sela i jednoj ulici u gradu. Pokrenuta je inicijativa za rešavanje problema snabdevanja Grdelice vodom za piće izgradnjom vodovodne mreže. Okolna mesta poput Brejanovca, Razgojne, Vlasa, Šarlinca i Gornjeg Krajinca dobila su nove zgrade škola. Otvoren je vrtić na Hisaru. Značaj te 2008. godine u mnogome je veći saznanjem da je Leskovac, tada, pristupio procesu sertifikacije opština sa povoljnim poslovnim okruženjem. Leskovac je danas četvorostruki nosilac BFC sertifikata o povoljnom poslovnom okruženju sa procentom ispunjenosti od 96,33 procenta i prepoznat je kao lokalna samouprava sa povoljnom poslovnom klimom. Preuzimajući dužnost gradonačelnika tog 6. novembra 2012. godine obećao sam da će Leskovac zahvaljujući predanom radu mog tima postati potpuno drugačiji, lepši, moderniji i razvijeniji grad. Obećanja smo sproveli u dela, a naša dela govore i ostaju“, poručio je gradonačelnik Cvetanović.

Godine 2012. zatečen je budžet grada sa dugom od oko 2 milijarde dinara, a izvršenje budžeta planirano je u iznosu od 2,9 milijardi dinara. Leskovac je bio kreditno zadužen od 2006. do maja 2023. godine, objasnio je prvi čovek grada. Za razliku od perioda prethodnih rukovodstava, sada se redovno izmiruju sve obaveze i uspešno su vraćeni svi dugovi i krediti, uključujući i zaduženje od preko 6 miliona evra za izgradnju akumulacije Barje. Isplaćen je i nasleđen dug prema EPS-u, u iznosu od 192 miliona dinara. U ovoj godini uspeli smo da rešimo blokadu Medicinske škole, koja je datirala iz 2005. godine. Izdvojili smo blizu 128 miliona dinara za rešavanje ovog problema, koji je dugo bio na čekanju. Situacija je sada u mnogome drugačija – bez duga, bez kreditnog zaduženja, a budžet za 2025. godinu planiran je u visini od skoro 7 milijardi dinara.

Svake godine povećavana su izdvajanja za sve oblasti, a tako će se nastaviti i ubuduće, zahvaljujući stabilnim finansijama. Do današnjeg dana izmirene su apsolutno sve tekuće obaveze, u vezi projektnog finansiranja iz oblasti: socijalne zaštite – 48 projekata sa 36 miliona dinara, javnog informisanja – 30 projekata sa 50 miliona dinara, kulture – 45 projekata sa 12,8 miliona dinara i sporta – 106 klubova sa 175 miliona dinara, a rebalansom izdvojili smo još dodatnih 10 miliona dinara i ova sredstva će u narednom periodu biti usmerena ka Odbojkaškom klubu „Dubočica“.

„U proteklom dvanaestogodišnjem periodu naporno smo radili, pre svega, kako bi Leskovac „podigli na noge“. Zahvaljujući dobroj saradnji sa državnim vrhom, obezbedili smo sredstva iz republičkog budžeta za realizaciju ključnih investicija u našem gradu. Kvalitetnom putnom infrastrukturom povezali smo Leskovac sa svim okolnim mestima, što nam je i bio cilj kada smo preuzeli odgovornost. Rekonstruisani su: put Leskovac – Vlasotince 283,3 miliona dinara, put Leskovac – Lebane 176,6 miliona dinara, put Leskovac – Bogojevce 56,5 miliona dinara, put Leskovac – Vučje preko 405 miliona dinara, put Leskovac – Brestovac 114,6 miliona dinara, put Leskovac – Bojnik 183 miliona dinara. Tu su i Bulevar Nikole Pašića, jedna od najlepših saobraćajnica, za čiju rekonstrukciju je opredeljeno 320 miliona dinara, kao i nova saobraćajnica pored stadiona, ulica Radoša Cerovića, vrednosti preko 95 miliona dinara. Pored izgradnje Južnog kraka Koridora 10, investicija koja je u potpunosti izmenila infrastrukturnu sliku u grdeličkom kraju je rekonstrukcija Sarajevskog mosta, mosta u Graovu i pristupnih saobraćajnica, vrednosti 3,3 miliona evra. Od investicija, koje su imale veliki značaj za normalno funkcionisanje naših sugrađana u okolnim mestima, nabrojaću samo neke od njih: uređenje saobraćajnice u naselju Aište u Predejanu 5,2 miliona dinara, izgradnja ulice Jovana Stamenkovića u Predejanu 6,1 milion dinara, sanacija mosta u Priboju – 3.9 miliona dinara, izgradnja puta u Oraovici – 7,1 milion dinara, uređenje saobraćajnice Nikola Tesla u Vinarcu – 10,2 miliona dinara, uređenje puta u Vojinici – 6,2 miliona dinara, izgradnja ulice do škole u Razgojni – 2,7 miliona, izgradnja dovodnog cevovoda i rezervoara za vodu u Pečenjevcu 38,4 miliona dinara Leskovac je jedan od retkih gradova koji je dao veliki doprinos unapređenju oblasti zaštite životne sredine i koji može stati rame uz rame sa mnogim evropskim gradovima i to zahvaljujući izgradnji gradskog kanalizacionog kolektora, vrednosti 464 miliona dinara i Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, u čijem sastavu su objekti linije vode 10,4 miliona evra i objekti linije mulja vredni 497,5 miliona dinara. U toku je realizacija ORIO projekta, vrednosti 18 miliona evra koji podrazumeva izgradnju i dogradnju fekalne kanalizacione mreže u 16 naseljenih mesta na teritoriji grada. Planirano je 78 kilometara nove kanalizacione mreže kojom će biti obuhvaćeno 20.000 korisnika. Izvođenje radova počelo je u martu tekuće godine i do sada je izvedeno oko 75 odsto radova od ukupne planirane dužine ili 58 kilometara“, rekao je gradonačelnik Cvetanović.

Stvaranje pozitivne poslovne klime kako za domaće privrednike, tako i za strane investitore, bio je jedan od naših prioritetnih zadataka. Analiza povećanja ostvarenja prihoda ukazuje na to da se iz godine u godinu beleži sve veće ostvarenje prihoda od poreza na zarade, što je direktni pokazatelj povećanog broja investicija, odnosno zaposlenih. U ovom momentu, broj nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je 11.327 lica (zaključno sa oktobrom). Za razliku od 2012. godine kada sam preuzeo odgovornost rukovođenja gradom i kada je bilo tačno 22.812 nezaposlenih lica, taj broj je sada smanjen za 11.485 lica. Smanjenju broja nezaposlenih lica na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, doprineo je i Lokalni akcioni plan zapošljavanja. Od 2013 godine zaključno sa 2023. godinom za mere aktivne politike zapošljavanja izdvojeno je 242,7 miliona dinara i angažovano je ukupno 1.505 lica.Realizaciju mera podržaćemo i ove godine sa 30 miliona dinara.

„Svesni smo da je jedan od nosećih stubova svakog društva upravo zdravstvo, zbog čega smo za uređenje objekta Doma zdravlja, Opšte bolnice, ambulanti širom grada, za nabavku opreme i vozila izdvojili preko milijardu i 300 miliona dinara. Krajem 2023. godine završeni su radovi na rekonstrukciji jednog krila glavne zgrade Opšte bolnice u okviru druge faze, vredne 42 miliona evra. Naša bolnica polako postaje jedna od najmodernijih zdravstvenih ustanova u zemlji, koja će zahvaljujući novoj aparaturi pružati najkvalitetnije lečenje i negu. Opremljena je mamografom od 300.000 evra, magnetnom rezonancom od 1.650.000 evra, a ista suma je izdvojena i za dva skenera i dva rentgen aparata. Do kraja godine u ovu zdravstvenu ustanovu stići će dodatna oprema, vredna preko milijardu 512 miliona dinara“, obrazložio je gradonačelnik govoreći o oblasti zdravstva.

Odgovorno se radilo i na obezbeđivanju boljih uslova u obrazovanju, što pre 2012. godine nije bio slučaj. Od 400 miliona dinara, koliko je tada iznosio budžet za sve nivoe obrazovanja, danas se stiglo do budžeta od preko milijardu i 400 miliona dinara. Od 2012. godine do danas, ne postoji nijedna škola na teritoriji grada Leskovca u kojoj uslovi rada nisu poboljšani: za energetsku sanaciju objekata – preko 260 miliona dinara; za poboljšanje sanitarno higijenskih uslova u 20-ak objekata – preko 25 miliona dinara; izgradnja zaštitnih ograda u 12 objekata – 52 miliona; u izgradnju terena za male sportove i fiskulurnih sala preko 100 miliona. Marljivo se radi i na pripremanju projekata za buduće investicije. U pitanju su rekonstrukcije školskih objekata „Aca Sinadinović“ u Predejanu, Turističko-ugostiteljske škole i izdvojenog odeljenja škole „Đura Jakšić“ u Belanovcu i uvođenje grejanja u školi u Orašcu.

„Prilikom simbolične akcije „Gradimo vrtić“, 2005. godine, dao sam obećanje mališanima da ćemo izgraditi novi vrtić, što smo i učinili. Prvog oktobra 2008. godine, dok sam obavljao dužnost prvog gradonačelnika Leskovca, u svom prvom mandatu, svečano sam otvorio vrtić „Cvrčak“ u adaptiranoj zgradi Pionira. U naselju Kumalak 2014. godine otvorio sam i vrtić Zvončica. Pre toga, poslednji vrtić je otvoren 1997. godine i to vrtić Bubamara u Bratmilovcu. Dakle od 1997. do 2008. godine nije otvoren nijedan vrtić. Uz pomoć tadašnjeg Kabineta Ministarstva bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku rekonstruisan je krov, fasada i stolarija vrtića Bambi sa 36 miliona dinara. Kada je reč o našim najmlađim sugrađanima, u toku je izvođenje radova na izgradnji vrtića u naselju Stara stočna pijaca, čija vrednost iznosi 133 miliona dinara sa opremom i koji će biti završeni u februaru iduće godine. Pri kraju su i radovi na rekonstrukciji vrtića „Snežana“ u Grdelici, vredni 23.300.000 dinara. Od 2019. godine proširili smo da subvencije roditeljima u vrednosti od 80 odsto od ekonomske cene važe i za privatne vrtiće, tako da smo sada bogatiji za pet privatnih vrtića: Agnes 1 i 2, Vil, Plavi Čuperak, Zvezdice i Biberče. U saradnji sa Ministarstvom za brigu o porodici i demografiju i organizacijom Helvetas završili smo izgradnju 10 dečijih igrališta i 7 teretana na otvorenom sa ukupnim ulaganjem od 72,3 miliona dinara. Govoreći o obrazovanju želim da istaknem i da će uskoro biti završena izgradnja Regionalnog inovacionog start-ap centra vrednosti 85 miliona dinara, u kome će biti pružena podrška novim preduzećima, timovima i pojedincima da realizuju poslovne ideje. Ovo je samo još jedan od dokaza naše posvećenosti unapređenju svih segmenata društva i pružanju pomoći sugrađanima u svakom pogledu. Mladi su naša budućnost i Grad Leskovac aktivno vodi brigu o njima. Ponosan sam na činjenicu da sam 2008. godine otvorio Fond za mlade talente, koji sam nažalost morao da obnovim pet godina kasnije, s obzirom na to da je bio ugašen od strane nekih drugih političkih opcija. Od 2013. godine do danas preko Fonda za mlade talente nagrađeno je više od 5.700 mladih, a iz budžeta grada izdvojeno je blizu 188 miliona dinara za ove namene“.

Kada je u pitanju socijalna zaštita, izraz primer dobre prakse postao je sinonim za grad Leskovac. Završena je kompletna rekonstrukcija objekta Centra za socijalni rad ulaganjem od 44 miliona dinara. Obezbeđena je pristupačnost osobama sa invaliditetom u brojnim ustanovama, a od nedavno i samo Prihvatilište za žene i decu žrtve porodičnog nasilja postalo je pristupačno ovoj kategoriji stanovništva. Takođe, i Narodni muzej je svoje sadržaje prilagodio slepim i slabovidim licima i gluvim i nagluvim osobama. Ova ustanova kulture iz godine u godinu pokazuje da je osluškivanje potreba građana u fokusu njenog delovanja. Leskovac je dva puta dobio Pohvalu Zaštitnika građana za doprinos razvoju svih oblika pristupačnosti na teritoriji grada. Broj korisnika novčane socijalne pomoći konstantno se smanjuje i ovo je samo jedan od rezultata zalaganja u pogledu obezbeđivanja novih radnih mesta. Za razliku od pre dvanaest godina kada je broj korisnika bio veći od 2.300, u ovom trenutku na evidenciji Centra za socijalni rad Leskovac nalaze se 1.850 lica.

„Veoma važnu inicijativu, koja je nažalost naišla na osudu od strane brojnih predstavnika opozicije, pokrenuli smo 2020. godine i drago mi je zbog toga. Govorim o podeli paketa pomoći svim penzionerima, bez obzira na visinu penzije i socijalno ugroženoj kategoriji stanovništva. Grad Leskovac je od 2020. godine spremio i uručio sugrađanima ukupno 210.440 paketa, za šta smo izdvojili 215,5 miliona dinara. Ovogodišnja, druga podela po redu, uspešno se privodi kraju. Rekonstruisali smo i Ustanovu za odrasle i starije, za šta su izdvojena 62,2 miliona dinara. Stalna komunikacija sa sugrađanima od presudnog je značaja, zbog čega smo rekontruisali i uredili 75 objekata mesnih zajednica. Izgradili smo sedišta mesnih zajednica u naselju Dubočica, zatim pored hipodroma u Mesnoj zajednici „Prva Južnomoravska brigada“, u Donjem Krajincu, Maloj Kopašnici, a u planu nam je i izgradnja objekta Mesne zajednice Gornje Krajince. Svesni smo da se leskovački kraj u velikoj meri oslanja na poljoprivredu, zbog čega nastojimo da u svakom pogledu pomognemo poljoprivrednim proizvođačima. U periodu od 2013. do 2023. godine iz budžeta grada Leskovca za subvencije i manifestacije u poljoprivredi izdvojeno je ukupno 373,5 miliona dinara“, istakao je prvi čovek grada ovom prilikom.

U 2012. godini, izdvajanja za oblast kulture iznosila su 220 miliona dinara, dok u tekućoj godini iznose 516 miliona. U poređenju sa nekadašnja tri miliona, sada je 15 miliona dinara usmereno ka projektima. Leskovac je danas okarakterisan i kao centar kulturnih dešavanja za brojnu publiku. Pre 12 godina naše ustanove kulture su bile zapuštene i sa retkom ponudom sadržaja. Ali to više nije slučaj. Renovirana je zgrada Narodnog pozorišta sa 64 miliona dinara. Narodni muzej je dobio nove postavke, novi muzejski trg, uređenu Gradsku kuću, kao i kuću Koste Stamenkovića. Ne samo da je četiri puta proglašavan najboljim u Srbiji, već je nagrađen i priznanjem za najbolji slovenski muzej. Istorijski arhiv je renoviran sa 14 miliona dinara i krajem meseca obeležiće 70 godina postojanja. Narodna biblioteka, u kojoj je nedavno završeno uređenje bibliotečkog trga, finansiranog od strane nadležnog ministarstva sa 2 miliona dinara i Leskovački kulturni centar, koji će uskoro dobiti i adaptiranu bioskopsku salu, vrednu 6 miliona dinara su danas institucije za ponos.

Kako bi vratili sportski duh u Leskovac, sagrađen je stadion Dubočica, koji je do sada ugostio muške i ženske fudbalske reprezentacije i inostrane klubove. Ovo je bio pravi potez, zahvaljujući kojem je Leskovac postao središte sportskih dešavanja.

Govoreći o oblasti sporta, gradonačelnik Cvetanović je dodao: „Izgradili smo i rekonstruisali brojne hale, među kojima je i hala Partizan, u čiju rekonstrukciju je uloženo blizu 130 miliona dinara. Izvršili smo i rekonstrukciju pomoćnog stadiona sa veštačkom travom i zaštitnom ogradom 2018. godine sa 32 miliona dinara. Avantura park izgrađen je 2019. godine sa 7,5 miliona i Skejt park u naselju Dubočica sa 3,4 miliona dinara. U poređenju sa 2012. godinom kada je za oblast sporta projektovano 18 miliona dinara, a realizovano svega 15 miliona, u idućoj godini u budžetu planiramo rekordnih 195 miliona dinara“.

Cilj je bio i da se izgrade ključna obeležja po kojima će Leskovac postati prepoznatljiv. Izgrađen je trg, vredan 223 miliona dinara, koji je tokom cele godine mesto okupljanja za različite generacije. Vraćen je nekadašnjem hotelu Beograd, a sada Leskovac stari sjaj zbog čega je ovaj kompleks ponovo postao centar brojnih proslava, a naročito maturskih, jer opet naglašavam mladi su naša budućnost. Oživljena je i zapuštena sajamska lokacija, čime su našim sugrađanima ponuđeni novi sadržaji. Uskoro će na raspolaganju imati i Regionalni inovacioni start-ap centar, kao i koncertnu dvoranu.

„Intenzitet našeg rada je prepoznat i ovekovečen brojnim priznanjima. Grad na Veternici dobitnik je prestižnog priznanja Kapetan Miša Anastasijević za najuspešniju lokalnu samoupravu u regionu. Reč je o priznanju koje se tradicionalno dodeljuje za promociju privrednog stvaralaštva i preduzetništva. Dodeljeno mi je priznanje Kapetan Miša Anastasijević za najboljeg gradonačelnika u Srbiji. Osetio sam izuzetnu čast kada mi je patrijarh srpski Irinej uručio Orden Svetoga Save drugog stepena 2017. godine na liturgiji održanoj povodom obeležavanja pet vekova postojanja Jašunjskih manastira. Dozvolite mi i da se na trenutak osvrnem na ulaganja u verske objekte, koja su imajući u vidu čitavu istoriju grada, sada najveća. U verske objekte uložili smo ukupno 113 miliona dinara, a samo u hram Svetog Simeona Mirotočivog u naselju Dubočica 88 miliona dinara. Sa 5 miliona dinara podržali smo izgradnju Romske crkve. Od strane Kulturno-istorijskog centra Srpska kruna, odlikovan sam i ordenom Kruna za građanske zasluge prvog reda, odnosno za dugogodišnji doprinos razvoju grada Leskovca i stvaranje uslova za bolji život građana. Nagrada Eko-opština za uspešno upravljanje otpadnim vodama je gradu uručena po drugi put. Nedavno smo dobili potvrdu i da se Leskovac nalazi na četvrtom mestu po transparentnosti u konkurenciji od ukupno 145 lokalnih samouprava u Srbiji. Važno je napomenuti, da su sva mesta, koja su ispred nas, po veličini i broju stanovnika manja od Leskovca“.

Plan lokalnog rukovodstva je da aktivno nastavi sa rehabilitacijom kolovoza na gradskim ulicama i opštinskim putevima, da nastavi sa uređenjem trotoarskih površina u centru Leskovca, na delu Bulevara Oslobođenja, kao i na delu ulice Južnomoravskih brigada kod Suve reke, kao i u ulici Pana Đukića. Biće izgrađena vodovodna mreža u Strojkovcu, Belom Potoku, Gornjoj Jajini, zatim u Nomanici, Zloćudovu, Gornjem i Donjem Krajincu, a u planu je i izgradnja Slogine i Sijarinske saobraćajnice. Neki od značajnijih kapitalnih projekata koji će se takođe realizovati je i rekonstrukcija i dogradnja Dečijeg dispanzera, koje će finansirati Ministarstvo za javna ulaganja sa 595 miliona dinara, kao i izgradnja Postrojenja za kontinuirano upravljanje ostacima životinjskog porekla sa 84 miliona dinara.

„Kada se osvrnemo i sagledamo sve možemo videti da je Leskovac postao grad u kojem se budućnost stvara, grad koji je u službi svih svojih građana. Najveću zahvalnost želim da iskažem upravo našim sugrađanima zbog njihovog strpljenja, poverenja, saradnje i usmeravanja svojim kritikama i idejama. Priznajem da nije lako biti gradonačelnik pred velikim očekivanjima. Međutim, bežanje od odgovornosti ne dolazi u obzir. Uvek ćemo se truditi da budemo na visini zadatka, da idemo napred, korak po korak i da ostvarujemo sve što smo zacrtali i znam da ćemo u tome uspeti, jer u mom rečniku i rečniku mog tima ne postoji izraz ODUSTAJANjE. Leskovac je naš dom. Vi ste naša porodica, a od porodice se ne odustaje“, zaključio je gradonačelnik Cvetanović.

Ovom prilikom saradnicima Srećku Stamenkoviću i Slobodanu Glišiću uručene su zahvalnice za izuzetan doprinos razvoju i afirmaciji grada.

Check Also

Mališanima u Leskovcu danas podeljeno 4.318 novogodišnjih paketića

Sa željom da i ove godine doprinese srećnijem i bezbrižnijem detinjstvu najmlađih sugrađana, Grad Leskovac …