Černobiljska katastrofa- 36 godina kasnije

Ni 36 godina nakon najveće ekološke nesreće u istoriji nuklearne energije, život se nije vratio u Černobilj i okolinu, nakon što je odatle evakuisano 115 hiljada ljudi.

Naučnici koji se decenijama bave katastrofom u Černobiljskoj elektrani , tvrde da u crvenoj zoni oko bivše nuklearke ima manje vrsta insekata, ptica i sisara. Povremeni izveštaji da su u toj zoni snimljene vrste koje su drugde ugrožene, nisu dokaz “zdrave” životne sredine.

Naprotiv – dugoročne studije, u kojima se posmatraju životinje u jako kontaminiranim područjima, pokazuju znatan rast mortaliteta, stope tumora, kraći životni vek, brže starenje, promene u krvi, izrasline i druge faktore koji ugrožavaju zdravlje životinja.

Pripjat

Što se tiče ljudi, tamo, prema zvaničnim podacima, danas ne živi niko. Drugi izvori, međutim, tvrde da hiljade ljudi brine o kritičnoj infrastrukturi, a Černobilju čak postoje bakalnice i dva hotela.

Postoji i pravcato stanovništvo koje se ne beleži u zvaničnim statistikama. U pitanju su dobrovoljni povratnici. Oni su se, u godinama neposredno posle katastrofe, na svoju ruku vratili u sela ispražnjena nakon evakuacije 115.000 ljudi. Njihov tačan broj je nepoznat.

Zabranjena zona je zagađena radijacijom i 36 godina od atomske havarije. Trećina te oblasti je kontaminirana transuranijumskim elementima čije je vreme poluraspada 24.000 godina.

Potsećanja radi, nuklearna katastrofa u Černobilju, u blizini grada Pripjat u Ukrajini, dogodila se 26. aprila 1986. godine. Tada je eksplodirao poslednji od četiri nuklearna reaktora, a požar se širio dalje, oslobađajući velike količine radioaktivnog otpada. Radioaktivni oblaci prekrili su, nošeni vetrom, gotovo celu Evropu.

Nuklearka je zatvorena 15. decembra 2000. godine.

Check Also

Potpisan ugovor o nastavku uređenja Prve romske hrišćanske crkve

Nakon nedavne sednice Gradskog veća, gde je doneta odluka o izdvajanju sredstava u iznosu od …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *