Na svečanosti održanoj u Skupštini grada Leskovca, gradonačelnik Goran Cvetanović podneo je izveštaj o radu u pretkle 4 godine.
Cvetanović je istakao da su prve dve godine bile posvećene vraćanju dugova od preko 2 milijarde dinara nasleđenih od prethodne vlasti, a da su počeli ubrzano da se realizuju planovi razvoja Leskovca.
– Na današnji dan, pre tačno četiri godine, Leskovac je dobio novo lokalno rukovodstvo. Dogovor oko preuzimanja odgovornosti postigle su Srpska napredna stranka, Socijalistička partija Srbije, Nova Srbija, Socijaldemokratska partija Srbije, Pokret socijalista, Pokret snaga Srbije, Jedinstvena Srbija, Demokratska stranka Srbije i URS. Tog, 6. novembra 2012. godine, po drugi put u mojoj političkoj karijeri, izabran sam za gradonačelnika Leskovca. Ponosan sam što smo nakon izbora koji su održani aprila ove godine, dobili priliku da nastavimo da radimo za naš Leskovac. Danas, posle četiri godine, možemo da se pohvalimo da smo postigli rezultate. Želim da se zahvalim svim koalicionim partnerima na podršci, i saradnji, jer bez njih taj rezultat bio bi manji nego što jeste. – rekao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
LESKOVAC NIJE ISTI KAO KAO PRE ČETIRI GODINE
– Danas Leskovac nije isti kao pre četiri godine. Nakon preuzimanja odgovornosti, sagledavanja situacije, suočavanja sa realnim stanjem u gradskom budžetu i nasleđenim problemima, usledio je period vraćanja dugovanja u iznosu od 2 milijarde dinara i uspostavljanja reda. Zahvaljujući izbalansiranoj politici, reformama i marljivom radu, danas je situacija u gradskom budžetu drugačija. Mnogo smo radili na ekonomskoj stabilnosti, jer je to uslov za nove investicije. Poslednje dve godine ušli smo u fazu intenzivnog rada na infrastrukturnom uređenju grada i na preduzimanju konkretnih mera u cilju privlačenja investitora i poboljšanja investicione klime u gradu. U otvaranju novih radnih mesta nalazi se preduslov za ostanak naše omladine, povećanje nataliteta i povratak poverenja da se na ovim prostorima može raditi i pristojno živeti od svog rada.
BROJ NEZAPOSLENIH SMANJEN ZA PET HILJADA
– Od 2012. godine do danas uspeli smo da broj nezaposlenih smanjimo za 5 hiljada ljudi, na šta smo naročito ponosni. Zahvaljujući odgovornoj ekonomskoj politici, Leskovac se danas prepoznaje kao grad u koji vredi investirati. Iskustvo dosadašnjih investitora, koji su pokazali zainteresovanost za otvaranje novih radnih mesta i širenje proizvodnje, to i potvrđuje. Uz pomoć dobre volje i međusobnog uvažavanja nas i rukovodstva kompanije Jura u ovoj godini započeli smo i završili izgradnju novog pogona, zahvaljući čemu će posao dobiti od 700 do 1000 radnika. Računamo i na proširenje kapaciteta kompanije Džinsi jer smo uz pomoć Vlade Republike Srbije izdvojili 120 miliona dinara za rekonstrukciju i stavljanje u funkciju pogona nekadašnje Sintetike. U ovoj godini u Grdelici smo otvorili i pogon za proizvodnju trikotaže holandske kompanije „VNB Kniting“. Od 2013. do 2016. za sprovođenje mera iz Lokalnog akcionog plana za zapošljavanje uloženo je 103 miliona dinara, zahvaljući čemu je otvoreno 189 novih firmi i preduzetničkih radnji, od kojih sada radi 150.
ULAGANJE U MLADE I USPEŠNE
– U 2013. obnovili smo Fond za mlade talente koji smo formirali 2008. godine. Od tada svim učenicima i studentima koji imaju prosek preko 9, ili su osvojili neku od prve tri nagrade na republičkim takmičenjima ili sportskim nadmetanjima dodeljujemo novčane nagrade. Iz godine u godinu povećamo sredstva koja izdvajamo za ove nagrade. U 2013. ovaj iznos bio je 5 miliona dinara, 2014. godine 7 miliona, potom je uvećan na 13 miliona, da bismo u ovoj godini izdvojili 17 miliona za nagrađivanje naših mladih sugrađana. Poslednje dve godine sve srednjoškolce, koji su školovanje završili kao vukovci, nagrađujemo sedmodnevnom besplatnom ekskurzijom kroz Srbiju.
REKONSTRUISANO 29 SAOBRAĆAJNICA U GRADU
– Tako je u gradu ukupno izgrađeno ili rekonstruisano 29 saobraćajnica u dužini od oko 7 000 metara, a vrednost izvednih radova je oko 260.400.000 dinara. U seoskim mesnim zajednicama izgrađeno je ili rekonstruisano ukupno 18 saobraćajnica u dužini od oko 7 300 metara, za šta je izvojeno oko 84.000.000 dinara. Preko Direkcije za urbanizam i izgradnju izgrađeno je ili rekonstruisno oko 17 000 kvadratnih metara trotoara za šta je uloženo oko 50 500 000 dinara. Kroz program razvoja komunalne infrastrukture ALER-a izgrađeno je 1 200 metara trotoara sa biciklističkom stazom, kišnom kanalizacijom i položenim optičkim kablom u iznosu od 24 miliona dinara u Donjem Sinkovcu. Po prvi put od 2009. godine sa preduzećem „Putevi Srbije“ zajednički su realizovane nove investicije. Tako je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdvojilo 27 miliona dinara, a grad Leskovac dodao još 6 miliona dinara za završetak kružnog toka na jednoj od najprometnijih raskrsnica u gradu, u naselju Solidarnost. Važno je pomenuti i da smo uz podršku republičke vlade izgradili kružnu raskrsnicu na Zelenoj zoni, za šta je iz budžeta republike izdvojeno 37 miliona dinara. Iskoristiću priliku da kažem da Zelena zona mora konačno da oživi. Ne postoje opravdanja, već samo eventualna odgovornost i nesposobnost nadležnih službi.
LESKOVAC DOBIJA NOVU PIJACU
– Kada govorimo o velikim infrastrukturnim ulaganjima jedan od značajnijih među njima je i nova pijaca u Leskovcu. U podizanje nove zeleno-robne pijace i uređenje kompleksa oko nje, grad će investirati ukupno 122,5 miliona dinara. Zahvaljujući investiciji Evropske unije, završili smo izgradnju Centralnog postrojenja za preradu otpadnih voda, u vrednosti od oko 10,5 miliona evra. U toku su pripreme za projektovanje novog kolektora za šta će Vlada Republike Srbije izdvojiti preko 3,5 miliona eura. Preko ka-ef-ve programa, za rekonstrukciju stare vodovodne mreže do sada je uloženo oko 3 300 000 evra i ukupno su rekonstruisana 23 kilometra. Pored toga, uloženo je 16 miliona dinara za izgradnju 2 200 metara vodovodne mreže „severnog vodovoda“, a za sifonski prelaz ispod Jablanice izdvojeno je još 6 miliona dinara. Izgradili smo i vodovodnu mrežu u dužini od 31 500 metara u vrednosti od oko 90.000.000 dinara, dok je za izgradnju kanalizacione mreže u dužini od oko 8 500 metara izdvojeno ukupno 37.300.000 dinara. Kada govorimo o boljem vodosnabdevanju naših sugrađana jedan od važnijih projekata koji smo sproveli je sanacija Postrojenja za prečišćavanje vode u Gradištu, za šta je u okviru prve dve faze uloženo oko 14 miliona. Jedna od najvrednijih investicija koja je obeležila četvorogodišnji mandat je nova toplana na gas za šta je uloženo milion evra. “Toplana“ Leskovac je u periodu od 2012. do 2016. rekonstruisala toplovod u dužini od 1 200 metara, u vrednosti od 440 000 evra. Izvršena je automatizacija 46 toplotnih podstanica i SKADA sistema u ukupnom iznosu od 500 000 evra. Ugrađeni su filteri za prečišćavanje produkta sagorevanja, investicija vredna 112 000 evra.
Grad ozbiljno shvata značaj poljoprivrede.
SUBVENCIJE ZA POLJOPRIVREDNIKE
– U subvencionisanje poljoprivrednih proizvođača od 2013. uloženo je 127.000.000 dinara, zahvljujući čemu je subvencije dobilo 3320 gazdinstava. Kroz projekat Elektrifikacije polja uloženo je 65,6 miliona donatorskih sredstava i izrađeno preko 37 kilometara elektromreže, a 221 gazdinstvo u 5 sela dobilo je mogućnost da navodnjava na struju. Ušteda po domaćinstvu je od 3000 do 5000 evra godišnje. U saradnji Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i grada Leskovca, u protekle tri godine uređeno je oko preko 100 kilometara atarskih puteva, a vrednost radova iznosila je 42 miliona dinara. U komasaciju zemljišta uložena su 22 miliona dinara, a u krčenje plantaže na površini od 165 hektara 29 miliona.
DOBRA SARADNJA SA VLADOM SRBIJE
– Naš grad ima izraženu podršku republičkih ministarstava i premijera, gospodina Aleksandra Vučića lično, koji je 2013. godine postao počasni građanin Leskovca. Zahvaljujući pomoći Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija uredili smo kanjon reke Vučjanke. Za ovaj projekat resorno ministarstvo izdvojilo je 5 miliona dinara, a lokalna samouprava tri miliona. Mnogo smo uradili na unapređivanju i finansijskom osnaživanju sistema javnih preduzeća, tako što smo mnoge komunalne poslove koji su namerno bili izmešteni iz javnog sektora, da bi ih dobijali privatnici bez pomaka u kvalitetu uz velike pare, vratili svojim preduzećima. Horizontalno obeležavanje puteva, održavanje parkova i ulepšavanje cvetnim i drugim sadnim materijalom, mobilijari, sve te poslove koji se finaniraju iz budžeta sada obavlja naš javni sektor, koji ima bolju iskorišćenost radne snage i sigurne prihode. Mislim da je važno naglasiti da je grad uložio oko 65 miliona dinara za kupovinu opreme javno-komunalnih preduzeća „Grdelica“ i „Komunalac“, kako bi grad bio čistiji i lepši. Kako grad svake godine ima troškove po osnovu presuda za ujede pasa lutalica od oko 10 miliona dinara, smatrali smo da je izgradnja potpuno novog prihvatilišta za životinje neophodna. Za sprovođenje prve faze radova na ovom objektu izdvojeno je oko 19 miliona dinara. Nešto na šta smo izuzetno ponosni jeste podatak što smo pre nešto više od godinu dana, uveli praksu da svake nedelje očistimo po jednu divlju deponiju, kako bi naš grad bio lepši i uređeniji. U periodu od 2013. do 2016. očišćeno je 130 deponija. Sakupljeno je i deponovano oko 3.000 tona komunalnog i građevinskog otpada. Važnije je da smo na očišćenim deponijama u periodu zasadili oko 3600 sadnica topole i četinara na više očišćenih javnih površina. Grad Leskovac počev od 2012. godine, redovno donosi Plan odbrane od poplava za vode drugog reda na svojoj teritoriji. Poslednjih nekoliko godina iz svog budžeta za zaštitu od poplava i za realizovane projekte na vodotocima II reda u skladu sa svojim mogućnostima izdvojili smo preko 30 miliona dinara.
STVARANJE STABILNOG I EFIKASNOG JAVNOG SEKTORA
– Naravno, da je racionalizacija, a ne statističko smanjenje broja zaposlenih u javnim preduzećima i dalje velika tema. Suština je da dođemo do potrebnog broja stručnih radnika u javnim preduzećima, a to svakako podrazumeva meru u broju, ali ne na uštrb kvaliteta. Podsetiću vas da su ogroman problem u prethodne 2 i po godine predstavljale sudske presude po osnovu tužbi racionalizovanih radnika iz 2010. godine. Pomenuta racionalizacija doživela je fijasko jer se 70-oro otpuštenih radnika vratilo na posao tako da su ukupni troškovi racionalizacije grad koštali oko 300 miliona dinara. Leskovac je zahvaljujući mojoj aktivnosti, u periodu kada sam obavljao funkciju predsednika Skupštine opštine ili funkciju gradonačelnika dobio prvu biciklističku stazu, prvo klizalište, prve teniske terene, prvi skejt park, prvu balon salu, prvi digitalni bioskop, igrališta sa mekom podlogom. Za to vreme Dnevni boravak Duga po prvi put dobija svoje prstorije, otvoren je prvi Leskovački internacionalni festival filmske režije, održan prvi Karneval, Sajam ajvara, a u Prvomajskoj ulici izvršen je prvi katastar podzemnih vodova. Inicijator sam i realizator otvaranja klinike za vantelesnu oplodnju doktora Stojkovića na Hisaru. Zahvaljujući mom angažovanju otvorena je pijaca u Vučju. Grad je, preko Agencije za lokalni ekonomski razvoj, maja 2014. godine započeo projekat izgradnje Dnevnog boravka za stare. Reč je o novoj usluzi socijalne zaštite na lokalnom nivou čiji je cilj da omogući višesatnu profesionalnu brigu i negu naših najstarijih sugrađana, a koncept organizacije rada i funkcionisanja leskovačkog dnevnog boravka biće jedinstven u Srbiji. Za izgradnju dnevnog boravka grad je opredelio 7,5 miliona dinara.
U program „Unapređenja energetske efikasnosti“ iz budžeta grada uloženo je 60.000.000. Kroz energetsku sanaciju zgrada javne namene, 6 škola je kompletno sanirano putem zamene stolarije i termičke izolacije zidova, a u dve škole i u Ustanovi za odrasle i starije zamenjena je samo stolarija.
U okviru Programa podrške razvoju školskog sporta uloženo je 37,5 miliona dinara i izgrađeno 15 sportskih terena. Leskovac je dobio prvi skejt park, a novac za ovaj objekat u iznosu od 3,2 miliona dinara, obezbedila je kompanija Aktavis i lokalna samouprava. Zahvaljujući saradnji sa kompanijom Falke u ovoj godini izgradili smo i igralište iza Garetove palate. Posle tridesetak godina rekonstruisali smo dvorište Osnovne škole „Josif Kostić“, a Osnovna škola „Vožd Karađorđe“ dobiće i novu fiskulturnu salu čiju smo izgradnju započeli u avgustu ove godine. U 2017. godini očekuje nas proslava velikog jubileja: 500 godina manastira Svetog Jovana u Jašunji koji predstavlja veliko kulturološko bogatstvo Srbije, jer su u njima sačuvane originalne spoljne i unutrašnje freske stare pola veka.
Kako bi ovaj događaj dočekali spremno, uložili smo značajna sredstva u sređivanje manastira i za tu namenu do sada sodvojili 9,5 miliona dinara. Finansirali smo i završetak izgradnje hrama Svetog Simeona Mirotočivog u naselju Dubočica sa 19 miliona dinara, a za izradu fasade parohijskog doma izdvojili 1,8 miliona dinara. U Program „Stanovi su naša kuća“ uloženo je 5,4 miliona i uređeno je 29 ulaza u najužem centru grada. Za revitalizaciju fasada uloženo je 3,5 miliona i izrađene su fasade 3 zgrade kolektivnog stanovanja. Preko Agencije za lokalni ekonomski razvoj rekonstruisali smo Sigurnu kuću, opremili Senzornu sobu i izgradili plato za korektivne vežbe u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „11.oktobar“.
ZNAČAJNA ULAGANJA U KULTURU
– Ovom prilikom ne možemo nabrojati sve ono što smo kao lokalna samouprava uradili u prethodne četiri godine, ali smo nastojali da domaćinskim poslovanjem doprinesemo tome da novca ima za sve, a ne samo za neke. Svake godine Muzičkoj školi kupujemo po jedan klavir jer njeni učenici postižu izuzetne uspehe u radu. Narodni muzej je posle 40 godina dobio novu muzejsku postavku, Leskovački kulturni centar digitalni 3D bioskop, Istorijski arhiv je rekonstruisan. Završena je adaptacija Narodnog pozorišta, koje je sada ukras i ponos našeg grada. Vrednost radova druge faze iznosio je 8.200.000 dinara, a sredstva su izdvojena iz budžeta Grada. Preko Agencije za lokalni ekonomski razvoj rekonstruisali smo sve domove kultura na našoj gradskoj teritoriji. To su domovi kulture u Brestovcu, Pečenjevcu, Grdelici, Dom kulture Roma i Dom kulture Vučje.
UNAPREĐENJE SISTEMA ZDRAVSTVA
– Unapredili smo zdravstvenu zaštitu naših sugrađana. U bolnici koja je proglašena za jednu od najuspešnijih i naorganizovanijih u Srbiji uz pomoć donatora opremili smo 15 apartmana. U Domu zdravlja Leskovac napravili smo veliki pomak. Nabavljeno je nekoliko aparata za potrebe različitih službi, kupljene su stomatološke stolice, izvršena je digitalizacija radiologije, u šta je ukupno uloženo 584.000 evra. Ministarstvo zdravlja doniralo je vozilo za palijativno zbrinjavanje u vrednosti od 14 000 evra, kao i dva digitalna mikroskopa za potrebe ginekologije, vrednosti 35 000 evra. Oko 100 medicinskih radnika, lekara i medicinskih sestara prebacili smo u Opštu bolnicu Leskovac i na taj način smanjili troškove grada za njihove zarade. Zahvaljujući toj uštedi kontinuirano sređujemo zdravstvene ambulante na našoj teritoriji i nabavljamo neophodnu opremu. Rekonstruisana je zdravstvena ambulantu u Oruglici, na administrativnoj liniji sa Kosovom, a još 50 000 evra izdvojeno je za adaptaciju ambulanti u više drugih mesta.
PLANOVI ZA BUDUĆNOST
– Nastavićemo sa započetom rekonstrukcijom i izgradnjom pešačkih koridora i parkovskih površina u gradu. Jedan od najvećih projekata jeste projekat uređenja centralnog gradskog trga. Kompletni prostor koji će biti uređen uokviren je Bulevarom oslobođenja, ulicama Koste Stamenkovića, Stojana Ljubića i rekom Veternicom. U prvoj fazi biće uređen prostor budućeg centralnog gradskog trga na prostoru između Robne kuće „Beograd“ i „Modne kuće“. U narednim fazama planira se uređenje parka, koje podrazumeva formiranje skladnog prostora uklopljenog u centralno gradsko jezgro, sa maksimalnim zadržavanjem postojećeg zelenila i oplemenjivanjem novim kompozicijama. Ispred zgrade „garnizona“, formiraće se manji trg sa fontanom, u skladu sa planiranom namenom objekta (gradska kuća). Posebnu celinu predstavlja kej pored reke Veternice sa pešačkom i biciklističkom stazom, zapadno od „osmospratnice“. Kej se planira u vidu nepravilnog amfiteatra sa terasastim spuštanjem prema reci. Kao deo celine centralnog trga planira se kompletna rekonstrukcija trotoara duž Bulevara oslobođenja- u prvoj fazi deo do hotela „Dubočice“ .
U okviru rekonstrukcije i izgradnje putne infrastrukture u naredne 4 godine veliki akcenat stavlja se na primarnu saobraćajnu infrastrukturu. Neke od važnih gradskih saobraćajnica koje su u planu su:
– izgradnja i završetak Bulevara Nikole Pašića (procenjena vrednost 200 miliona dinara);
– izgradnja primarne saobraćajne infrastrukture u naselju Radeta Žunić (procenjena vrednost 100 miliona dinara);
– izgradnja primarne saobraćajne infrastrukture u industrijskim zonama (procenjena vrednost 150 miliona dinara);
– rekonstrukcija ulica Svetoilijske, Sime Pogačarevića i ostalih kritičnih pravaca i puteva u cilju podizanja kvaliteta putne infrastrukture i bezbednosti na putevima na teritoriji čitavog grada.
Najlošiji opštinski putevi, odnosno najlošije deonice opštinskih puteva, kao i gradskih saobraćajnica biće pojačano održavane, rehabilitovane ili rekonstruisane, tj. presvučene novim asfaltnim zastorom u okviru periodičnog održavanja puteva, a sve na osnovu zakona o javnim putevima. Nastavićemo sa radovima na opštinskim putevima za koje posedujemo glavni projekat i odobrenje za izvođenje, i početi radove na putevima za koje ćemo pripremiti tehničku dokumentaciju u vučjanskom, grdeličkom i brestovačkom kraju. Nastavićemo započetu saradnju sa nadležnim ministarstvima i Putevima Srbije, a u cilju realizacije sledećih zajedničkih investicija: rekonstrukciju, projektovanje i izgradnju raskrsnica na ukrštaju državnog i opštinskog puta – kružni tok Ančiki, kružnog toka kod zgrade „Tri šešira“, petlje Vlasotince i slično.
Nastavlja se sa uređivanjem parkirališta, a naročito atraktivne lokacije koje će biti uređivane predstavljaju unutarblokovske površine koje su trenutno neuređene i zapuštene, i čijim uređenjem će se omogućiti potreban broj parking mesta za potrebe stanara ovih stambenih zgrada. Kao jedan od važnih projekata koji će posebno biti obrađivan je i projekat rekonstrukcije memorijalnog Spomen parka, od rekonstrukcije ulazne kapije-portala, preko novog osvetljenja i parternog uređenja staza i prostora oko spomenika „Boginje pobede“. gradićemo i vodovodnu mrežu. Primarni vod gradiće Vodovod, a sekundarnu mrežu Direkcija. Biće nam cilj da pijaću vodu iz Barja dobiju sva mesta za koje obezbedimo tehničku dokumentaciju (a izrada za mnoga naseljena mesta je u toku) i koja izraze želju za priključenjem na vodovodni sistem. Nastavićemo sa radovima na izgradnji kanalizacione mreže tamo gde smo radove započeli fazno, poput Vinarca i Donjeg Stopanja, kao i sa izgradnjom za nova naselja. Uradićemo rekonstrukciju javnog osvetljenja u širem centru grada, a sve sa ciljem da smanjimo potrošnju električne energije i istovremeno povećamo osvetljenost saobraćajnica i javnih površina. Direkcija, kao upravljač puta redovno će održavati ulice, lokalne i nekategorisane puteve, biće popravljeni putni objekti i sanirani putni pravci. Zimsko održavanje, ili održavanje puteva u zimskom periodu biće redovno, odnosno putevi prohodni.
U narednom periodu radiće se na završetku započetih investicija i izradi projektno-tehničke dokumentacije i obezbeđivanju sredstava iz republičkih i evropskih investicionih fondova za niz objekata od značaja za grad i realizaciji istih. U narednom periodu očekuje nas izgradnja druge faze nove pijace, probijanje ulice Topličkog ustanka i uređenje parking prostora, ukupne vrednosti preko 60 miliona dinara. Među investicijama koje se planiraju za naredni period su:
-izgradnja nove gradske biblioteke u ulici Pana Đukića uz rekonstrukciju zgrade Narodnog muzeja;
-adaptacija i rekonstrukcija objekta „Dom JNA“ za potrebe Gradske muzičke kuće, sa koncertnom dvoranom i prostorijama za potrebe muzičke škole „Stanislav Binički“;
-izgradnja višespratne garaže na prostoru iza Narodnog muzeja;
-rekonstrukcija i adaptacija zgrade Garnizona i formiranje „Gradske kuće“;
-preseljenje prostorija JKP „Komunalac“ na parcelu nekadašnjeg „Jugekspresa“.
Od preuzimanja odgovornosti uradili smo dosta toga na evidenciji imovine grada u javnu svojinu sa ciljem efikasnijeg i ekonomičnijeg iskorišćavanja iste, kako bi omogućili ekonomski razvoj grada, a ujedno i stvorili uslove za privlačanje novih investicija. U narednom periodu nastavićemo još efikasniji rad na evidenciji imovine grada kako bi omogućili aktiviranje skoro svih lokacija u gradu i na taj način pojačali privredne aktivnosti svih zainteresovanih investitora. Nastajaćemo da i u budućem periodu aktiviramo zapuštene lokacije i stavimo ih u funkciju ekonomskog razvoja grada. U 2017.godini planiramo da nastavimo sa zamenom azbestnih cevi na dužini od više od 15 km od preostalih sredstava ka-ef-ve programa u iznosu od preko 1,5 miliona eura. Samo ako radimo zajedno, kao tim, možemo imati šanse da nastavimo da ispunjavamo obaveze koje smo na sebe preuzeli. Samo ako sarađujemo jedni sa drugima možemo zajedno da napravimo velike stvari.
Nastavljamo sa smanjenjem nezaposlenosti i otvaranjem novih radnih mesta, kroz podršku lokalnoj zajednici i kroz održavanje, širenje i privlačenje novih poslovnih aktivnosti. Nastavljamo sa unapređenjem poslovnog ambijenta kroz resertifikaciju grada sa povoljnom poslovnom klimom u koju smo krenuli u martu 2016. godine i nastavićemo sa usvojenim procedurama tokom trajanja sertifikacije. Nova resertifikacija nas očekuje jula 2018. godine. Nastavljamo sa održavanjem i širenjem postojećih, kao i privlačenjem novih poslovnih aktivnosti u cilju otvaranja novih radnih mesta.
Korporacija Džinsi će ući u novi opremljeni prostor nekadašnje fabrike Sintetika i zaposliti još 350 ljudi. Nastavićemo sa sprovođenjem Lokalnog akcionog plana za zapošljavanje i sa preduzimanjem mera. Želimo da u narednom periodu Leskovac postane grad sa savremenom putnom infrastrukturom, grad koji ulaže u svoje mlade i njihovo obrazovanje. Radićemo na tome da Leskovac bude grad u kojem će se u potpunosti urediti sve škole, vrtići, zdravstvene ambulante. Grad u kojem će postojati svi uslovi za otvaranje malih i srednjih preduzeća. Znamo da to ne možemo postići bez timskog rada, a ja verujem da je naš tim, tim koji je spreman da vredno radi i nadalje. Jedan od bitnih partnera u tom timu su i građani, bez čije podrške ne bi bili ovde gde jesmo. Zato koristim priliku da im se još jednom zahvalim na tome i obećam da će u narednom periodu raditi još intenzivnije kako bi se u Leskovcu živelo bolje i kvalitetnije. – rekao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović povodom obeležavanja četiri godine od preuzimanj aodgovornosti za vršenje lokalne vlasti.