Gradski štab za vanredne situacije grada Leskovca održao je danas 4. sednicu vanrednog karaktera.
Razlog za vanredno zasedanje bio je zahtev Ministarstva unutrašnjih poslova kako bi se razmotrili izveštaji o spremnosti svih gradskih i republičkih službi, preduzeća, ustanova i organizacija za reagovanje u svakoj od situacija koja se može svrstati u kategoriju “vanrednih”.
Na sednici su razmatrani Izveštaj za odbranu od poplava na teritoriji grada, Izveštaj o stanju puteva i mostova, lokalnih puteva, kategorisanih i nekategorisanih, postojanje divljih deponija, klizišta i odrona, Izveštaj o spremnosti održavanja saobraćajne infrastrukture u jesenjem i zimskom periodu, kao i Izveštaj o stepenu spremnosti za delovanje u slučaju kišnih i snežnih padavina sopstvenih subjekata i snaga sistema, a posebno kapaciteta jedinica Civilne zaštite, Dobrovoljnog vatrogasnog društva i ostalih organizacija.
Na dnevnom redu našli su se i Izveštaj o spremnosti Elektrodistribucije Leskovac za reagovanje usled obilnih kišnih i snežnih padavina, Izveštaj o spremnosti zdravstvenih ustanova za pružanje usluga ugroženima i obolelima u toku poplava ili velikih snežnih padavina, Izveštaj o proceni ugroženosti staračkih domaćinstava i osetljivih kategorija stanovništva, Izveštaj o mogućnosti upotrebe teške mehanizacije za distribuciju hrane, lekova, ogreva, energenata za grejanje i pogonskog goriva i Izveštaj o stanju gradskog budžeta za potrebe reagovanja u vanrednim situacijama.
Odlukom o budžetu Grada Leskovca za 2024. godinu predviđena su sredstva za troškove iz oblasti smanjenja rizika od katastrofa u vanrednim situacijama: za operativni plan odbrane od poplava za vode drugog reda 42 miliona dinara, sredstva za reagovanje u vanrednim situacijama 10 miliona dinara, sredstva za reagovanje u vanrednom događaju 2.462.000 dinara i sredstva za izradu planova i akata iz oblasti smanjenja rizika od katastrofa, kao i za opremu i sredstva pripadnika jedinica Civilne zaštite i servisiranje sistema javnog uzbunjivanja 5 miliona dinara. Za iduću godinu, sredstva za ove namene povećavaju se za 10 miliona dinara.
Kada je reč o Izveštaju za odbranu od poplava za vodotokove drugog reda, istaknuto je da lokalna samouprava lokalnim godišnjim planom definiše program mera i radova, te da su Operativnim planom za tekuću godinu predviđeni radovi na 13 lokacija vrednosti blizu 42 miliona dinara, koji su realizovani u potpunosti. Zahvaljujući ovim radovima i investicijama, stanje vodotokova je sada mnogo bolje u odnosu na period pre 10 godina.
Govoreći o Izveštaju o stanju opštinskih i nekategorisanih puteva i mostova, direktor JP „Urbanizam i izgradnja“ Novica Nikolić obrazložio je da je u toku 2024. godine izvršena sanacija mosta u selu Priboj, kao i rehabilitacija kolovoza na mostu u Zalužnju.
S obzirom na to da je za vreme izgradnje tunela kod Predejana, u ovom naseljenom mestu, na mostu preko Južne Morave, prema selu Koraćevac došlo do urušavanja prilaznih rampi mostu i do oštećenja kolovozne ploče i mostovske ograde, neophodna je rekonstrukcija, ali uz pomoć države.
Danas je razmatrana i priprema za delovanje u zimskim uslovima u 2024/2025. godini. Planom i programom rada zimske službe određen je izvršilac radova Perica Jović preduzetnik AB KOP Vlasotince koji će biti angažovan za zimsko održavanje ulica, opštinskih i pojedinih nekategorisanih puteva.
Što se tiče mehanizacije, izvođač radova će koristiti kamion putarac, kamion sa opremom, dva buldozera, grejder, univerzalnu kombinovanu mašinu i utovarnu lopatu. Za predstojeću sezonu planirano je i 300 tona rifuzne soli i 1.000 tona kamenog agregata.
Čišćenje trotoarskih površina je u nadležnosti JKP „Komunalac“ za područje Leskovca i JKP „Grdelica“ za teritoriju Grdelice i Predejana.
U Izveštaju o spremnosti Elektrodistribucije Leskovac za reagovanje usled obilnih kišnih i snežnih padavina navedeno je da su potencijalne kritične tačke u pogledu snabdevanja električnom energijom u zimskom periodu dalekovodi na područjima na većim nadmorskim visinama, gde se može javiti dodatni teret na provodnike usled snega i leda, kao i usled pada drveća.
Na teritoriji Vučja to su pravci od Miroševca ka Oruglici i od Vučja ka Vlajni, na području Grdelice od Velike Kopašnice ka Padežu i Bari, na teritoriji Predejana ka Crvenom Bregu i Novom Selu, na području Manojlovca od Orašca ka Stupnici i od Jašunje ka Golemoj Njivi i na teritoriji Pečenjevca od Razgojne ka Babičkom.
I u zimskom periodu, široka mreža zdravstvenih ambulanti Doma zdravlja Leskovac, njih 28, će biti u aktivnom stanju. U vanrednim situacijama Hitna medicinska pomoć pored četiri ekipe, koje su u stalnom režimu rada, može angažovati još šest ekipa sa sanitetskim vozilima i punom medicinskom opremom.
Broj ugroženih staračkih domaćinstava i osetljivih kategorija stanovništva je nemoguće utvrditi sa preciznošću. Na osnovu analiza koje je Centar za socijalni rad Leskovac utvrdio terenskom posetom tih građana i na osnovu informacija dobijenih od strane Saveta Mesnih zajednica, taj broj je između 15 i 20 starijih naših sugrađana, koji žive potpuno sami. Mesta u kojima žive se nalaze u brdsko-planinskim predelima, šira okolina Vučja, Grdelice i Predejana i ostala udaljena mesta, kao što su Drćevac, Golema Njiva, Smrdan i Piskupovo. Što se tiče njihovog smeštaja u vanrednim situacijama, grad nema urgentno i privremeno prihvatilište za stara i odrasla lica, zbog čega je Centar za socijalni rad sklopio sporazume za hitan ili urgentan smeštaj sa Ustanovom za odrasla i starija lica, kao i sa dve privatne ustanove. Za te namene, za 2024. godinu izdvojen je milion dinara, a budžetom za 2025. godinu 1,5 miliona dinara.
U okviru obrazlaganja Izveštaja Odeljenja za opštu upravu i zajedničke poslove, istaknuto je da je Savet MZ Petrovac obavestio da postoji problem na starom mlinu u Petrovcu, koji je počeo da se urušava, kao i na spomen obeležju u ovom selu, koje je takođe počelo da se urušava. Odeljenje za inspekcijske poslove i Odeljenje komunalne milicije će intervenisati u okviru svojih nadležnosti, jer se radi o građevinskim objektima i ovaj teren će se obilaziti redovno, kao i do sada.
Nadležni su obavešteni i o problemu na nadvožnjaku/podvožnjaku preko železničke pruge na Bulevaru oslobođenja, nakon čega je utvrđeno i da je vlasnik tog objekta Republika Srbija, te da pravo korišćenja ima Infrastruktura železnice Srbije.