Leskovac je danas bio domaćin poslovnih susreta i mini sajma start-up kompanija, koji su organizovani u okviru projekta „Podrška razvoju privatnog sektora“, namenjenog unapređenju razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva.
Projekat već tri godine sprovodi Razvojna agencija Srbije u saradnji sa USAID-om i partnerskim organizacijama: Centrom za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga, regionalnim razvojnim agencijama Sandžaka i Zlatibora i Regionalnom agencijom za prostorni plan i ekonomski razvoj Raškog i Moravičkog okruga. Vredan je 4,1 milion dolara, a finansiraju ga Sjedinjene Američke Države preko Misije Američke agencije za međunarodni razvoj.
U okviru ovog programa, 122 mala i srednja preduzeća u tri grada i devet opština, među kojima je i Leskovac, dobila su finansijsku podršku u vidu opreme i učešća na sajmovima i nefinansijsku pomoć u vidu obuka, konsaltiga i mentoringa. U Jablaničkom i Pčinjskom okrugu, projektom je podržano 68 malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, 17 firmi u oblasti omladinskog i ženskog preduzetništva i dva klastera. U Leskovcu, podršku je dobilo 17 preduzeća, 8 grantija u oblasti omladinskog i ženskog preduzetništva i jedan klaster.
Poslovni susreti u hotelu „Pašina česma“ okupili su predstavnike 160 preduzeća iz Srbije, Makedonije, Bugarske i drugih zemalja iz regiona u sektorima agroindustrije, lake i modne industrije sa ciljem promocije privrednih aktivnosti.
Ovom značajnom privrednom događaju, između ostalih, prisustvovali su ambasador SAD u Srbiji, Kajl Skat, direktor Razvojne agencije Srbije, Željko Sertić, i koordinator projekta Podrške razvoju privatnog sektora, Ana Žegarac. Ispred leskovačke lokalne samouprave, prisutne je pozdravio gradonačelnik Goran Cvetanović, a u ime domaćina obratila se Biljana Stanković, direktorka Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga.
Veliko mi je zadovoljstvo što sam danas na ovom skupu koji povezuje mala i srednja preduzeća sa juga Srbije sa potencijalnim klijentima i poslovnim partnerima iz drugih zemalja u regionu, izjavio je ambasador SAD u Srbiji, Kajl Skat. Ovaj projekat za razvoj privatnog sektora, koji USAID sprovodi u partnerstvu sa Razvojnom agencijom Srbije, pomaže jačanju firmi iz privatnog sektora u 12 opština južne i jugozapadne Srbije. U okviru njega, dodeljena su bespovratna sredstva u vrednosti od više od 350 hiljada dolara za 60 malih i srednjih preduzeća kojima su vlasnici žene i mladi. Osim toga, ovaj projekat je od značaja za stvaranje veza između firmi, širenje tržišta, unapređenje mogućnosti prodaje i izvoza i otvaranje novih radnih mesta, dodao je ambasador Skat.
Ovakvi poslovni susreti i međunarodni sajmovi dobra su prilika da se firmama pomogne da šire svoja poslovanja i tržišta. Razvojna agencija Srbije i USAID pomogli su da 49 malih i srednjih preduzeća izlaže na 12 međunarodnih sajmova, i to učešće je donelo rezultate. Male firme imaju potencijal da budu konkurentne van svoje lokalne zajednice, ali da bi danas to postale, moraju da posluju efikasno, isporučuju proizvode koji ispunjavaju ili nadmašuju tržišne standarde i da budu pouzdani partneri koji ispunjavaju zahteve kupaca, dodao je Skat, poželevši svim učesnicima susreta mnogo uspeha u budućim poslovnim poduhvatima.
Direktor Razvojne agencije Srbije, Željko Sertić, govorio je o pomoći države malim i srednjim preduzećima, kroz donošenje Strategiju za razvoj MSP sektora.
To je bila platforma na kojoj smo kasnije definisali i akcioni plan koji treba u ovoj i narednoj godini da donese značajne promene, povećanje zaposlenosti, veću konkurenciju i sve one ciljeve koji su definisani kroz šest stubova Strategije za razvoj malih i srednjih preduzeća. Kao poseban projekat, u cilju poboljšanja poslovne klime u Srbiji, 2016. godina proglašena je godinom preduzetništva. To je, dakle, najvažniji projekat u ovoj godini u kojoj je država opredelila 16 milijardi dinara od čega je nešto više od četvrtine bespovratnih sredstava. Do danas je nešto malo manje od 10 milijardi već preneto u nadležnost preduzeća kroz 33 programa koji ne podrazumevaju samo finansijsku podršku, već i obuke, mentoring i podršku, pre svega, ženskom preduzetništvu i mladima kako bi im dali snagu da naprave svoje prve korake. Takođe, preduzećima koja već rade, omogućili smo da četvrtinu uloženih sredstava dobiju bespovratno od države, i za tu namenu je dato preko 550 miliona dinara, rekao je Sertić.
Razvoj malih i srednjih preduzeća je od suštinskog značaja za jačanje privrednog ambijenta i ekonomskih prilika u čitavom Jablaničkom okrugu. To je naročito važno ako imamo u vidu da mala i srednja preduzeća čine oko 90 posto privrednih subjekata u Leskovcu, izjavio je gradonačelnik Leskovca, Goran Cvetanović, na današnjem skupu. Zato nastojimo da ostvarimo neposredan kontakt sa privrednicima, oslušnemo njihove potrebe i olakšamo im poslovanje u našem gradu, rekao je Cvetanović, dodajući da je za stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta od velikog značaja pomoć koju pružaju Vlada Srbije i resorna ministarstva, kao i strane agencije poput USAID-a.
Današnji događaj je dobra prilika da gospodina Skata upoznamo sa našom idejom da u što većem obimu razvijamo poslovni ambijent, a nadamo se da će nakon ovoga pozvati američke kompanije da investiraju na jugu Srbije, dodao je gradonačelnik.
Direktorka Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga, Biljana Stanković uputila je poziv preduzetnicima da se, kad god im je potrebno, za podršku i pomoć obrate Centru za razvoj i ostalim nadležnim institucijama.
Mi nismo oni koji samo implementiraju projekte, već oni koji žive sa vama, koji se raduju vašim uspesima i brinu zbog svake prepreke na koju koji vi kao preduzetnici i vlasnici preduzeća imate. Mi smo oni koji žele da vam svoje znanje stave svakodnevno na raspolaganje, rekla je ona.
Dosadašnje iskustvo je pokazalo da jedan deo našeg posla jeste povezivanje sa nečim što znači međunarodno tržište, ali je deo našeg posla i da vas međusobno upoznamo jer tako možete da napravite odličnu saradnju što se kroz ovaj projekat i pokazalo, rekla je Biljana Stanković, govoreći o značaju ovakvih poslovnih susreta.
Na današnjem skupu, uručeni su i sertifikati korisnicima projekta, a mini sajam bio je idealna prilika za promociju proizvoda i usluga, razmenu ideja i uspostavljanje novih poslovnih kontakata.
A. Jovanović