Zdrave navike jednako zdrava kosa

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Zdrave navike koje usvojimo i te kako mogu pomoći da imamo zdravu kosu. Svi volimo kada naša frizura privlači pažnju i kada nam zbog nje drugi zavide. Da bi bilo tako, moramo se potruditi.

Nekada trud oko kose iziskuje napor, ali uglavnom to nije slučaj. Sitnice koje promenimo na dnevnom nivou, doneće mnogo pozitivnih promena za našu kosu tokom vremena. Zato, bez izgovora, jer svako može. Usvojite barem neke od ovih predloga i promena će biti značajna i vidljiva.

Vezana kosa doprinosi opadanju

Verovatno nije prvi put da ovo čujete, kosa ne bi trebalo stalno da bude svezana u rep ili punđu. A nije ni velika enigma zašto ne bi trebalo. Naime, kosu generalno ne treba previše dirati. Dermatolozi i oni koji se malo detaljnije njome bave kažu kako, zapravo, kada je diramo, mi istežemo vlasi i doprinosimo njihovom pucanju.

Naravno, vezivanjem kose u rep vi je još više prelamate. Ima i onih koji su skloni da kosu uvek podižu na isti način, što znači da je prelamaju na istom mestu. Sve to donosi opadanje kvaliteta dlake. Ipak, ono najgore što se dešava kosi prilikom vezivanja jeste bespotrebno povlačenje vlasi iz korena.

Dlaka na pola puca i to i ne mora biti velika stvar. Ipak, kada se dlaka iščupa iz korena, oštećuje se folikul i postoji mogućnost da ona tu ne poraste ponovo. Zato, kada je u pitanju kosa, njoj je najprijatnije kada je prirodno puštena.

Ponekad su velike vrućine ili nešto radimo, možda na treningu, tada je moramo svezati. Neka to bude što blaže, bez stezanja, bez visokog podizanja. Imajte uvek u vidu koliko kosu čupate i koliko to, na duže staze, može ostaviti posledica.

Suva koža glave zbog sulfata

Svedoci smo svakodnevnog pojavljivanja velikog broja preparata za kosu. Ono što je loše, to je da ponekad nasumično biramo prvo što nam padne pod ruku za pranje kose, misleći kako je sve to isto. Ima velike istine da u sastavu šampona koji nam se nude donijamo veoma slične sastojke. To nije nužno loše, dok se ne pojavi problem kao što je suva koža glave.

Saponini, poznati kao sulfati u šamponima, služe da šampon bolje zapeni, da ima duži rok trajanja i da očisti masnoću sa vlasi i sa vlasišta. Zvuči kao korisna stvarčica, ali ima određene mane. Kada deterdžent, a on jeste neka vrsta deterdženta, stavljate na kožu glave i po nekoliko puta nedeljno, on izaziva osetljivost. Ta se osetljivost uglavnom manifestuje kao suvoća vlasišta. Ona ume biti veoma neugodna.

Ima ta suva koža glave prirodni lek, u vidu čajeva i fuzija za kosu koje možete spravljati čak i kod kuće. Ipak, korisnije bi bilo usvojiti naviku korišćenja prirodnih preparata, bez sulfata. Ima ih na tržištu, samo je potrebno detaljnije proučiti sastav. Dobra alternativa su i medicinski preparati za kosu.

Da, za njima posegnemo kada nešto sa kosom nije kako treba. Ipak, oni su odlična preventiva i veoma mogu biti od koristi.

Kosa kao slama od sunca

Nažalost, ne možemo se skloniti sa sunca. Čak i kada ga zimi nema, UV zraci probijaju kroz oblake i utiču na našu kožu i kosu. Usled nekontrolisane izloženosti, a to se i te kako brzo primećuje u letnjem periodu, kosa postaje suva i krta. Vlasi, koje su možda i inače tanke, postaju porozne, kidaju se i kosi daju takozvani slamasti izgled.

Ovde nekoliko stvari veoma može pomoći, zato hajde da krenemo od važnije. Nošenje šešira je nekome modni detalj ili fora, a u stvari i velika potreba. Tu su i kačketi kao izuzetni trend, to takođe ne treba zaboraviti.

Pored toga što čuvaju lice od sunca, oni fantastično čuvaju i kosu od preteranog pregorevanja kose. Nikada ga nemojte zaboraviti kad ste na plaži, čak i kada sedite u hladovini. Sinčevi zraci su takvi da se prelamaju i padaju pod uglom, a kosa strada. Čizma glavu čuva, a šešir kosu od suvoće.

Drugi način je celodnevno pakovanje kose. Redovno stavljamo maske na kosu, bez izuzetka kada je peremo. Ipak, leti je kosa zbog izloženosti suncu mnogo suvlja. Zato bi pomoglo kada biste dan u kući, a zašto ne i na plaži, proveli sa maskom na vlažnoj kosi. Najbolje je da maska bude od biljnih sastojaka.

Pored toga što bi činila dobar osećaj hladovine, maska bi vašu kosu efikasno zaštitila od izlaganja sunčevim zracima. Mekoća i nega, to je ono što joj je potrebno u letnjim danima.

Vrela voda ispira boju

Nema ničeg lepšeg nego uskočiti pod vreo tuš. Naročito zimi, ali čak i u letnjim danima, vruća voda ume da opusti mišiće i okrepi telo. Ipak, za kosu, ona je veliki neprijatelj.

Ova vrela voda zapravo isušuje kosu, skida sa vlasi sva korisna ulja koja je oblažu i sprečavaju pucanje. Masnoća je nešto neprihvatljivo na kosi, ali postoje i takozvane korisne masnoće koje čine kosu izdržljivijom, zdravijom i sjajnijom.

Ono što je takođe važno, to je boja koja oblaže dlaku. Naravno da pranje kose vrelom vodom doprinosi bržem ispiranju boje. Vreme između dva farbanja biće mnogo kraće nego što bi trebalo.

Vrela voda odnosi sve sa sobom, a i korisni sastav bakterija na koži glave, popularni mikrobiom, takođe strada, pa koža glave postaje manje otporna.

Pretpostavljate da pranje kose hladnijom vodom sprečava sve ove pojave. Zapravo, voda treba da bude mlaka ka hladnoj. Samo se prilikom poslednjeg ispiranja, kada ste već isprali šampone, stavili balzam ili masku, treba da bude što hladnijom vodom, upravo da ne biste potrli delovanje svih proizvoda.

Ako vam je lakše, onda teme isperite mlakom vodom, a dužinu hladnom.

Lokne koje peškiri fen rastresu

Loknasta kosa je mnogima blagoslov, a mnogi su apsolutno očajni što je imaju. Kada je osuše, ona se pretvori u žbun koji se samo može smiriti ako se ispegla ili ako se veže. Baš nezgodno!

Prvi korak koji stvari čini lošim je samo trljanje kose frotirom. Kada mokru kosu uvijete u ovaj materijal, lokne postaju spljoštene i raščupane. Još kada ih isušite fenom, zaista iz kupatila izlazite kao hodajući žbun. Vaše lokne koje su dar prirode vam više ne predstavljaju zadovoljstvo.

Ono što možete da uradite, što podjednako čuva kosu od oštećenja i čini dlake divnim je sušenje kose u pamučnoj majici. Da, dobro ste pročitali. Pamuk kao materijal je veoma ugodan kako za kožu, tako i za kosu. On je neće spljeskati, samo će sa nje upiti višak vode. Lokne će ostati u svom prirodnom stanju, a vi, ako je majica prenatopljena, možete uzeti drugu ili pustiti kosu da se osuši na vazduhu.

Diranje kose podstiče mašćenje

Jedna od lošijih navika koje imamo je da, naročito sveže opranu kosu, diramo rukama. Stalno pipkanje kose, to smo već naglasili, doprinosi njenom lomljenju i lakšem čupanju iz korena. Uglavnom dodirujemo krajeve kose.

Međutim skloni smo i češkanju kose u korenu, dodirivanju čeonog dela, tapkanju po temenu, zavlačenju prstiju na potiljak. To doprinosi mašćenju kose. Pre svega, ruke su nekada vlažne, znojave, prljave, na njima svakako uvek ima bakterija.

U kontaktu ruku i kože glave odbrmbeni je mehanizam kože da lojne žlezde ispuste određenu količinu sebuma. To možda neće biti pri prvom dodirivanju vidljivo, ali kada nekoliko puta prođete kroz kosu prstima, onako, bez razloga, taj se broj udvostručuje.

Zato, kosu ne treba previše dodirivati. Čak i često češljanje tokom dana se ne preporučuje. Dva puta dnevno je sasvim dovoljno. Na ovaj način štitite kosu od elektriciteta, opadanja i mašćenja, koje bi iziskivalo česta pranja.

Lako do lepe kose

Možda ste na pomen „zdravih navika” pomislili na vitamine i minerale iz hrane. I niste pogrešili. One svakako treba da su prisutne ako želimo da izgledamo lepo i da budemo zdravi. Za sveže voće i povrće nisu vam potrebne velike kulinarske sposobnosti.

Ipak, zdrave navike znače i pobeći od nekih uobičajenih, svakodnevnih rutina koje nesvesno upražnjavamo. Na početku smo rekli da nije ništa teško. Iziskuje samo malo samokontrole i put do lepote, u ovom slučaju lepe kose, kraći je nego što se na prvi pogled činilo.

/PR/

 Foto: 

Naslovna: https://www.pexels.com/photo/woman-wearing-gray-dress-3782002/

U tekstu:(suva koža zbog sulfata) https://www.pexels.com/photo/woman-washing-her-hair-5241036/

( lokne rastresu peškiri i fen) https://www.pexels.com/photo/woman-with-glass-of-water-after-shower-4946942/

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *