Sinoć je u sali leskovačkog Narodnog pozorišta održana tradicionalna Svetosavska akademija u organizaciji ovogodišnjeg domaćina, Osnovne škole „Kosta Stamenković“
Inpirisani likom velikog svetitelja, učenici su na sceni izvodili pesme, recitale, skečeve, a program je obogatila i Vokalna grupa Libero. Na svečanosti su uručene Svetosavske povelje najboljim učenicima, školama i zaslužnim pojedincima u širenju svetosavlja.
Nakon što je od domaćina primio Svetosavsku povelju, prisutnima se obratio gradonačelnik Leskovca, dr sci. med. Goran Cvetanović, uz reči:
„Ličnost Svetog Save sinonim je za srpsku državnost, Srpsku pravoslavnu crkvu, ali i za prosvetiteljski rad, što ga čini najvažnijom figurom u istoriji srpskog školstva i obrazovanja. Prosvetiteljske ideje, započete dalekosežnom vizijom Svetog Save, traju i opstaju kroz vekove. One nas podsećaju i danas da su znanje i učenje temelj svesnog življenja i poluga napretka svakog pojedinca, ali i društva u celini. Zato se svake godine, povodom Dana Svetog Save, okupljamo na ovakvim svečanostima, da prenesemo njegovu reč, ali i reč o njemu.
Duh svetosavlja čini temelj svega što nazivamo srpskim, našim, pravoslavnim. On je i u osnovi misije srpskog školstva – da se kroz kvalitetno obrazovanje stvara zdrava nacija, podmladak spreman da društvo menja nabolje. Naši prosvetni radnici su vredni i dosledni sledbenici te misije, a doprinos Grada Leskovca je da iz godine u godinu povećava ulaganja. Davne 2012. godine, kad su neki drugi imali odgovornost, u obrazovanje se ulagalo 400 miliona, a danas, u 2023. godini, u stub društva, a to je prosveta, ulažemo milijardu u 40 miliona. Tradicija koju smo uspostavili i na koju smo izuzetno ponosni je i nagrađivanje mladih talenata na Savindan. Sutra ćemo 259 mladih, najboljih među najboljima, nagraditi iznosom od 7,8 miliona dinara. To je najmanje što možemo, jer želimo da pokažemo da su oni idol drugim mladim ljudima, ponos grada Leskovca i ambasadori ne samo našeg grada, već i čitave Srbije”.
Direktorka OŠ „Kosta Stamenković“, Aleksandra Sibinović, zahvalila se lokalnoj samoupravi i drugim ustanovama i organizacijama na velikoj podršci u sprovođenju svetosavskih aktivnosti, i istakla:
„Cela nedelja je bila posvećena raznim aktivnostima. U duhu tradicionalnih vrednosti, održana su sportska svetosavska takmičenja u plivanju i odbojci, realizovane su radionice učenika mlađih uzrasta pod sloganom „U zdravom telu zdrav duh“, nagrađeni su najbolji učenici na likovno-literarnom konkursu, održani su kvizovi i tribine o delu i liku sv. Save i po prvi put su se realizovale radionice u konaku crkve za učenike od 5. do 8. razreda iz kaligrafije.
Zaveštanje Svetog Save je i dan danas prisutno u tradiciji pravoslavne crkve. On je najveći srpski prosvetitelj, arhiepiskop, lekar, pisac, osnivač manastira Hilandar, koji je svojom čvrstom verom u Boga verovao u ljude, povezivao ih i osvetljavao im životne puteve. Sa ponosom, posle toliko vekova i uzdignutog čela možemo reći da je njegova misija ostvarena. Danas je obrazovanje i školovanje svima dostupno u Srbiji; mnogi naši mladi stručnjaci iz svih oblasti su priznati i prepoznatljivi u svetu“.
Njegovo preosveštenstvo episkop niški, gospodin Arsenije, dobitnik Svetosavske povelje, govoreći o Svetom Savi, istakao je da je on bio prijatan, ali neustrašiv, neobično lep, a vrlo skroman, veoma aktivan, ali staložen, društven, ali ipak usamljen. “Umeo je da živi otmeno u oba sveta, zbog čega su mu se mnogi divili i na njega se ugledali. I danas mu njegova duhovna deca podižu mnoge zadužbine na svih pet kontinenata, na koje ih je ironija sudbine rasejala”, naveo je episkop.