Tri miliona dinara za uređenje atarskih puteva u okolini sela Priboj

Na zemljištu nekadašnjeg „Navipa“ u katastarskoj opštini Priboj u toku su radovi na izgradnji nove mreže atarskih puteva ukupne dužine 10,5 km.

 

Od toga će važniji putevi dužine 5,5 km biti u potpunosti uređeni što podrazumeva nasipanje, valjanje i iskop kanala. Takođe sa južne strane komasacionog područja radi se kanal za prihvat viška atmosferskih voda ukupne dužine 1.200 metara.

Za ovu, drugu fazu investicionih radova u komasacionom području katastarske opštine Priboj koja podrazumeva izgradnju nove mreže atarskih puteva, kao i zaštitu ovog terena i samog sela od viška atmosferskih voda uloženo je 3.010.000 dinara, od čega Ministarstvo poljoprivrede izdvaja 2.107.000 a ostatak od 903.000 dinara lokalna samouprava. Radovi će biti završeni u narednih 5 dana.

U Priboju je pre dve godine započet proces komasacije u cilju ukrupnjavanja parcela i pravnog razgraničenja zemljišta između bivšeg Društvenog preduzeća „Navip“, države i privatnih vlasnika. Paralelno sa ovim procesom odvija se i faza investicionih radova koja podrazumeva infrastrukturno uređenje ovog prostora.

Na ovom prostoru su bili vinogradi Navipa koji su zadnjih 15 godina bili potpuno zapušteni, pa je bilo neophodno njegovo čišćenje i uređenje. Krčenje i čišćenje terena sprovedeno je tokom 2015. godine na površini od 63 hektara a vrednost ovih radova bila je 11,6 miliona dinara. Radove je finansirala država sa 70% i lokalna samouprava sa 30% učešća.

Sve ove aktivnosti se sprovode kako bi se ovaj prostor u potpunosti pravno i infrastrukturno uredio i kako bi se državno zemljište od 63 hektara putem licitacije ponudilo zainteresovanim proizvođačima i investitorima za obavljanje poljoprivredne proizvodnje .

Do kraja ove i početkom naredne godine sprovodiće se i postupci komasacije zemljišta u katastarskim opštinama Milanovo, Gornje i Donje Stopanje, Vinarce, Podrimce, Zalužnje, a biće nastavljeno i uređenje atarskih puteva nezavisno od područja obuhvaćenih komasacijom.

Rebalansom budžeta predvideli smo i veća izdvajanja za ove namene sa prvobitnih 30 na 45 miliona dinara, a jedan deo tih sredstava iskoristićemo i za čišćenje kanala, kako bi domaćinstva i poljoprivredno zemljište bili zaštićeni od poplava.

Sve to je samo potvrda konstantnih ulaganja u poljoprivredu i želje da se proizvođačima omoguće što bolji uslovi proizvodnje, ali i da se zemljište u državnom vlasništvu dovede u funkcionalno stanje i što bolje iskoristi za dalje unapređenje poljoprivrede u leskovačkom kraju.

Check Also

Hiljade Leskovčana dočekalo Novu godinu na Gradskom trgu

Veliki broj Leskovčana i gostiju odlučili su da poslednje minute stare i prve minute nove …