Iznenadan završetak školske godine pokrenuo je nekoliko bitnih tema, ključnih za obrazovanje naše dece. Popravljanje i zaključivanje ocena, vanredni testovi, ispitivanje, čini se da su poslednji dani pred letnji raspust bili poprilično stresni i uzbudljivi kako za učenike i nastavnike, tako i za roditelje.
Jedno od gorućih pitanja svakako se ticalo školskog uspeha. Kako da dete postigne dobre rezultate i da bude tokom cele godine motivisano da uči? Koliko su ocene zaista merilo znanja? Šta je zapravo potrebno bi naši školarci lakše napredovali i rado išli u školu?
Kao roditelji, mi smo prvi i najvažniji učitelji naše dece. Kada smo uključeni u njihovo obrazovanje, pratimo školska postignuća i pomažemo da prevaziđu izazove, povećavamo šanse za bolji uspeh. Postoji mnogo načina na koje roditelji mogu da podrže svoju decu u učenju kod kuće tokom cele školske godine. Pročitajte.
Priprema za školu i podrška roditelja kao dobar početak
Bez obzira na to da li dete tek polazi u školu ili razmišljamo o korisnim strategijama za neki viši razred, nećemo pogrešiti ako uložimo vreme i trud u pripremu. Razgovor o obavezama, učionici, drugovima bitan je deo emocionalne pripreme deteta za novu školsku godinu. Uporedo sa tim treba misliti i na obezbeđivanje knjiga, svezaka, kao i pribora. Važno je da knjige budu interesantne detetu, da sadrže detaljne informacije i lepo objašnjeno gradivo. Dobar primer interaktivnih i inovativnih materijala za učenje su novi udžbenici izdavača Novi Logos, koji kvalitetan sadržaj kombinuju u štampanom i digitalnom formatu.
Letnji raspust je dobar trenutak za kupovinu knjiga za narednu školsku godinu, jer se tako detetu pruža prilika da se blagovremeno upozna sa lekcijama koje ga tek očekuju. Ovo je naročito važno u nižim razredima, kada mali đaci još „hvataju korak“ sa gradivom, savladavaju čitanje i računarske operacije. Što se ranije reaguje da se školarac podrži, to su manje šanse da će zaostati za drugovima iz klupe.
Postoji razlika između podrške i „spasavanja“
Kada školska godina počne, kao roditelji moramo se uveriti da dete može samostalno da uradi domaći zadatak. Kada ozbiljno shvata svoje obaveze i uči svakodnevno, naš đak je bliži odličnom uspehu. Možemo pomoći svom detetu sa domaćim zadatkom tako što ćemo izdvojiti posebno mesto za učenje, uspostaviti redovno vreme za domaći zadatak i ukloniti ometanja kao što su televizija, telefon i drugi elektronski uređaji.
Ipak, veoma je bitno da razumemo kada smo potrebni detetu da prebrodi izazov, a kada treba da se izbori samo. Poželjno je da nauči da se nosi sa svojim zadacima i obavezama bez čestih roditeljskih intervencija i „spasavanja“. Upravo na taj način stiče samopouzdanje i kompetenciju da se izbori sa istom (ili težom) situacijom u budućnosti. Naravno, ne treba zaboraviti da je nekad dovoljno samo malo ohrabrenja i podrške da ulože dodatni napor i savladaju tešku lekciju ili reše komplikovan zadatak.
Podstaknite radoznalost i odgovornost kod svog deteta
Razgovor i slušanje igraju važnu ulogu u školskom uspehu dece. Bitno je da strpljivo saslušamo svoje dete i učimo ga pažljivom slušanju, jer je ovo veština koja pomaže da se izbegnu brojni školski problemi. Naime, deca koja nisu naučila da pažljivo slušaju često imaju poteškoća da prate uputstva i obraćaju pažnju na času. Takođe, važno je da detetu pokažemo da nas zanima šta ima da kaže. Svaki razgovor je podsticaj za razvoj jezika i bogaćenje rečnika, ali i prilika da pojačamo detetovu znatiželju.
Treba ohrabrivati radoznalost deteta, a jedan od načina je i odlazak u biblioteku (da, i tokom raspusta!). Biblioteke su mesta učenja i otkrića, a uz to mirno mesto za čitanje, pa i pisanje domaćih zadataka. Kada podržavamo dete da posećuje biblioteku ili da se zadrži u čitaonici istražujući enciklopedije ili nove naslove, mi ga zapravo postavljamo na put ka samostalnom učenju. Ujedno, podsticanje čitalačkih navika je možda i najvažnija stvar koju možete da uradite da biste pomogli detetu da uspe u školi i u životu. Važnost čitanja se jednostavno ne može proceniti, jer čitanje pomaže deci u svim školskim predmetima, a uz to je i ključ doživotnog učenja. Deca koja čitaju izrastaju u samosvesne ljude koji bolje razumeju svet oko sebe.
Uz samostalan rad i radoznalost, razvijanje osećaja odgovornosti je takođe važno za školski uspeh. Možemo pomoći detetu da razvije ove kvalitete uspostavljanjem razumnih pravila koja se dosledno sprovode. Potrebno je da stavimo detetu do znanja da mora da preuzme odgovornost za ono što radi, i kod kuće i u školi.
Aktivno učenje – siguran put do uspeha
Deci je potrebno aktivno učenje, ali i tiho učenje, kao što je čitanje i pisanje domaćih zadataka. Aktivno učenje podrazumeva postavljanje pitanja i odgovaranje na njih, rešavanje problema i istraživanje interesovanja. Možemo da podržimo školarca da istražuje novu temu tako što ćemo zajedno proći kroz lekciju u udžbeniku. Ovakav podsticaj je od vitalnog značaja naročito kada je reč o novom predmetu ili oblasti koja tek počinje da se obrađuje u školi.
Aktivno učenje se takođe može odvijati kada se dete bavi sportom, provodi vreme sa prijateljima, glumi u školskoj predstavi, svira muzički instrument ili posećuje muzeje i knjižare. Ako slušamo ideje i pratimo detetove afinitete veće su šanse da će ono ostati motivisano da uči i otkriva nove stvari o temi koja ga interesuje. Dobra strategija je da se detetu dopusti da postavlja pitanja ili iznosi svoje mišljenje o nečemu što čitamo zajedno kod kuće. Kada postoji ovakav vid interakcije van škole, veća je verovatnoća da će naš učenik biti angažovaniji i zainteresovaniji i na času.
Na kraju, jedna od najbitnijih stvari koje treba zapamtiti kada pomažemo detetu da postigne odličan uspeh u školi jeste da smo mi prvi detetov učitelj. Umesto prevelikih očekivanja, zahteva i strogoće, uvek je bolje (i sigurnije) da izaberemo da budemo roditelj koji podržava, ohrabruje i može da pruži detetu odgovarajuće smernice.
Sa fokusom na pripremu, razgovor i stalnim podsticajem radoznalosti, želje za učenjem i znanjem, mnogo više možemo pomoći detetu da savlada školske izazove i lekcije. Pored toga, sa dobrim ocenama i stečenim veštinama, naši mali đaci naučiće koliko je važno da budu odgovorni, disciplinovani i samosvesni – a to su lekcije koje će im koristiti ne samo u školi, već i u životu.
/PR/
Fotografije: