PITALI SMO ZA VAS Šta je novo u odluci o porezu na imovinu Grada Leskovca ?

Odbornici Skupštine grada Leskovca usvojili su na sednici održanoj u ponedeljak niz odluka kojima se reguliše oblast Poreza na imovinu koji predstavlja lokalni poreski prihod.

Ove odluke izazvale su različita tumačenja u javnosti. Pitali smo za vas šta ona donosi građanima i da li će biti povećan porez na imovinu koji plaćaju građani Leskovca.

– Stopa poreza na imovinu za nepokretnosti na tetitoriji grada Leskovca navedenim odlukama nije menjana u odnosu na ranije godine i iznosi i kod fizičkih i kod pravnih lica 0,4%. Kako u odluci o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu za 2017. Godinu, nije utvrđena prosečna tržišna cena (jer nije bilo adekvatnog prometa nepokretnosti) za Kuće za stanovanje i garaže i garažna mesta, to se kod ovih nepokretnosti fizičkih lica poreska osnovica na koju je utvrđen porez u prethodnoj godini neće menjati, pa će za ove nepokretnosti visina poreske obaveze biti ista kao i u prethodnoj godini. Takođe, i kod ostalih vrsta nepokretnosti fizičkih lica za koje u određenoj zoni nije utvrđena prosečna tržišna cena, koristiće se osnovica poreza na imovinu te nepokretnoti iz tekuće godine, što znači da se visina poreske obaveze u 2017. Godini neće menjati već će biti ista kao u tekućoj godini – rekao je za Dnevnik Juga Goran Pejić, šef Odseka Lokalne poreske administracije u Gradskoj upravi za finansije.

Kada su u pitanju stanovi moguće su promene u zavisnosti od zone i prosečne cene kvadratnog metra, na osnovu zvaničnih podataka iz kupoprodajnih ugovora.

– Kod Stanova od najopremljenije do VI zone kao i kod Poslovnih zgrada i drugih građevinskih objekata za obavljanje delatnosti za najopremljeniju, prvu i drugu zonu poreska osnovica za obračun poreza na imovinu će se menjati u zavisnosti od visine koeficijenta korekcije po osnovu kvaliteta nepokretnosti (broja bodova u poreskoj prijavi) koji je korišćen u tekućoj godini i na osnovu koga je osnovica za obračun poreze tj. vrednost nepokretnosti umanjivana u tekućoj godini. Kako sada u obračunu nema ovog korektivnog elementa već prosečne tržišne cene to će kod onih obveznika fizičkih lica koji su prijavili mali broj bodova doći do većeg povećanja poreze a kod obveznika čiji se broj bodova približava maksimalnom broju bodova od 695 za stanove i poslovne zgrade, doći će do smanjenja poreze – kaže Pejić.

Novi Zakon je zadržao samo starost nepokretnosti kao korektivni faktor za uamnjenje vrednosti osnovice vrednosti imovine.

– Stopa amortizacije kao sada jedini korektivni element na osnovu koga se umanjuje vrednost nepokretnosti tj. osnovica za obračun poreze se utvrđuje u maksimalnom iznosu od 1%, onako kako je to Zakon o porezima na imovinu predvideo u čl. 5. Zakona, a najviše do iznosa od 40%.

Do povećanja je došlo kada je u pitanju porez na imovinu pravnih lica ?

– U zonama u kojima nije utvrđena prosečna tržišna cena za odgovarajuće nepokretnosti, sva pravna lica čija je imovina evidentirana u poslovnim knjigama a koji vrše samooporezivanje, vrednost nepokretnosti utvrđivaće na osnovu cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na osnovu kojih je utvrđena osnovica poreza na imovinu za 2016. godinu obveznika koji ne vode poslovne knjige uz primenu propisanih koeficijenata po zonama – kaže Goran Pejić, šef Odseka Lokalne poreske administracije.

S. Stamenković

Check Also

Konstituisani organi upravlja Startap centra Leskovac – Investicija vredna milion evra

U kabinetu gradonačelnika Leskovca dr sci. med. Gorana Cvetanovića, danas je održana konstitutivna sednica Skupštine …