Nije krompir skup, koliko je uzgoj ovog povrća zahtevan, ali to nije glavni razlog što broj proizvođača stalno opada

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Esma, Silvana, Kamelija, Sunita, Liseta, Kolomba, Arizona, Lusinda……ne čine skup slučajno odabranih ženskih imena, već su to sorte jedne od najomiljenijih vrsta povrća- Solanum tuberasuma ili krompira, nekada sirotinjske hrane, danas redovnog sastojka svake trpeze

Da je beli krompir bolji za kuvanje, a crveni za pečenje, verovatno znaju sve domaćice, ali su jednako ukusne i izdašne, pa se od ove krtole, koju su, sa dalekih Anda, u 16. veku, u Evropu doneli španski istraživači, priprema stotinak različitij jela i slatkiša. Pečenjevce je jedan od centara gde se decenijama uzgaja krompir. Broj proizvođača, nažalost, godinama opada, a Miodrag Rakić Žuća, koji se danas bavi prodajom semenskog krompira, zna i zašto:

– Nekada se krompirom iz ovog kraja snabdevala čitava Makedonija. Sve što proizvedemo odlazilo je tamo i nismo brinuli za tržište. U svako mesto od Kumanova, do Đevđelije je stizao krompir odavde. Mi smo živeli od Makedonije. Sa raspadom Jugoslavije, to se promenilo. Izgubili smo i tržište Kosova, ali i Dalmacije, jer je rani, odnosno mladi krompir proizveden ovde, završavao u Dalmaciji. Sa ulaskom Rumunije i Bugarske u Evropsku uniju, prestao je uvoz i u ove susedne države. Kako da proizvodite, kad nemate kome da prodate robu?

Da je plasman preostalim proizvođačima i dalje veliki problem, govori činjenica da su pre tri godine velike količine krompira iz ovog kraja završile na smetlištu:

– A ove godine, iako je bila sušna, proizvedene su značajne količine, ali je država dozvolila uvoz krompira iz Francuske, Belgije i Belorusije. To je oborilo cenu krompira, koja i nije bila velika, u poređenju sa rastom ulaganja u proizvodnju. Ova biljka zahteva govoto najveća ulaganja, pa je i to razlog što su pojedini proizvođači odustali od njega.

Apel povrtara pečenjevačkog kraja ne čuje se, jer jedino udruženje proizvođača krompira odavde- ”Kondor” više ne postoji. Možda bi sa preradom rezultati bili bolji, konstatujemo.

– Prerada krompira zahteva modernu i skupu tehnologiju. Radi se o ozbiljnoj industriji. Mnogi su pokušali, pa nisu uspeli. Kvalitativni pomaci su zabeleženi u Šumadiji, konkretno u Čačku i okolini, ali ovde je teško. Potrebno je da taj posao pokrene neka ozbiljna privatna firma, a takvih, za sada nema. Kažem vam, tehnologija je zahtevna i pitanje je koliko bi investicija bila isplativa, kaže za Dnevnik juga Miodrag Rakić Žuća, koji se poslednjih godina bavi prodajom holandskog semena krompira.

Check Also

Sutra je Vrbica: Praznik dečije radosti u Leskovcu

Sutra je Vrbica, Lazareva subota, dan koji se u Leskovcu tradicionalno obeležava kao praznik dečije …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *