
Leskovac je jedini grad u Srbiji koji se ponosi sa čak pet brendiranih gastronomskih proizvoda: roštilj, ajvar, ljutenica, sprža i leskovačko mućkalica.
Ovaj grad je postao prepoznatljiv na mapi gastronomskih centara, ne samo Srbije, već i širom regiona, zbog svojih kulinarskih specijaliteta koji nose prefiks “leskovački”.

Leskovačko roštilj meso, prvi brendirani specijalitet po originalnoj recepturi poznatog majstora Dragija Bureta, priprema se ručno na tradicionalan način i smatra se jednim od najboljih u svetu.

Da bi ugostiteljski objekat mogao da posluži ovaj specijalitet, potrebno je da posjeduje licencu i sertifikat. Leskovačka pljeskavica, koja se mora jesti sa pavlakom, lukom i crvenom paprikom, takođe je jedan od najpoznatijih proizvoda. Leskovački ajvar, zaštićeni specijalitet od pečenih paprika, se pravi po recepturi staroj dva veka, dok je leskovačka sprža proizvod koja potiče još iz vremena Turskog carstva i napravljena je od svinjskog mesa. Sprža je svojevrsna poslastica koja se smatra delom srpske kulturne baštine. Leskovačka ljutenica, koja je sada zvanično zaštićena, napravljena je od zrelog paradajza i začina, dok je čuvena leskovačka mućkalica specijalitet od pečenog mesa i povrća, koji se priprema od svinskog mesa sa prednjeg dela.

Pored ovih pet brendova, Leskovac se ponosi još jednim prestižnim gastronomskim dostignućem. Naime, Leskovac je od nedavno zvanično dobio sertifikat za brendiranje Leskovačke ljutenice.

Gradonačelnik Leskovca, Goran Cvetanović, istakao je da je grad podržao ovo brendiranje sa skoro milion dinara, čime je još jednom potvrđena gastronomija Leskovca kao ponos ovog kraja.
„Leskovac je postao grad sa pet gastronomskih brendova, a to je rezultat zajedničkog rada i posvećenosti našeg tima i proizvođača. Ovaj uspeh nam omogućava da još više promovišemo naš grad i naše specijalitete. Leskovac je sada prepoznatljiv ne samo po dobrom roštilju, već i po kvalitetnim proizvodima koji imaju zaštitu na tržištu.“
Goran Jović, direktor Regionalne privredne komore za Jablanički i Pčinjiski okrug kazao je da je ovo istorisjki trenutak za Leskovac.
„Nakon dve godine posvećenog rada, naš grad je sada ponosni nosilac pet zaštićenih brendova, a među njima su i tri proizvoda koji su međunarodno zaštićeni. Ovaj uspeh ne bi bio moguć bez pomoći grada i gradonačelnika Cvetanovića. Nadamo se da ćemo nastaviti da širimo našu prepoznatljivost i brendiramo još mnoge proizvode iz ovog kraja.“

Leskovčani su ponosni na svoje gastronomske specijalitete, a svi koji posete ovaj grad, bilo da dolaze iz drugih krajeva Srbije ili inostranstva, prvo će probati poznatu leskovačku pljeskavicu i uživati u jedinstvenim ukusima ovog kraja. Leskovac se, time, i dalje pozicionira kao grad dobrog ukusa i kvaliteta, koji se ponosi svojim tradicijama, vrednostima i, naravno, nezaobilaznim gastronomskim blagom.
Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Leskovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.