Istorijat ženskog donjeg veša

Da li znate šta je zajedničko drugom talasu feminizma, jednoj etapi renesanse i drevnom Egiptu?

Ženski donji veš!

Izgled i oblik ženskog donjeg veša su se kroz istoriju menjali u skladu sa modom i društvenim normama – pa je tako postojao period kada je on imao isključivo religijski funkciju, kao i kada je ženama bilo zabranjeno da uopšte nose donje rublje.

Od prozračnih lanenih tkanina tokom praistorije, pa sve do modernih modela koji imaju utisnut brend originalnog ariljskog veša, ovaj komad odeće je prošao kroz značajnu evoluciju.

S tim na umu, u narednim redovima možete pročitati kako su nastali današnji brushalteri, ženske gaćice i bodiji!

Prvi ženski donji veš – sve je počelo u antici

Donji veš je oduvek bio važan deo garderobe, ali njegova istorija je uglavnom skrivena od očiju javnosti.

Naime, arhivski podaci nam pokazuju da preteča donjeg veša datira oko 5000 godina pre nove ere – tada su i pećinski muškarci i žene koristili vrstu “pokrivača” koji bi obmotavali oko struka, kako bi se zaštitili od hladnog vremena.

U antičko doba, žene su nosile jednostavne tunike koje bi prekrivale intimnu regiju, ali iz drugih razloga.

U staroj Grčkoj su se praktikovale 2 vrste tkanine:

  • Tunica” (tunika) – prekrivala je genitalije;
  • Strophium” (strofijum) – nalik grudnjku, u formi široke trake.

Ovi odevni komadi su se nosili kako bi suptilno nagasili tadašnji ženski ideal, a to su male grudi i široki kukovi.

U drevnom Egiptu je nošenje donjeg rublja bilo rezervisano za višu klasu, a pripadnice lepšeg pola su nosile lanene tunike po imenu “klasiris”.

Srednji vek i zabrana nošenja ženskog donjeg veša

Da li ste znali da su žene, tokom trajanja srednjeg veka, bile kritikovane ukoliko bi nosile donji veš?

Tadašnja javnost je smatrala kako bi donji veš trebao da bude rezervisan samo za mušku populaciju, te da ovaj komad odeće ne priliči jednoj dami.

U srednjem veku, žene su nosile tzv. haljine napravljene od grubih tkanina i prekrivale su celo telo. 

Jedino je bilo prihvatljivo da nose donji veš tokom jahanja konja, kako bi izbegle neprijatne situacije ukoliko slučajno padnu. Takođe, izuzetak je bilo i nepodnošljivo hladno vreme tokom zime.

Renesansa i nastanak korseta

Žene su počele da nose korsete, koji su imali za cilj da istaknu njihovu atraktivnu figuru. Oni su bili veoma tesni, usled namere da im daju što atraktivniji izgled – ravan stomak, uzak struk i bujne grudi.

Dakle, nešto nalik današnjem shvatanju idealne ženske figure, odnosno oblik peščanog sata

Osim korseta, žene su počele da nose i duge gaće koje su bile napravljene od platna ili muslina. Tokom ovog perioda, donji veš se često smatrao nečim što bi trebalo da se sakrije, a ne nečim što bi trebalo da se pokaže.

Ženski donji veš i retrospektiva poslednjih 100 godina 

U renesansi, ženski donji veš počeo je da dobija oblike koji su odgovarali novoj modi. 

Tokom 20-ih i 30-ih godina 20. veka, donji veš je postao sve jednostavniji. Žene su počele da nose grudnjake i gaćice koje su bile napravljene od satenskih i svilenih materijala

Za vreme 40-ih godina, zbog ratnog stanja, materijali za izradu donjeg veša su postali skupi i retki, tako da su žene počele da nose garderobu pamučnog sastava i pamučne gaće. Međutim, uprkos tome, donji veš je ostao popularan i žene su ga nosile svakodnevno.

U 50-ima, moda se ponovo menja. 

Žene su počele da nose podvezice, koje su bile popularne tokom ovog perioda. Osim njih, pripadnice lepšeg pola su nosile i kombinezone koji su bili veoma popularni tokom 60-ih godina

Krajem 70-ih godina, donji veš se ponovo promenio. Žene su počele da nose gaćice sa dubokim rezom, koje su naglašavale njihove obline.

Tokom 80-ih i 90-ih godina, donji veš je postao još raznovrsniji. Žene su nosile gaćce sa visokim strukom, tange, brazilijane i druge modele. Osim toga, donji veš je počeo da biva sve više prikazivan u reklamama i modnim časopisima.

Moderan ženski donji veš

Danas, donji veš se još više razlikuje od onog koji su nosile naše bake i prabake. 

Postoji mnogo različitih modela gaćica, grudnjaka i drugih delova veša koji su namenjeni da naglase ženske obline. Osim toga, donji veš se danas sve više smatra delom garderobe koji se može videti, a ne samo nešto što bi trebalo da se sakrije.

Od jednostavnih tunika antičkog doba, preko kompleksnih korseta iz 19. veka, do različitih modela gaćica i grudnjaka danas, donji veš je oduvek bio važan deo ženskog garderobera. 

Iako se može činiti da je donji veš samo funkcionalan komad garderobe, on ima i veliki značaj za samopouzdanje i osećaj ženstvenosti.Nadamo se da vam je ovaj blog tekst bio koristan, koliko i zanimljiv, te da smo uspeli da vam pružimo dovoljno relevantnih informacija u vezi razvoja ženskog donjeg rublja – pratite naš sajt za još zanimljivih tema!

/PR/

Check Also

Đurović: Na dnevnom redu važna životna pitanja za sve građane, sednica ne može bit odložena – Zahtev predstavlja korišćenje đaka i studenata za političku promociju

Predsednik Skupštine grada Leskovca mr Aleksandar Đurović izdao je službeno saopštenje povodom zahteva odbornika Za …