
Učenici vlasotinačke Gimnazije “Stevan Jakovljević” juče su se povodom 8. marta, sa svojom profesorkom Biljanom Pipović, okupili ispred zgrade opštine, kako bi sproveli još jednu humanitarnu akciju – pomoć Danijeli.
Ona je već 11 godina u budnoj komi, to je ujedno bio i jedini humanitarni štand, a prodavali su medonosno cveće u biorazgradivim saksijama i knjige. Učenici koji su učestvovali na bazaru su članovi English club i učestvuju u međunarodnim eTwining projektima.
“Mi smo se želeli da damo doprinos Danijelinom ozdravljenju, uložili smo trud, rad, entuzijazam da sprovedemo akciju. Akcija je u okviru projekta “Terra Nostra, Mare Nostra “ – “Naša zemlja, naše more”. Cilj projekta je očuvanje životne sredine i podizanje svesti o važnosti prirode za čoveka. Tako smo spojili dobro i korisno i promovisali smo zlatnu vrednost, a to je, pre svega, biti čovek. Veoma mi je drago što sam deo ekipe koja je uspešno sproveala ovu akciju”, rekla je učenica Gimnazije Ana Stojanović.
Inače, ovo je završna aktivnost u okviru projektnog zadatka Poznate žene i njihov uticaj, koji je deo međunarodnog projekta Historija Magistra Vitae .

“Odlučili smo da organizujemo ovu akciju ovog dana, ne samo kako bi skupili novac i pomogli jednoj majci koja nije upoznala svoje dete jer je upala u stanju budne kome odmah nakon porođaja, već i kako bi širili svest o važnosti današnjeg dana”, dodala je učenica Anđela Nikolić.
U okviru međunarodnog eTwinning projekta vlasotinački gimnazijalci sarađuja i sa partnerima iz drugih zemalja.
“U okviru ovog projekta sarađujemo i sa partnerima iz Portugalije, Češke, Italije i Francuske. Kroz projekat smo upoznali bolje njihovu istoriju i bitne žene u istoriji putem raznih aktivnosti tokom godine. Realizaciju ovog projekta započeli smo u virtualnom prostoru sa našim vršnjacima, nastavili u prostorijama naše škole gde smo govorili o rodnoj ravnopravnosti, potrebi da se stalno ističe doprinos žena u razvoju nauke i društva i završili ga na najbolji mogući način – humanitarnim bazarom na platou u centru grada”, pojasnila je još jedna gimnazijalka Jelena Jović.

“Kao nastavnik uvek se trudim da gradivo koje obrađujemo u učionici povežem sa stvarnim životom, jer škola nije samo obrazovanje već i vaspitanje. i zato smo iskoristili današnji dan da pomognemo jednoj ženi, govorimo o značaju rodne ravnopravnosti i da se podsetimo zašto su bitne empatija, tolerancija, poštovanje, razumevanje, a ponajviše ljubav”, kaže profesorka engleskog jezika i pokretač akcije Biljana Pipović .