Burna istorija grada, predstavljena u Studiji zaštite ratnih memorijala grada Leskovca

Na teritoriji grada Leskovca postoje čak 54 ratnih memorijala, odnosno spomenika, dok je na teritoriji grada i seoskih mesnih zajednica taj broj 267.

Veliki broj spomenika, čak 63 su uništeni a neke istraživači nisu mogli da pronađu. Kako su spomenici čuvari naše tradicije i u budućnosti bi mogli da se iskoriste kao turistički potencijal grada, tim povodom danas je u sedištu grada predstavljena Studija zaštite ratnih memorijala grada Leskovca. Predstavili su je autori Ivana Cvetković, arhitekta – viši konzervator i Đorđe Stošić, istoričar – viši dokumentator iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš. Naglasili su da Leskovac ima izuzetnu istoriju koju treba čuvati, da su se zaljubili u naš grad radeći na ovoj studiji i obilazeći 144 naseljena mesta na teritoriji Leskovca.

“Ova studija ratnih memorijala, po prvi put okuplja na jednom mestu, spomeničko nasleđe leskovčakog kraja, sa svim kulturnim i arhitektonskim elementima potrebnim za održavanje, konzervaciju ali i popravku pojedinačnog spomenika. Događaji i imena koji se nalaze na svakom od spomenika, istorijska su lekcija o hrabrosti, trpljenju, žrtvi i vaskrsenju srpskog naroda kroz svoju burnu istoriju. Nažalost, više od 50 spomenika je uništeno, a desetak nikada nije pronađeno. Ovi negativni podaci sa druge strane, govore o nužnosti jednog ovakvog registra, i podatka koji se nalaze u njemu, kako bismo budućim generacijama preneli poruku i tradiciju čuvanja onog najsvetlije čovečjeg nasleđa, slobode, to nam je ne samo želja, već i potreba, obaveza za buduće generacije – kazao je u uvodnom delu gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš, Dušan Andrejević kazao je ovom prilikom da je grad Leskovac preživeo burnu istoriju i da ova zbirka memorijala od tri toma predstavlja zbirku stradanja naroda.

„ Ratni memorijali predstavljaju osnovu sećanja. Leskovac i okolina imaju više vekovne oslobodilačke tradicije koji se upravo vide kroz ovakve studije. Grad Leskovac je preživeo burnu istoriju i te tragove smo u ovoj Studiji zabeležili. U njoj je evidentirano 267 ratnih memorijala sa ovog područja i to je zaista respektabilna cifra, a sam grad Leskovac ima 54 ratna memorijala. To je zbirka stradanja ovog naroda i rad na njoj predstavljao je ozbiljan istraživački poduhvat. Ujedno, ova Studija je i odličan primer saradnje između lokalne samouprave i radnika u oblasti kulture i pokazatelj je šta sve možemo da uradimo zajedno – kazao je Andrejević.

Šira javnost ovu publikaciju može pogledati na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Leskovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Srbija pobedila Švajcarsku u Leskovcu, reprezentativci Srbije oduševljeni podrškom sa punih tribina (FOTO)

Reprezentacija Srbije pobedila je večeras u Leskovcu Švajcarsku rezultatom 2:0 u 3. kolu A divizije …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *