Bezbedno upravljanje hemikalijama – najštetniji kablovi i medicinska sredstva

 

Centar za zaštitu potrošača „Forum“ Niš, sa predstavnicima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, održao je sastanak na kome je bilo reči o Zakonu o zaštiti potrošača.

Takodje je bilo reči i o projektu pod nazivom „Jačanje kapaciteta i strateškog partnerstva za bezbedno upravljanje hemikalijama u Republici Srbiji“.

– Što se tiče zakona o zaštiti potrošača, slobodno mogu da kažem da je ostvaren napredak na tom polju. Potrošači su informisani i znaju svoja prava. Prošle godine bilo je 145 hiljada prigovora, što znači da je taj broj smanjen u odnosu na prethodnu, 2014. godinu. Najveći broj prigovora i dalje se odnosi na kvalitet obuće, mobilne i računarske opreme, snabdevanje električnom energijom i gasom, kao i na telekomunikacione usluge. Dalje, u prošloj godini iz tržišne inspekcije imali smo preko 3000 prijava građana i u preko 1000 slučajeva zatražen je zahtev o pokretanju postupka. Ohrabruje činjenica što su potprošači počeli da traže svoja prava na sudu i što je mnogi broj sporova rešen u njihpovu korist. Od sada njihovi sporovi idu bez plaćanja taksi, ali sam postupak nije besplatan. Naši planovi su da započnemo saradnju sa Ministarstvom prosvete, da se u osnovnim i srednjim školama uvede čas o potprošačkim pravima, rekla je Nevena Praizović, iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Što se tiče projekta „Jačanje kapaciteta i strateškog partnerstva za bezbedno upravljanje hemikalijama u Sepublici Srbiji“, u čijem okviru se sprovodi i kampanja „Izbori se da znaš“, njegov cilj je poboljšanje informisanosti potrošača o mogućem prisustvu najopasnijih hemikalija u proizvodima koje svakodnevno koristimo, kao što su igračke, oprema za bebe, oprema za domaćinstvo, kablovi, školski pribor, podne obloge i drugo.

– Opasne hemikalije ulaze u sastavni deo mnogih proizvoda i negativno utiču na naše zdravlje, pre svega na plod, plodnost i hormonski sistem. Cilj je bezbedno upravljanje hemikalijama i bezbednost zdravlja, naglasila je Aleksandra Rašović, iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Sprovedeno je istraživanje u kome je kontaktirano 90 distributera širom Republike Srbije, a komunikacija je ostvarena sa 52,2 odsto distributera.

– Nakon istraživanja, ustanovljeno je da je najveći broj štetnih hemikalija identifikovano u kablovima i nekim medicinskim sredstvima, a zatim slede podne obloge, igračke, oprema za plažu i odeća. Oprema za bebe bila je pozitivna na prisustvo ftalata koji spadaju u SVHC u jednom od devet ispitivanih uzoraka, a pribor za domaćinstvo u dva od devet ispitanih uzoraka. Nijedan od ispitanih uzoraka školskog pribora, plastičnog posuđa i dodatne opreme za mobilne telefone nije bilo pozitivno na prisustvo ftalata, kazala je Jasminka Ranđelović, iz AlHema.

– Potrošači treba da iskoriste svoje pravo i pitaju trgovce i distributere u kom procentu su neke hemikalije prisutne u određenim proizvodima, i da onda odluče da li da nešto kupe ili ne. A uvoznici, proizvođači i ostali u tom lancu treba da, ukoliko je to moguće, izbace ili svedu na minimun koncentaraciju štetnih hemiklaija, zaključila je Rašović na sastanku u Nišu.

D.M.

 

Check Also

Od 16. do 22. decembra pojačana kontrola, od početka godine 66 saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, od 16. do 22. decembra ove godine sprovodiće …