U Leskovcu obeležen Dan borbe protiv multiple skleroze

Na teritoriji Jablaničkog okruga, sa nekim od različitih oblika multiple skleroze, živi oko 4oo osoba. Podmukla, nepredvidiva i progresivna bolest je deo svakodnevice tih ljudi, ali ne i jedina poteškoća sa kojom se susreću. Više boli, kažu, nedostupnost terapije, diskriminacija i nerazumevanje zajednice.

Jelena Polić , više od deset godina boluje od multipleskleroze, ali je bolest nije sprečila da se školuje. Završila je učiteljski fakultet i nije zaposlena. Slično je i sa ostalim visokoškolcima, ali je nezaposlenost generalno problem najvećeg broja osoba sa invaliditetom. Povremena i privremena angažovanja se mogu podvesti pod statističku grešku i ozbiljnije ne utiču na poboljšanje položaja ove kategorije ljudi:

–   Grad finansira projekat našeg Udruženja ”Zajedno smo jači”, preko koga su zaposlene dve osobe na period od 3-4 meseca. Prošao nam je projekat i preko Nacionalne službe za zapošljavanje, koji treba da rezultira zapošljavanjem tri naše članice sa VII stepenom obrazovanja, ali nijedna neće raditi u svojoj struci. Generalno, sa problemom nezaposlenosti se bori čitava zemlja, ali se čini da u socio-ekonomskoj strukturi srećnika koji dodju do radnog mesta, ima vrlo malo osoba sa invaliditetom.

Doći do posla nije samo želja, već u ovom slučaju i nasušna potreba ljudi, koji ogromna sredstva izdvajaju za nabavku lekova i vitamina, jer se bez terapije, bolest ne može držati pod kontrolom, pa je progresija neminovna:

–   Terapija je izuzetno skupa i može da košta i do 1.5oo evra mesečno, a do besplatne, koju odobrava država, dodje samo 1o-ak posto obolelih. Moramo da koristimo vitamine i oni se takođe kupuju. Kontaktirala sam sve apoteke u gradu Leskovcu, ne bih li za članove Udruženja obezbedila besplatno bar ta pomoćna lekovita sredstva, a jedino se odazvala Kukareva apoteka, koja nam svakih šest meseci donira odredjenu količinu vitamina.

Jelena je želela da se osim pomenute apoteke, zahvali i svim školama i organizacijama, uključenim u nacionalnu kampanju ”Čep za hendikep”, jer se prikupljanjem plastičnih čepova i drugih proizvoda od plastike i njihovom prodajom preduzećima koja se bave reciklažom, obezbeđuju sredstva za nabavku pomagala.

Juče je u Beogradu, programom pod nazivom ”Uđi u moj svet”, obeležen Svetski dan borbe protiv multiple skleroze, a sa manifestacije je poslata poruka gradjanima Srbije da svuda oko njih žive osobe sa invaliditetom, koje imaju svoje želje, potrebe i snove, kao i svi ostali.

–  Multiple skleroza je bolest sa hiljadu lica. Svaki oboleli je priča za sebe. Dok su neki prikovani za krevet, drugi su u kolicima, a jedan broj ljudi je aktivan i radi, ali pod vrlo neprijatnim  okolnostima, jer nikad ne znate kada će se bolest ispoljiti. Više od toga, bole druge, svakodnevne poteškoće osoba sa invaliditetom: otežana zapošljivost, nedostupna ili preskupa terapija, diskriminacija zbog hendikepa, ističe predsednik Udruženja, Predrag Jovanović.

Udruženje obolelih od MS-a, broji 8o-ak članova, a prema nezvaničnim podacima, na teritoriji Jablaničkog okruga sa multiple sklerozom živi oko 4oo ljudi.

S.Ć.

Check Also

Pokret obnove Kraljevine Srbije organizovao prvi protest podrške studentima u Lebanu

Pokret obnove Kraljevice Srbije saopštio je da su i Lebanu po prvi put organizovani protesti …