Zdravstvene medijatorke – Podrška lokalnim samoupravama

Na četvrtom sastanku Stalne konferencije gradova i opština (SKGO)- Mreže za romska pitanja, održane u Beogradu, glavna tema bila je pojačana socijalna i zdravstvena zaštita ugroženih grupa, pre svega romske populacije. Pozdravnu reč imao je Đorđe Stanišić, generalni sekretar SKGO, Berislav Bekić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja i Nenad Ivanišević, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Preko ovog projekta, do sada je bilo zaposleno oko 75 zdravstvenih medijatorki u zdravstvu u 59 opština. U narednom periodu planira se dodatno opredeljenje sredstava kako bi se ovaj broj povećao, a na osnovu analize o potrebama koja je sprovedena od strane nadležnih tela Vlade u cilju unapređenja pristupa ovim uslugama od strane korisnika. Realna procena je da će ova radna mesta biti sistematizovana i uvedena u nacionalni okvir kvalifikacija. Takođe, biće izrađeni moduli za formalno obrazovanje, nomenklatura zanimanja i biće realizovano zapošljavanje zdravstvenih medijatorki kao zdravstvenih radnika u domovima zdravlja. Broj zdravstvenih medijatorki biće povećan na 90 u 2017.godini.

Kao primer dobre prakse “Saradnja mobilnog tima i Doma zdravlja” pohvaljen je grad Leskovac. O ulozi jedinice lokalne samouprave u povećanju dostupnosti, pravednosti i kvaliteta u oblasti javnog zdravlja govorila je Jasmina Tanasić, sekretarka u Odboru za zdravlje i socijalnu politiku SKGO-a. Na sastanku Mreže za romska pitanja ispred naše opštine prisustvovali su koordinator za romska pitanja, kao i predsednik opštine Medveđa, dr Nebojša Arsić.

 

Check Also

Prosečna plata u Leskovcu za 22 hiljade manja od republičkog proseka

Prosečna zarada (bruto) obračunata za april 2024. godine iznosila je 133 356 dinara, dok je …