Zakon o upotrebi ćirilice, usvaja se po hitnom postupku !? Evo šta donosi

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Predlogom novog zakona, Vlada Srbije definisala je ćiriličko pismo kao matično pismo. Širi se krug javnih subjekata koji će obavezno u svom radu koristiti ćirilicu, a privrednici i preduzetnici iz privatnog sektora, ukoliko odaberu ovo pismo, dobijaju poreske olakšice.

Ko je u obavezi da je koristi

Ćirilica do sada bila obavezna u radu državnih organa, organa autonomnih pokrajina, gradova i opština, ustanova, privrednih društava i drugih organizacija kad vrše javna ovlašćenja, u radu javnih preduzeća i javnih službi. Predlogom novog zakona, upotreba ćiriličnog pisma će biti obavezujuća i za privredna društva i organizacije sa većinskim učešćem javnog kapitala, odnosno za strukovna udruženja, koja se predstavljaju na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Obavezna upotreba srpskog jezika i ćiriličkog pisma podrazumevaće i pravni promet, ispisivanje poslovnog imena, sedišta, delatnosti,  naziva roba i usluga, uputstava za upotrebu, informacija o svojstvima robe i usluga, garancijskih uslova, ponuda, računa (faktura) i potvrda.

Takođe, kulturne i druge manifestacije koje se finansiraju ili sufinasiraju iz javnih sredstava moraće da imaju logo ispisan na ćiriličkom pismu. 

U predlogu piše i da se mogu ustanoviti poreske i druge olakšice  za privredne i druge subjekte koji u svom poslovanju, odnosno u obavljanju svoje delatnosti, odluče da koriste ćiriličko pismo, što uključuje i korišćenje ćiriličkog pisma u elektronskim medijima i prilikom izdavanja štampanih javnih glasila.

Na koga se obaveza ne odnosi

Obavezna upotreba jezika i pisma neće se odnositi na privatnu komunikaciju, pisanje i upotrebu ličnih imena, dvojezične publikacije, knjige i kompijuterske programe (osim njihovih opisa i uputstava), prihvaćenu naučnu i tehničku terminologiju.

Obavezna upotreba jezika i pisma neće se odnositi na privatnu komunikaciju, pisanje i upotrebu ličnih imena, dvojezične publikacije, knjige i kompijuterske programe (osim njihovih opisa i uputstava), prihvaćenu naučnu i tehničku terminologiju. Takođe zakonom neće biti obuhvaćena ni naučna i umetnička dela, naučna i obrazovna delatnost škola na stranim jezicima, dvojezičnih škola, kursevi stranih jezika, žigovi i oznake geografskog porekla.

Za postupanje suprotno odredbama, predviđene su i novčane kazne.

Za prekršaje pravnog lica predviđena je novčana kazna od 50.000 do 500.000 dinara, a za odgovorno lice u pravnom licu kazna od 15.000 do 100.000 dinara.

Zašto po hitnom postupku

Inače, Vlada je donošenje novog zakona predložila po hitnom postupku, jer bi u suprotnom moglo doći do štetnih posledica za rad organa i organizacija, u smislu ugrožavanja srpskog jezika i ćiriličkog pisma, kao kulturnih i tradicionalnih vrednosti srpskog naroda u zemlji i regionu”. 

Zakon se po hitnom postupku može doneti samo u izuzetnim slučajevima, ako se njime uređuju pitanja i odnosi nastali usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide, a nedonošenje zakona bi moglo da prouzrokuje štetne posledice po život i zdravlje ljudi, bezbednost zemlje i rad organa i organizacija.

Check Also

Sećanje kroz darivanje -Učenici iz Bojnika u znak sećanja na svoje drugare iz Ribnikara organizovali uskršnji bazar

Učenici Tehničke škole “Boško Krstić” iz Bojnika i njihovi predmetni profesori Tatjana Stanković i Dragan …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *