Uticaj savremenog društva na porodične vrednosti i tradiciju

Sinoć je u sali Kulturnog centra održana tribina pod nazivom “Uticaj savremenog društva na porodične vrednosti i tradiciju”.

Tribinu je vodila Meri Stojković, master psiholog i predsednik Udruženja „Tim psihologa Svetlost“.

Meri Stojković je nedavno u Nišu učestvovala na Međunarodnoj konferenciji socijalne zaštite, koju su organizovali Centar za socijalni rad „Sveti Sava“ – Niš, odnosno Savetovalište za brak i porodicu i Komora socijalne zaštite, čiji je Meri član, kao licencirani stručni radnik u socijalnoj zaštiti.

Ona je na ovom naučnom skupu predstavila svoj rad na temu “Porodica između savremenog i tradicionalnog modela funkcionisanja”, pod nazivom “Uticaj savremenog društva na porodične vrednosti i tradiciju”.

Ovaj rad je proizišao iz proučavanja uticaja savremenog društva na porodične vrednosti i tradiciju kako bi se proširio krug saznanja o vrednostima koje usvajaju deca i mladi, posebno o porodičnim vrednostima u našem društvu.

„Za decu je porodica praktično „ceo svet“. Porodične vrednosti i tradicija u prvim godinama njihovog života su glavni izvor znanja, ne samo o fizičkom svetu, već i o svetu osećaja. Sve što dete uči u svojoj porodici postaje osnova njegovog pogleda na svet“, rekla je Meri Stojković.

Ona je istakla da su tradicionalne vrednosti oličene u vidu težnje za očuvanjem porodične tradicije, zajedništva i topline porodičnog doma, podele uloga po polovima, asimetričnih odnosa između generacija, vaspitavanja dece u porodici, predbračne nevinosti i bračne vernosti, to jest, težnje ka izbegavanju predbračnih, vanbračnih i izvanbračnih odnosa, kao i razvoda braka. Sa druge strane, moderne porodične vrednosti podrazumevaju težnju ka individualnom razvoju pojedinca, ravnopravnosti i jednakosti polova, ukidanju strogih podela uloga u porodici, simetričnom roditeljstvu i shvatanju roditeljstva kao ličnog izbora, odobravanju predbračnih odnosa i zajedničkog života pre braka, kao i odobravanje razvoda braka u slučaju nepomirljivih razlika partnera.

„Globalizacija savremenog društva nameće uslove za transformaciju, odnosno globalizaciju porodice i izmenu njene klasične strukture, uloge i značaja. Mladi su “zagubljeni u tranziciji”, bez jasnih ciljeva i ideala, bez perspektive i podložni su krizi vrednosnih orijentacija i sumraku morala. Patrijarhalna porodica se nalazi u stanju duboke krize, promene položaja, uloge i značaja u savremenom društvu“, dodala je Meri Stojković.

Po njenim rečima, savremena porodica je opterećena brojnim problemima: siromaštvom, nasiljem u porodici, maloletničkom delikvencijom, traganjem za putevima slobode i samostalnosti njenih članova, gubljenjem identiteta i uloge, razvodima braka, međugeneracijskim jazom i drugim socijalnim i ekonomskim uticajima koji svakodnevno ugrožavaju funkcionalnost porodice.

„Evidentan je porast novih porodičnih formi i obrazaca poput vanbračnih kohabitacija, “brakova na probu”, brakova bez dece, obnovljenih porodica i slično koji zamenjuje do sada jedino priznatu formu nuklearne porodice. U Srbiji je 2021. godine razvedeno 9.790 brakova. Sve veći porast razvoda brakova ukazuje na slabljenje bračne institucije“, rekla je Meri Stojković.

U postmodernom društvu došlo je do približavanja uloga muškaraca i žena u pogledu obrazovanja, zaposlenja, ekonomske samostalnosti, karijere i porodice, što je uslovilo i drugačije gledanje na brak, odnosno drugačiju predstavu o braku i prihvatanje drugačijih vrednosti od onih koji su imale prethodne generacije, promenu stavova ljudi u vezi sa brakom, rodnim podelama i sl.

U nastavku izlaganja ona je podsetila da kod mladih, naročito žena, postoji želja za samostalnošću i samoispunjenjem, kako kroz posao tako i kroz različite aranžmane porodičnih i bračnih oblika, ali i veća spremnost na promene i eksperimentisanje sa različitim životnim praksama u vezi sa zajedničkim životom nego kod prethodnih generacija. Nametanje zapadnih vrednosti individualizma dovelo je do toga da su roditelji stalno u trci sa vremenom zbog posla kako bi zaradili što više i svojoj deci pružili najbolje uslove za odrastanje. Smatra se da su roditelji upravo zbog tog „brzog“ tempa života izgubili svoju socijalizatorsku ulogu, da usled nedovoljnog posvećivanja vremena deci više nisu u stanju da im prenesu prave vrednosti, već su tu njihovu ulogu preuzeli mediji, ulica i sl.

„Kao jedna od najstarijih ljudskih institucija porodica je doživela mnoge transformacije na individualnom planu, koje su se reflektovale prvenstveno na promene životnog stila i porodične strukture. Porodica je mesto gde se dete razvija fizički, intelektualno, emocionalno, moralno, mesto gde dete stvara i razvija porodični identitet. Mnoga istraživanja pokazuju da su snažne porodice ključ razvoja njenih članova i društva u celini“, zaključila je Meri Stojković i svoje izlaganje završila rečima Majke Tereze „Šta možete da uradite za mir u svetu? Idite kući i volite svoju porodicu“.

U nastavku večeri usledila su brojna pitanja i konstatacije prisutnih koji su bili veoma zainteresovani za ovu temu.

Tribinu su organizovali Kulturni centar i „Tim psihologa Svetlost“.

Check Also

Uhapšen Vlasotinčanin zbog saobraćajne nesreće u kojoj je poginuo biciklista

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Vlasotincu uhapsili su M. P.(1955) iz Vlasotinca, zbog postojanja osnova …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *