Nakon podele ugovora o subvencijama u brestovačkom, manojlovačkom i grdeličkom kraju, ukupno 188 poljoprivrednih proizvođača iz vučjanskog kraja dobilo je danas u Domu kulture Vučje podsticajna sredstva u iznosu od 10,1 milion dinara. Ugovore je uručio gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović.
Ove godine Grad Leskovac će finansijski podržati ukupno 1.140 poljoprivrednika sa ulaganjem od 79 miliona dinara.
„Poljoprivreda predstavlja značajan ekonomski potencijal za grad Leskovac i zato se iz godine u godinu trudimo da podržimo vaš rad, kao i da povećamo izdvajanja. Za ovu oblast u 2025. godini u budžetu smo isplanirali sredstva u visini od 177,7 miliona dinara, odnosno za 17 miliona više u odnosu na tekuću godinu. Od ovog iznosa, za subvencije ćemo izdvojiti 80 miliona dinara. U predstojećem periodu radićemo još posvećenije kako bi uslovi za rad poljoprivrednika bili još povoljniji“, rekao je pozdravljajući poljoprivredne proizvođače gradonačelnik dr sci. med. Goran Cvetanović.
Prvi čovek grada na Veternici je ovom prilikom podsetio da je lokalna samouprava posvećeno radila na unapređenju svih oblasti društvenog života, u prilog čemu govore i brojne investicije u porečjanskom kraju, a jedna od najvažnijih je upravo rekonstrukcija puta Leskovac – Vučje, vredna preko 405 miliona dinara.
„Izgradili smo i kružni tok u centru Vučja, za šta smo izdvojili milion dinara, koji je potom 2019. godine sa ulaganjem od 1,4 miliona dinara asfaltiran, a uređeni su i trotoari. Asfaltirana je i glavna ulica od mosta kod Doma zdravlja do lokalnog groblja. U ovom mestu je izgrađena vodovodna mreža dužine 8.700 metara, za šta smo izdvojili 21,7 miliona dinara. U Ustaničkoj i ulici 13. Brigade izgrađena je vodovodna mreža u dužini od 1,5 kilometra i crpna stanica, vrednosti 4,5 miliona dinara, dok je za vodovod u ulici JNA opredeljen 1,4 miliona dinara. Vodovod je izgrađen i u Žabljanu sa 3,2 miliona dinara. Za radove na izgradnji sekundarne vodovodne mreže u Radonjici, Bunuškom Čifluku, Gornjoj i Donjoj Bunuši u dužini od 8.570 metara izdvojeno je 14,8 miliona dinara, čime je obezbeđeno povezivanje ovih naseljenih mesta na vodosistem Barje, tako da su se stvorili uslovi za snabdevanje južnog dela teritorije grada zdravom pijaćom vodom. Izgrađene su i primarne vodovodne mreže od Velikog Trnjana do Palikuće, vrednosti 12 miliona dinara u dužini od 3.866 metara, kao i od Donje Jajine do Gornje Jajine dužine 2.629 metara i vrednosti 11,8 miliona dinara. U Gornjoj Jajini su izvedeni radovi i na izgradnji sekundarne vodovodne mreže dužine 1.773 metra, vredni 6,5 miliona dinara. Izvode se radovi i na izgradnji vodovoda u dužini od 15.776 metara u Strojkovcu i Belom Potoku, za šta smo obezbedili 73,5 miliona dinara. U toku su i radovi na realizaciji ORIO projekta, vrednog 18 miliona evra, koji će omogućiti izgradnju kanalizacione mreže u Donjoj Jajini 11,5 kilometara (izvedeno je 79 odsto radova ili preko 9 kilometara), Šišincu 5,3 kilometra (izvedeno je 57 odsto radova ili preko 3 kilometra) i Rudaru 5,8 kilometara (izvedeno je 83 odsto radova ili skoro 5 kilometara). Uradili smo i rekonstrukciju 3,3 kilometra puta između Miroševca i Slavujevca 2016. godine u tri faze, sa ukupnim ulaganjem od 42,3 miliona dinara. Rehabilitovan je i opštinski put Gornja Jajina – Bunuški Čifluk 2,5 kilometra sa više od 20,2 miliona dinara, kao i put između Donje Jajine i Šišinca sa 8,5 miliona dinara. Rekonstruisan je i put Vučje – Brza, dužine 630 metara sa ulaganjem od 9,9 miliona dinara. Pošljunčavanjem smo uredili i put Barje – Oruglica – Ravni del u dužini od 27,5 kilometara, vrednosti 11,7 miliona dinara. Godine 2022. rekonstruisali smo deonicu državnog puta Strojkovce – Vučje – Vladičin Han sa investicijom od 29 miliona dinara. Radovi su zbog sanacije klizišta ka Vlajni podrazumevali i izradu potporne konstrukcije“, obrazložio je gradonačelnik Cvetanović.
On je ovom prilikom govorio i o ulaganjima u oblast obrazovanja, koja su bila prioritetna:
„Osnovna škola „Bora Stanković“ i srednja škola „Svetozar Krstić Toza“ zahvaljujući našim ulaganjima sada se nalaze u ograđenom i uređenom dvorištu, koje je oplemenjeno fontanama i letnjom učionicom. U dvorištu je srušena neuslovna zgrada i na tom mestu je izgrađen odbojkaški teren, a u osnovnoj školi je renovirana fiskulturna sala. Škola je dobila nove kotlove za grejanje, a tople učionice su opremljenje najsavremenijim nastavnim sredstvima. Značajna sredstva izdvojena su i za školu u Bunuškom Čifluku, koja je stara više od 150 godina. U njoj je 2021. godine uvedeno centralno grejanje, zamenjeni su prozori, urađena fasada i ograđena škola. Izgrađen je sportski teren i odgovarajući potporni zid u izdvojenom odeljenju u Brzi. Zamenjeni su prozori i poboljšani uslovi i u izdvojenim odeljenjima u Čukljeniku i Nakrivnju. Godine 2021. u srednjoj školi je unapređen sistem centralnog grejanja, ulaganjem od 2,8 miliona dinara. Zajedničkom donacijom Grada Leskovca i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, izvršena je i sanacija sanitarnog čvora. Za ovu investiciju Ministarstvo je izdvojilo 780 hiljada dinara, a lokalna samouprava 360 hiljada dinara. Zahvaljujući učešću u projektu „Modernizacija srednjeg stručnog obrazovanja“, koji je finansiran iz fondova Evropske unije, ova srednja škola je dobila kabinet informatike sa 18 računara i opremu za laboratoriju prehrambene struke. Takođe, učestvovala je i u IPA 2 projektu prekogranične saradnje sa Severnom Makedonijom „Razvoj turizma za mlade u ruralnim sredinama“ u okviru kojeg je opremljen studentski hostel. Ovo je značajan korak ka unapređenju turističke ponude u Vučju, što je potvrđeno i dolaskom Nikole Bertolinija, šefa Odeljenja za saradnju Delegacije za saradnju Evropske unije u Srbiji, krajem maja meseca. Vrednost ovog projekta iznosila je 235 hiljada evra. U Osnovnoj školi „Slavko Zlatanović“ u Miroševcu rekonstruinsan je krov, zamenjeni kotlovi i renovirane učionice. Izdvojili smo 2,4 miliona dinara za izgradnju kombinovanog sportskog terena u dvorištu ove škole. U izdvojenom odeljenju u Slavujevcu 2018. godine su izgrađeni toaleti, 2020. godine izvršena sanacija fasade, a potom i zidova i plafona. U Osnovnoj školi „Nikola Skobaljić“ u Velikom Trnjanu unapređen je sistem grejanja ulaganjem od 1,5 miliona dinara, za izgradnju novog dimnjaka i nabavku novog kotla, dok je još milion dinara izdvojeno za sanaciju podova u učionicama. Nisu izostavljena ni izdvojena odeljenja, pa su u Strojkovcu sanirani toaleti, popravljen je krov i zamenjeni podovi sa više od 6 miliona dinara. U Gornjoj Jajini su zamenjeni oluci i ograđeno je školsko dvorište, za šta je ukupno izdvojeno 1,6 miliona dinara. I izdvojeno odeljenje u Rudaru je dobilo dve investicije, vredne 2 miliona dinara, za rekonstrukciju sportskog terena i ograđivanje dvorišta“.
Gradonačelnik dr sci. med. Goran Cvetanović osvrnuo se i na ulaganja u uređenje kanjona reke Vučjanke, sa kojim se krenulo 2016. godine, kada je u izgradnju tri letnjikovca, kamene ograde oko kupališta, čišćenje korita reke, solarnu rasvetu, obnovu mosta i brane uloženo preko 8 miliona dinara. Projektom prekogranične saradnje „Povezivanje bisera“ sa Severnom Makedonijom, kanjon reke Vučjanke je dodatno uređen izgradnjom pešačke i planinarske staze, postavljanjem letnjikovca i novog mobilijara, a vrednost ovih investicija iznosila je 22,4 miliona dinara.
U ime poljoprivrednih proizvođača sa područja vučjanskog kraja, obratio se Stojan Pešić iz Brze, koji se bavi uzgojem višanja na površini od hiljadu hektara, kao i oraha i on se ovom prilikom zahvalio na dobijenim sredstvima, koja će iskoristiti za unapređenje svoje proizvodnje.
Nakon današnje podele, u toku sledeće nedelje očekuje nas još jedna i to u Leskovcu, prilikom koje će biti uručeni ugovori za 438 naših poljoprivrednika u vrednosti od 31,7 miliona dinara.