NA INICIJATIVU FONDACIJE „TIJANA JURIĆ“ I KANCELARIJE BEZBEDNO DETE“
U VLASOTINCU ĆE SE FORMIRATI USKORO KOORDINACIONO TELO PROTIV VRŠNjAČKOG NASILjA
U cilju formiranja koordinacionog tela protiv vršnjačkog nasilja u Vlasotincu, u gradskim i prigradskim školama tokom ova dva dana održane su edukativne radionice i tribine u organizaciji Fondacije “Tijana Jurić” i Kancelarije “Bezbedno dete”.
Igor Juruć, predstavnik pomenute fondacije i Jelena Đokić, kordinator kancelarije “Bezbedno dete” juče su održali tribine u školama u Šišavi, Kruševici i OŠ “8. oktobar” u Vlasotincu kako bi edukovali učenike o bezbednosti na internetu i aktivnostima vezanim za sprečavanje vršnjačkog nasilja. Nakon toga su održane i radionice.
Sinoć je u sali Kulturnog centra održana tribina za roditelje učenika, građane, pedagoške radnike i direktore škola. O bezbednosti dece na internetu, nestaloj deci, potrebi uvođenja sistema Amber Alert i prevenciji nasilja među vršnjacima govorio je Igor Jurić.
U ime opštine Vlasotince učesnike tribine sinoć je pozdravio predsednik Bratislav Petrović, koji je ovom prilikom istakao da nema važnijeg posla od stvaranja uslova da nam deca budu bezbedna i zdrava.
“Opština Vlasotince se trudi da u saradnji sa Fondacijom “Tijana Jurić” i Udruženjem “Bezbedno dete” doprinese stvaranju ambijenta u kome ćemo otvoreno da razgovaramo o bezbednosti dece, vršnjačkom nasilju i opasnostima koje vrebaju na internetu jer su deca danas izložena ogromnim izazovima koji vrebaju sa društvenih mreža i interneta. Na roditeljima je, ali i na društvu u celini da prati šta se sa njima dešava i da reagujemo kada za tim ima potrebe. Ovakve tribine su važne jer roditelji često nemaju dovoljno informacija o tome kako da se nose sa ovim izazovima”, istakao je predsednik Bratislav Petrović.
Jelena Đokić se zahvalalila Fondaciji “Tijana Jurić” koja je omogućila da se u Vlasotincu otvori Kancelarija “Bezbedno dete” i što je Vlasotince prepoznala kao mesto u kome može da zaživi sve ono što je započeto pre pet godina u Subotici. Ona je izrazila nadu da će zajedničkim radom uspeti da se stvori bezbedna sredina za decu kako bi ona imala bezbrižno detinjstvo i time bio omogućen lep život za sve.
“Fokus našeg rada je da svako dete u Srbiji bude bezbedno, da ima pomoć porodice, institucija, nevladinih organizacija i građana uopšte. Izabrali smo da na jugu Vlasotince bude centar onoga što ćemo raditi u narednom periodu i da bude centar bezbednosti dece u ovom delu Srbije. Koordinaciona tela najpre treba da zažive u Subotici, Novom Sadu, Aranđelovcu i Vlasotincu, a nakon toga i širom Srbije.
Igor Jurić je tokom svog obraćanja posebnu pažnju skrenuo na mnoge opasnosti koje vrebaju sa interneta i na konkretne probleme, počevši od lažnog predstavljanja na društvenim mrežama, iznošenja ličnih podataka koje predatori i mogući zlostavljači lako mogu da iskoriste prilikom praćenja potencijalne žrtve, pa do konkretnih problema koji se odnose na manipulacije, ucene i iznude preko društvenih mreža.
“Dovoljan je jedan lažni profil među prijateljima na društvenim mrežama pa da to bude alarm za potencijalnu opasnost deteta. Deca često trpe nasilje plašeći se osude roditelja ili sredine. Važno je da prijavimo svako zlostavljanje dece koje primetimo u okruženju kako bi se ono sprečilo i kako bi se pomoglo zlostavljanoj deci da kada odrastu da i sama ne postanu zlostavljači, što je veoma čest slučaj”, istakao je Igor Jurić.
On se posebno osvrnu na pojavu samozlostavljanja na internetu, kada deca sa svojih lažnih profila šalju sebi prteće poruke kako bi privikla pažnju roditelja ili okruženja, što vodi u nove probleme jer se tada dešava da se odgovornost prebacuje na škole i rešenje problema traži u vršnjačkom nasilju.
Govoreći o trgovinui ljudima Igor Jurić je naveo konkretne primere u kojima su se trgovinom ljudima bavile osobe iz najbližeg okruženja žrtve.
“Sve može da se nadoknadi, ali vreme koje niste proveli sa decom, nikada. Budite uz svoju decu, slušajte ih i podržavajte” poručio je Igor Jurić.